Останніми місяцями розгорнулась широка дискусія між природоохоронцями та лісівниками щодо доцільності створення ландшафтного заказника «Болота Карань та Глуховщина» в Бориспільському лісгоспі на Київщині. Проектований заказник в заболоченій частині лісгоспу був запропонований ще у 2012 році, проте лісове господарство вперто продовжує протидіяти будь-яким аргументам науковців і громадськості.
Олексій Василюк, Національний екологічний центр України (НЕЦУ): «Ще з 2014 року в Мінприроди України, обласній державній адміністрації та самому лісгоспі відбулась низка робочих зустрічей, з яких стало зрозуміло – керівництво лісгоспу виступає проти створення заказника. Як і більшості лісгоспів, їм цікавіше рубати ліс і встановлювати вольєри для розведення кабанів на платні полювання. Жодної згоди за рік переговорів ми так і не отримали.
Під час зустрічей у Мінприроди, керівництво лісгоспу стверджувало, що, мовляв, на їх території немає видів, занесених до Червоної книги. Тому природоохоронці переслідують якісь зовсім інші інтереси, намагаючись створити заказник. Розраховуючи, що червонокнижні види на території знайти важко, лісгосп наполіг на тому, що ми маємо власноруч показати їх лісівникам».
Чергова спільна зустріч, суміщена з оглядом майбутнього заказника, планується на перші числа червня. В якості підготовки до зустрічі з вимогливими лісівниками науковці та природоохоронці виїхали на територію, щоб попередньо намітити маршрут обстеження. Протягом одного дня в лісі, який пропонується для оголошення заказником, біологи виявили сотні особин дев’яти рідкісних видів рослин. На карту нанесено понад 70 місць високої концентрації червонокнижних рослин. Такі місця розкидані по всій території заказника та за його межами.
В числі учасників цього попереднього виїзду були фотографи дикої природи та фахівці з рідкісних видів рослин – Михайло Богомаз та Наталя Шевченко (http://mnbogomaz.com/). Нещодавно вони стали авторами огляду орхідей України у виданні National Geographic.
Михайло Богомаз: «Дійсно, цей куточок Київщини багатий на раритети. Особливо вразила кількість орхідей – їх тут сотні. Це при тому, що обстежували ми територію лише один день і вибірково. Потенційно тут можуть зростати ще 5-7 видів рослин, які потребують охорони. То ж питання створення заказника (а в майбутньому – національного природного парку) для цього лісо-болотного масиву має вирішитись якнайшвидше».
Для створення заказника вистачило б і одного екземпляру рідкісної рослини, натомість їх тут – сотні. Зі свого боку лісгосп також «готується» до наради, і поспіхом проводить рубки у найцінніших старовікових дібровах майбутнього заказника. Під час обстеження території, екологи виявили таку рубку, що тривала і через дві години після завершення робочого дня.
Василюк Олексій: «Створення заказника має стати лише першим кроком на шляху до охорони цього унікального лісового урочища. Вже не перший рік ми пропонуємо створити тут національний природний парк «Дівички» площею близько 40 000 га http://necu.org.ua/wp-content/plugins/wp-download_monitor/download.php?id=215. До його складу мають увійти однойменний військовий полігон, весь Ржищівський військовий лісгосп, квартали Бориспільсього лісгоспу від с. Вороньків і далі на південь, а також існуючі заказники «Болото біле», «Кілов-Рудяків», «Бориспільські острови» та «Стайківські обрії». Національний парк стане гідним кроком на шляху Євроінтеграції та важливою складовою виконання Державної стратегії регіонального розвитку України, що передбачає за наступні 4 роки потроєння площі природно-заповідного фонду в країні. Крім того, це дозволить зберегти природні території від забудови, адже вони розміщені так близько до дніпровських берегів».
ДОВІДКА: Відповідно до статті 11 Закону України «Про Червону книгу України», охорона рідкісних видів забезпечується шляхом пріоритетного створення заповідників, інших територій та об’єктів природно-заповідного фонду на територіях, де перебувають (зростають) об’єкти Червоної книги України. Перебування (зростання) на певній території рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, є підставою для оголошення її об’єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення.
Знищення особин таких видів або середовища їх існування тягне адміністративну та кримінальну відповідальність. Тому вкрай важливо вчасно задокументувати, що на території дійсно є рідкісні види.