Орнітофауна України-Русі

17 Листопада 2008

Термін „орнітофауна” походить від грец. öρνις – птах і лат. Fauna – богиня лісів, полів, тварин. Орнітофауною є сукупність усіх видів птахів, які будь-коли траплялися або трапляються на території країни. До вимерлих видів птахів на території України належать, наприклад, страуси, марабу, дрохва-грицая, рештки яких знаходять у відкладах міоцену та пліоцену.

До складу сучасної орнітофауни України на час укладання цього допису було включено 424 види птахів, що належать до 21 систематичного ряду. В ряді Горобцеподібних видів найбільше – 172, в рядах Фламінгоподібних, Папугоподібних, Дрімлюгоподібних і Одудоподібних – лише по 1 виду. Численними є також ряди Гусеподібні – 38 видів, Соколоподібні – 35 видів, Сивкоподібні – 79 видів.

Текст описуОснову орнітофауни складають близько 270 видів з регулярним гніздуванням у весняно-літній період, до 140 видів трапляються взимку, з яких близько 20 з’являються регулярно по усій країні лише в осінньо-зимовий період, причому у значних кількостях. На півдні країни інколи зимує більше 100 тис. гусей білолобих, що прилітають з півночі Західного та Середнього Сибіру. З гніздових біля 70 видів є осілими, зокрема пугач, тетерук, орябок, глушець, дятел трипалий, жовна чорна, посмітюха, підкоришники та ін. Решта є перелітними – у післягніздовий період залишають територію країни повністю або частково. Біля 40 видів птахів, переважно кулики, є пролітними, оскільки лише перетинають країну під час сезонних міграцій, зупиняючись для перепочинку і живлення. Більше 100 видів належать до залітних і потрапляють на Україну випадково: до них зараховують, наприклад, дрозда Свенсона, що поширений на гніздуванні в Північній Америці.

Статус перебування видів через різні причини може суттєво змінюватись. В Україні протягом останніх ста років стали гніздовими: пухівка, горлиця садова, сова бородата, дятел сирійський, плиска жовтоголова, очеретянка садова, вівчарик зелений, горобець чорногрудий. Водночас перестали гніздитися шуліка рудий, стерв’ятник, орел степовий. Внаслідок інтродукції до складу орнітофауни країни увійшли фазан (головним чином на півдні) та кеклик (у горах Криму). …далі »

Потайний орябок лісовий

10 Грудня 2023

Опинившись у поліських ландшафтах, де серед безкраїх лісових масивів утворилися значні заболочені території, здається, що перебуваєш в якомусь прадавньому просторі, що й нині зберігає голоси далекої минувшини. Виникає підсвідоме відчуття, що тут час ніби зупинився кілька століть тому й залишився таким під захистом хащі старого лісу, який оточив тебе всюдибіч й розступився лише перед широкою заболоченою ділянкою. Шум вітру в кронах безлічі дерев і його нервучкий подих по болотах – це ніби тихий неквапливий гомін тих часів, що тривають тут й донині.

Віковічну загадковість поліських просторів особливо гостро сприймаєш навесні ранковими годинами, коли сонце ледь відривається від обрисів лісу на видноколі, а лісові угіддя наче завмирають. Саме в цей час довелося на відстані кількох десятків метрів уперше почути короткий неголосний свистовий звук і звіддаля помітити швидкий рух птаха, який злетів з товстої гілки внизу крони старої сосни й тієї самої миті зник з очей. Він щезнув, залишивши таємницею, що ж то за птах? Приятель, який запросив у гості до рідного селища на Житомирщині й якраз був поряд, пояснив: це орябок. На тому гостюванні довелося ще раз почути цього птаха, а от побачити так і не випало.

