На Тернопільщині роками розкрадають надра Дністровського каньйону, – активісти

У національному природному парку «Дністровський каньйон» на Тернопільщині невідомі роками нелегально видобувають камінь-пісковик, переробляють його і відкрито продають. Ніхто їх не карає.


Про факти нелегальної діяльності заявляють представники місцевих громадських організацій, – інформує власкор IA ZIK.

Фотографії підпільних кар’єрів і звернення вони надіслали Генеральному прокурору України. Розкрадання надр, стверджують активісти, відбуваються під прикриттям місцевої влади й правоохоронних органів.
«У час, коли наші хлопці гинуть на сході України, ми відважилися й підняли питання Дністровського каньйону. Це лише епізод діяльності злочинної влади, яка була та продовжує діяти. Біля Дністра, у природоохоронній зоні, роками працює схема нелегального видобутку надр. На місці копалини переробляють, складають. Далі їх транспортують для продажу, є склади навколо Тернополя. І все це відбувається перед очима правоохоронних органів», – розповів голова громадської спілки «Рада бізнесу Тернопілля» Віталій Сороколіт.
За його словами, лише у Бучацькому районі працює десять нелегальних кар’єрів. Незаконний видобуток, зокрема, здійснюється в селах Сновидів, Возилів, Космирин та інших прилеглих до Дністра населених пунктах.

Начальник відділу охорони водних біоресурсів у Тернопільській області Андрій Об’єщик підтверджує, що кар’єри діють роками й розростаються.

«У Дністровську каньйоні видобувають камінь-пісковик. Він унікальний, в Україні такого немає. Корисну копалину масово продають без ліцензії і на це, на жаль, ніяк не реагують правоохоронні структури», – зазначив він.

Активісти демонструють скріншоти карти супутника й фотографії з Дністра, де видно, як організоване нелегальне виробництво. Зокрема, найбільше камінь видобувають між селами Сновидів і Возилів. Там кар’єр тягнеться довжиною 5 км.

«Офіційного надрокористувача в тому селі немає. Пісковик лупають вгорі, стежками скочують вниз і забирають машинами. Люди відкрито зберігають цей камінь біля будинків», – каже Андрій Об’єщик.
Подібна ситуація, кажуть активісти, і в інших районах Тернопільщини, які прилягають до Дністра.

У Тернополі незаконно видобутий пісковик продають на стоянках вздовж доріг. Одне з чималих місць продажу, розташоване біля торговельного центру, активісти зняли на відео. Продавець розповідає потенційним покупцям, що «тримає біля Дністра свою бригаду, яка витягує камінь».

Якщо нелегальний видобуток копалин продовжуватиметься у таких масштабах, це може спричинити екологічну катастрофу, наголошує громадський діяч Олег Барна.

«Повені щороку забирають життя українців. Це один з тих випадків, який може бути загрозою для нашого регіону. Замість лісів матимемо свої «терикони» у вигляді кар’єрів», – каже він.

Звернення до Генпрокурора підписали 9 громадських організацій Тернопільщини. Активісти зазначають, що боротимуться за збереження Дністровського каньйону – одного з семи природних чудес України.
http://zik.ua/ua/news/2014/07/30/na_ternopilshchyni_rokamy_rozkradayut_nadra_dnistrovskogo_kanyonu__aktyvisty_510518

Leave a Reply