20.11.2012 Рубрики: Новини, НПП "Бузький Гард"

Суди рятують заповідні землі Миколаївщини від «Енергоатому»

6 листопада 2012 року Одеський апеляційний адміністративний суд прийняв рішення в справі щодо вилучення заповідних земель для потреб НАЕК «Енергоатому». Суд визнав рішення Миколаївської обласної ради, прийняте у 2006 році про вилучення 27,72 га земель РЛП «Гранітно-степове Побужжя» незаконним. Ще у 2006 році НАЕК «Енергоатом» вирішила затопити 27 га заповідних земель вздовж русла річки Південний Буг із мальовничими порогами та багатим біорізноманіттям для наповнення Олександрівського водосховища. Для цього у 2006 році НАЕК ініціювала прийняття Миколаївською обласною радою рішення про зменшення меж РПЛ, а також рішення уряду про надання їм цих земель в постійне користування. Влітку цього року Верховний Суд України також скасував і рішення уряду про надання 27,72 га заповідних земель під Олександрівське водосховище Ташлицької ГАЕС. Обласна рада приймала своє рішення на вказівку уряду, яка виявилася незаконною.

Як наслідок, суди поставили під сумнів можливість постійного користування землями площею 27,72 га НАЕК «Енергоатом» та повернули попереднє цільове призначення цих земель – природоохоронні землі. Суди прийшли до кількох дуже важливих для громадськості висновків: надання в користування особливо цінних земель, до яких і відносяться землі природно-заповідного фонду, згідно із статтями 150, 151 ЗК, проводиться за погодження із Верховною Радою України. Також в таких справах, враховуючи загальнонаціональне суспільне значення природно-заповідного фонду, спірні відносини є публічно-правовими, відтак необмежене коло осіб має право на звернення до суду щодо оскарження спірних рішень суб’єктів владних повноважень щодо цих об’єктів.

На сьогодні спірні 27 га земель вздовж русла Південний Буг є затоплені і НАЕК «Енергоатом» планує подальше підвищення рівня Олександрівського водосховища до нормального підпірного рівня 20,7 м і додаткове затоплення більшої площі заповідних земель, які вже сьогодні входять до складу національного природного парку «Бузький гард». Втім, чи погодить Верховна Рада України таке вилучення і як буде НАЕК «Енергоатом» виконувати (ігнорувати) рішення судів щодо незаконності освоєння 27 га, ми скоро зможемо побачити.

За додатковою інформацією звертайтеся
Оля Мелень-Забрамна
email: [email protected]; [email protected]
Тел. 032 225-76-82

Leave a Reply