Бездомний пес – тварина політична

Міжнародні організації з захисту прав тварин обіцяють бойкотувати «Євро-2012» – якщо в Україні продовжуватиметься жорстоке нищення бездомних тварин. Питання набирає політичного наголосу.До усіх свят, і не лише футбольних, а навіть  релігійних, Київ «зачищають» від бездомних собак. Тварин регулярно знищують і по буднях –- в усіх містах та містечках України. На вбивство витрачаються чималі кошти з міського бюджету (це частина наших з вами податків). Жорстокість межує з безглуздям –  адже кількість тварин від того не зменшується.

З роками київські захисники тварин зуміли переконати чиновників своєї мерії у тому, що існують моральніші, а до того ж ефективніші методи. Столичною адміністрацією було вжито цілу низку заходів у цьому напрямку, серед яких і громадські слухання, і нещодавнє звільнення директора служби відлову тварин, і навіть прийнята альтернативна убивству програма по стерилізації тварин. Отже було чим звітуватися перед іноземною делегацією, яка відвідала Київ на початку березня.

Однак закордонні захисники тварин відвідали Бородянку (в народі – «будка», офіційно – Комунальне підприємство «Притулок для тварин») і були вкотре вражені недбалим утриманням тварин, що межує з жорстокістю. Така ситуація перекреслює увесь паперовий гуманізм влади. На думку міжнародних експертів, за десять років існування комунального притулку ситуація там не покращилася. Отже, цей так званий притулок треба негайно закрити через негуманне утримання тварин і його економічну недоцільність (притулок знаходиться на відстані 80 км від Києва і має високу статтю затрат на пальне ).

А втім, іноземці приїхали не тільки перевіряти та повчати. Ветеринарні лікарі провели благодійну стерилізацію тварин у рамках «Милосердя без кордонів». На думку Анні Кук, директора міжнародного відділення Всесвітньої ветеринарної служби, Київ не встигне впоратися із проблемою до 2012 року, якщо буде проводити стерилізацію такими низькими темпами: усього оперують по 6 – 8 собак у день, а треба – хоча б 40!

На превеликий сором вітчизняні ветеринарні лікарі (зокрема Асоціація ветлікарів Києва) поки що далекі від намірів проводити подібні благодійні акції. Професія лікаря ветеринарної медицини в Україні йде комерційним напрямком, все більше віддаляючись від свого первинного гуманного спрямування.

Іноземною делегацією був запланований також і практичний семінар з гуманного відлову тварин. Однак директор КП «Притулок для тварин» Тарас Смурний зі своїми підлеглими не мав ніякого бажання переймати іноземний досвід. Отже, зусилля міжнародного експерта з гуманного відлову Брайана Фолкнера залишилися марними.

Рух на захист тварин в Україні гальмується зокрема через скептичне ставлення до цього питання з боку чинуш усіх рівнів. Через брак просвітницьких програм та тенденційне освітлення у ЗМІ багатьом досі так і не зрозуміло, чому питання захисту тварин виноситься на міжнародний політичний рівень. Пересічні українці намагаються наслідувати європейську моду, заздрісно позирають на європейський добробут, однак ігнорують гуманне ставлення європейців до тварин. На думку президента організації по захисту тварин Великої Британії Джона Руейна «не можна відкладати насамкінець питання захисту тварин. Адже вони не винуваті в людських бідах, і навпаки, саме людина і породжує цю болючу проблему».

Проте, якщо у столиці України сьогодні попри інерцію все-таки розглядається альтернатива винищенню бродячих тварин, то в регіонах місцева влада такими «дрібницями» як гуманне ставлення до чотирилапих і не переймається. Про це свідчать тривожні сигнали захисників тварин з Чернігова, Рівного, Кременчука, Сімферополя, Донецька... Собак-котів у цих, та багатьох інших містах України, знищують найжорстокішими методами за допомогою отрути та вогнепальної зброї, грубо порушуючи тим самим Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

Ці ганебні факти викликають у європейців обурення, вони висловлюють намір підіймати це питання в Європарламенті. Чи гідна Україна називатися цивілізованою державою, якщо так важко засвоює елементарні норми людяності?

Приємним винятком і прикладом для наслідування є Одеса. І знову-таки – завдяки участі іноземців. За підтримки Німецького союзу захисту тварин тут запровадили альтернативну методику: виловлених на вулиці тварин стерилізують (каструють), вакцинують від сказу і повертають знову на вулицю. За неповних три роки одесити вже отримали реальні результати цього запозиченого ноу-хау: кількість тварин на вулицях міста значно зменшилася. А при цьому все відбувається згідно Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Отже, і на совісті в городян спокійно, і за місто не соромно. Міжнародні експерти доводять, що ця система є економічнішою за вбивство. Справа лише в толерантному ставленні до чотирилапих громадян з боку суспільства.

P.S. У минулому році команда Черновецького, широко афішуючи свою гуманність до тварин, заявила про виділення з бюджету 76 млн. 76 325 тис. грн. на реалізацію Київської міської програми регулювання чисельності бездоглядних тварин гуманними методами. Програма мала розпочатися на початку 2008 року і   за чотири роки ( якраз до Євро-12) тріумфально завершитися. Зокрема на 2008 р. було заплановано суму  у 43 225 тис. Однак досі кошти так і не надійшли. Де їх шукати – це вже справа Тимчасової слідчої комісії Верховної ради.

Гриць ПРОЗОРИЙ, газета «Свобода», № 10 (374),17 березня 2008 р.

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...даліПриєднуйтесь!