Лісові стереотипи

Нинішнє лісове господарство значною мірою ґрунтується на ряді міфів і стереотипів, що виникали сторіччями і є причинами вирубки старих цінних лісів (взято із рекомендацій по менеджменту мертвої деревини WWF – «Dead wood – living forests»)

1. Ліс без хмизу і сухостою – здоровий ліс

Ліси, позбавлені хмизу і сухостою, не є здоровими лісами. Кілька природних лісів із великою кількістю різного опаду і вітовалу, збережені в Європі, є більш сталими, здоровішими, та стійкішими проти хвороб, шкідників та змін клімату. Як результат – природні ліси є більш різноманітними й комплексними, ніж ті, що експлуатуються і підчищаються від мертвої деревини.

2. Перестарілі дерева – це проблема

Дерева ветерани часто сприймають за ознаку того, що ліси погано доглядаються. Як результат, маємо багато лісів, де ростуть лише молоді дерева, і люди втратили розуміння того, що таке природний ліс із різновіковою структурою. Для прикладу, в типовому центральноєвропейському лісі ви рідко побачите дерево, старіше за 100 років, хоча багато видів можуть жити і понад 300 років. Ви можете уявити людське поселення, де всіх тихенько вбивають по досягненні 30 років?

3. Мертві дерева – «розсадники» хвороб та шкідників

Найбільш небезпечним «шкідником» у лісовому господарстві є жук-короїд, а мертві дерева вважаються осередками поширення цих жуків у лісі. Практика ж показує, що розумна кількість мертвих дерев не є небезпечною для лісів. Навпаки, деякі дослідження свідчать про те, що вони є притулком для окремих груп паразитів та хижаків, які певною мірою здатні контролювати ріст популяції «шкідників».

4. Тільки молоде є гарним

Ключовою проблемою в менеджменті мертвої деревини є питання людської культури. Старовікові та мертві дерева не є привабливими з точки зору естетики та культури, одержимої молодістю: лісівники десятиліттями переймалися питання ми відновлення лісів. Гриби та жуки не популярні через свою красу і особливо  не підтримуються захисниками природи.

5. Мертві дерева – провокують пожежі

Часто аргументом щобо обов’язкового прибирання мертвої деревини (тобто щодо необхідності санітарних рубок) з лісових площ є запобігання пожежам. Насправді ж старі природні ліси із купою мертвої деревини є значно стійкішими до пожеж. Справа в тому, що найбільш пожежо-небезпечним є дрібне гілля, великий приріст якого спостерігається в молодому віці; із збільшенням віку дерев приріст іде у все більші гілки, які горять значно гірше за молоді. Таким чином у старих природних лісах, які не підлягають санітарним рубкам, мертва деревина перебуває переважно у вигляді товстих гілок і стовбурів, які є пожежостійкими.

6. Мертві дерева є небезпечними для здоров’я та безпеки відвідувачів

Найбільший ризик для відвідувачів у лісах створюють лісоексплуатаційні операції, особливо валка лісу. Мертві дерева успішно підтримуються у багатьох природоохоронних (заповідних) територіях і, навіть, у міських парках (у Відні), вони зазвичай огороджені і доступ до них обмежено. У Німеччині нещодавно змінили законодавство щодо перенесення відповідальності за нещасні випадки з власників лісів на відвідувачів, які на свій ризик подорожують старими лісами. Такі заходи спростять доступ громадян до приватних парків та лісів.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *