Як повідомляють ЗМІ, 28 квітня у зоні відчуження ЧАЕС розкинулась масштабна лісова пожежа (http://www.pravda.com.ua/news/2015/04/28/7066223/).
Разом з тим, столичні екологи дізнались, що вогонь виник в самому центрі зони ще 26 квітня, в день річниці трагічних подій 1986 року.
– Будь-який користувач інтернету може зазирнути до сайту http://fires.kosmosnimki.ru/ та на будь-яку частину планети на будь-який день подивитися розташування та площу пожеж на природних територіях. – коментує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Супутник Terra зафіксував два епіцентри вогню в 19.00, на заболоченій території в самому центрі зони, де вечором не мало би бути людей. Більш цікаво що це сталось не 28-го квітня, а двома днями раніше – 26-го.
Природоохоронці впевнені, що у незаселеному районі, який оточений з усіх сторін суворою охороною, ввечорі, коли на болотах випадає щільний туман, вогонь не міг сам виникнути, тим більше в кількох місцях одночасно.
Припускаємо, що може йтись про підпал. І це може бути пов’язано з небажанням деяких суб’єктів погоджувати створення біосферного заповідника в зоні.
– Сьогодні дуже активно розвивається ідея створення у Зоні біосферного заповідника. І не всім ідея охорони природи подобається. Нам відомі випадки, коли лісівники підпалювали ліси, щоб не допустити створення нацоігнальних парків (наприклад – «Ізюмська лука» на Харківщині та «Самарський бір» на Дніпропетровщині http://novomoskovsk.eu/2011/%D0%BB%D1%96%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%96-%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%B8/). Тому буде і тут не дивно, якщо колись стане ясно що Зону спалили лісівники, аби не дати оголосити її біосферним заповідником, або принаймні не дати включити в нього значну частину територій, цікавих лісникам. – додає Олексій.