БІОСФЕРНИЙ РЕЗЕРВАТ “РОЗТОЧЧЯ” СТВОРЕНО!
29 червня 2011-го року ЮНЕСКО ухвалило рішення про включення української частини міжнародного Біосферного резервату “Розточчя” до Світової мережі біосферних заповідників. Це стало подарунком для “розточанців” до дня працівників природно-заповідних територій України (7-го липня – авт.), з яким, до слова, “Станіславівський натураліст” вітає усіх тих, хто причетний до збереження і охорони природи – працівників заповідників і національних парків.
Ідея створення міжнародного українсько-польського резервату “Розточчя”, починаючи ще із кінця 1990-х років, неодноразово підіймалась у наукових колах обох країн однак, реальних рис вона набула лише із реалізацією низки міжнародних ґрантових проектів. У першопочатковому плані резерват мав мати кластерну структуру, тобто поділений на окремі, не з’єднані між собою ділянки, проте, такі проекти не схвалюються Програмою МАБ ЮНЕСКО. Тому у рамках проекту TACIS “Інтегрований розвиток Розточчя” у 2000-му році було розроблено концепцію суцільного резервату, створивши реґіональний ландшафтний парк “Равське Розточчя”, який слугував би природним коридором між Українським та Польським Розточчями. Окрім того, було вирішено створити охоронну зону довкола Природного Заповідника “Розточчя”.
У 2008-му розпочалась підготовка для подання у МАБ ЮНЕСКО пакету номінаційних документів на створення українського біосферного резервату “Розточчя”. Але для створення міжнародного українсько-польського резервату під еґідою ЮНЕСКО необхідно спершу створити окремі Біосферні Заповідники на території обох країн, а тоді уже їх об’єднання.
Підчас консультацій у Національному комітеті України з Програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера”, 2009-го року, постало питання про зміну попередньої конфігурації українського резервату і більш конкретного районування його терторії. Окрім того, виникла потреба розширення самого резервату – його транзитної території. Після усіх узгоджень з місцевою владою, природно-заповідними територіями, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України пакет документів був готовий, але усі плани ледь не були зруйнованими рішенням міністра освіти і науки України Дмитра Табачника, який, 1 листопада 2010-го року, підписав указ №1032 про “Реорґанізацію Природного заповідника “Розточчя” при Національному лісотехнічному університеті України”. Згідно цього указу, заповідник ліквідовувався, як юридична особа. Громадська кампанія за збереження заповідника, судові позови проти Міністерства освіти та підтримка Міністерства охорони навколишнього природного середовища, змусили чиновників відкликати сумнозвісний указ. Природний Заповідник “Розточчя” було врятовано, а фактично – ядро майбутнього біосферного резервату ЮНЕСКО.
Сьогодні, коли усі перипетії позаду, комісія МАБ ЮНЕСКО прийняла рішення про створення Міжнародного біосферного резервату “Розточчя”. Його площа складає 74416,0 га, з яких природне ядро – 3314,6 га, буферна зона – 10874,2 га й транзитна зона – 60227,2 га. Біосферний резерват створений за концепцією Севільської стратеґії, коли територія об’єднує як природо-заповідні території – ядра, так й землі співробітництва – транзитні зони, які належать місцевим громадам і не є заповідними. До складу Біосферного резервату “Розточчя” увійшло п’ять заповідних об’єктів: Природний заповідник “Розточчя” (площа 2084.5 га), Яворівський національний парк (7078.6 га), Регіональний ландшафтний парк “Равське Розточчя” (19103 га), орнітологічний заказник “Янівські чаплі” (16 га) та заповідне урочище “Немирів” (276 га).
Основна мета нового Біосферного резервату “Розточчя” – це збереження біорізноманіття, проведення наукових досліджень, розвиток місцевих громад, відродження традиційних ремесел, народних промислів, невиснажливе природокористування, підтримку вирощування екологічно чистої сільськогосподарської продукції, збереження історико-культурної спадщини, проведення еколого-освітньої діяльності, розвиток зеленого туризму.
Вітаємо розточанських охоронців природи із новим міжнародним статусом, а усіх працівників природно-заповідного фонду України з їх професійним днем – 7 липня!
http://www.naturalist.if.ua/?p=4532#ixzz1RAiLZctm
Андрій М. ЗАМОРОКА