01.05.2014 Рубрики: НПП "Зачарований край"

Зелене світло – розширенню Національного парку, що на Іршавщині

29 квітня, відбулося засідання комісії Іршавської районної ради з питань екології, використання природних ресурсів, рекреації, земельних відносин та агропромислового комплексу, керівником якої є Василь Павлище. Порядок денний складався з трьох питань. Спочатку розглянули лист за підписом директора національного природного парку «Зачарований край» Івана Піняшка, адресований голові облдержадміністрації Валерію Лунченку, голові райради Івану Савку. Відтак чимало уваги присвятили проекту програми розвитку природно-заповідної справи в районі на 2014-2020 роки. Також у порядку денному було «Різне», для обговорення запитань.

У листі директора національного природного парку йшлося про короткий аналіз ситуації з об’єктами природно-заповідного фонду на території району.

Зокрема, у рамках реорганізації лісогосподарського комплексу району перераховано низку документів та програм з коротким викладом їх змісту.

Подається і власне бачення розширення території парку з переліком відповідних об’єктів. На думку дирекції парку, завдяки запропонованому варіанту відсоток заповідності території в районі буде становити 14 %, що є близьким до європейського рівня. Цей лист взяли до відома.

Багато уваги приділено проекту програми розвитку природно-заповідної справи в районі на 2014-2020 роки, яка складається з восьми пунктів. Вони стосуються загальних положень, сучасної ситуації та стану об’єктів заповідного фонду, стратегії створення екологічної мережі, наукового забезпечення, використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду для здійснення моніторингу навколишнього природного середовища, організаційних заходів, фінансового та матеріально-технічного забезпечення, екологічної освіти, виховання, інформування громадськості.

Голова комісії Василь Павлище ознайомив всіх з картою сімдесятих років, на якій було подано стратегію розвитку району, де значився Річанський заповідник. Зрозуміло, що втілення в життя такого документу – справа не одного дня.

Як зазначив начальник відділу містобудування та архітектури РДА Володимир Штумф, цій карті вже тридцять років, ситуація могла помінятися, треба оновлювати схему району і тому необхідно зважено підійти до прийняття програми розвитку природно-заповідної справи. До неї треба включити перелік об’єктів, зазначити їх стан, рішення, які по них приймалися, як фінансувалися, результат вжитих заходів.

Директор Довжанського лісомисливського господарства Василь Ледней зауважив, що та карта є вже історією. У природі, як і в суспільстві, все змінюється доволі швидко. Він висловив думку, що позаяк економічна ситуація в країні складна, то наразі не варто велику частину району робити природно-заповідною зоною. У цьому контексті потрібно зосередити увагу на територіях, які прилягають до нацпарку. Василь Ледней відповів й на запитання членів комісії та запрошених.

Варто відзначити, що на розгляд депутатів було подано два проекти програми. Василь Павлюк цікавився, які між цими документами протиріччя. Віктор Віраг сказав, що програму треба підтримати, назвав її доброю справою для майбутнього району та відзначив, що парку потрібен хазяїн. Віталій Воробок запропонував програми об’єднати, а відтак хай скажуть своє слово науковці. До речі, він також говорив про те, аби одна структура займалася охороною заповідних територій, до яких включити праліси і Лисичівського лісництва. За знаходження компромісу виступили й Василь Маргіта, Ігор Пальок, Іван Чийпеш, Іван Делеган.

Заступник директора НПП «Зачарований край» Василь Мочан розповів про здобутки парку. Наголосив на важливості включення до програми природно-заповідних об’єктів. Вважає, що її треба прийняти, а потім науковці по ній підготують наукове обґрунтування. Торкнувся також процедури зміни статусу згаданих об’єктів та їх фінансування.

Начальник управління економічного розвитку та торгівлі РДА Наталія Ковач теж внесла низку пропозицій, виходячи з власного багаторічного досвіду роботи, аби все відбувалося згідно з чинним законодавством.

Після жвавого обговорення народні обранці дійшли згоди. За основу взяли проект, запропонований комісією. До нього внесли низку коректив. Зокрема, йдеться про те, що нацпарк має розширюватись за рахунок й інших цінних територій для науки і сталого розвитку краю. Пропозиції, за рахунок яких саме територій, повинно подати Довжанське лісомисливське господарство. Планується визначити ділянки лісів, які відповідають ознакам пралісу, вивести їх в натурі для подальшого включення до природно-заповідного фонду. У такому варіанті запропоновано програму винести на розгляд сесії. Після цього ці заповідні території району мають бути обґрунтовані науковцями, на що потрібно передбачити кошти.

Участь у роботі комісії взяли начальник відділу юридичного забезпечення та кадрової роботи райради Людмила Куртинець, котра надавала фахову допомогу депутатам, а також головний лісничий ДП СЛАП «Іршава агроліс» Дмитро Шандра.
http://transkarpatia.net/transcarpathia/social/30476-zelene-svtlo-rozshirennyu-naconalnogo-parku-scho-na-rshavschin.html

Leave a Reply