Однак щоб таки добре роздивитися орябка, можна скористатися однією його особливістю. У розпал весняного токування самці поспіхом прямують до того місця, звідки почули свист суперника. Сховавшись так, щоб птах вас не помітив, і включивши звукозапис орябчиного посвисту, ви неодмінно привабите самця, який господарює на навколишній території. Прийнявши позу атаки, з витягнутою шиєю і напіврозгорнутим хвостом, самець може впритул наблизитися до пристрою звуковідтворення. Зайнятий пошуком суперника, він майже зовсім втрачає сторожкість, і його можна сфотографувати із зовсім малої відстані. …далі »

Вишукана й «проблемна» бджолоїдка звичайна

27 Серпня 2023

Одного разу в передосінній час трапилося побачити дуже незвичне барвисте видовище, створене птахами. На невеликому пологому оголеному глинистому схилі біля підніжжя стрімкого урвища, що неподалік гирла р. Ворскли, наче припавши до землі, зібралася зграя пташок з кольоровим оперенням. Вони сиділи доволі щільно одна до одної й утворювали щось на кшталт квітчастого «килима» з клаптиків жовтого, золотаво-жовтого, різних відтінків каштанового, зеленкувато-блакитного й синювато-зеленого кольорів. Пташки чепурилися, всівшись на схилі, й через їхні рухи ці барви переміщувалися, наче мерехтіли, а непомітний вітерець немов обвівав цей «килим». Птахи були низьконогими, тому складалося враження, що яскравий ошатний «килим» розстелено просто на землі. Незвичне барвисте видовище було захопливим. Та за якусь мить щось налякало зграю, і живий «килим» здійнявся вгору, розпавшись на окремих пташок, кожна з яких була втіленням рухливих кольорів. Незабутнє килимове враження створила передміграційна зграя бджолоїдок звичайних.

Бджолоїдка звичайна – один з найбарвистіших, найвишуканіших видів птахів, які гніздяться у нас. Розмаїття кольорів у її оперенні більшою мірою властиве тропічним птахам, ніж тим, що поширені в наших, помірних широтах. Порівняно із самками кольори в оперенні самців є яскравішими й більш насиченішими. Крім того, у самців пара видовжених центральних стернових пер довша й помітніше виходить за обріз хвоста. Молоді бджолоїдки звичайні мають неяскраве, зеленкувате оперення, й хвіст у них без видовжених пер. …далі »

Зі Вступу в книжці „Різноманіття сучасної орнітофауни України”

21 Березня 2023

Про повний видовий склад орнітофауни України донині можна було довідатися переважно із першоджерел, в яких укладання переліків видів птахів, що трапляються на території всієї країни, не було головною метою. Дані про загальну кількість видів як супутню інформацію містили камеральні й польові визначники, видання, присвячені національній номенклатурі птахів, тощо. Досі тільки в одному першоджерелі, представленому лише як депонована публікація, відповідні дані подано у вигляді систематичного каталогу птахів України (Серебряков, 1987). Відтоді минуло кілька десятиліть, і за цей час сталося багато змін у складі й статусі окремих видів птахів вітчизняної фауни.

Утім як підґрунтям для з’ясування цих змін доцільно скористатися найбільш пізньою працею, в якій акцент зроблено переважно на обранні українських назв таксонів орнітофауни України й водночас уміщено найповніший на той час перелік її видів і коротко описано характер їхнього перебування (Фесенко, Бокотей, 2007). Зазначена праця містить дані про 424 види птахів сучасної фауни, які до того траплялися на території країни, починаючи з другої третини ХІХ ст. Нині у складі фауни налічують уже понад 440 видів птахів. Звісно, збільшення кількості відбулося внаслідок появи на території України нових залітних видів, однак зміни виразилися не тільки в цьому. У деяких раніше виключно залітних видів змінився статус: одні стали епізодично гніздовими, інші – навіть регулярно гніздовими. Власне, публікація оновлених переліків видового складу фауни, що її варто здійснювати з певною періодичністю, навіть з мінімальним обсягом інформації про зміни статусу перебування й поширення видів, відображає поступ у фауністичних дослідженнях, зокрема птахів. Кожен такий перелік стає відправною віхою для визначення змін у фауні, що можуть статися у майбутньому.

Ще й дотепер авторитетним джерелом у галузі таксономії птахів мало не для всіх вітчизняних колег залишається праця Лео Степаняна (1990, 2003). …далі »

Птахи на марках “Укрпошти”

20 Вересня 2022

Марки на тему охорони природи випускають оператори поштового зв’язку різних країн. Найчастіше на них зображають види флори і фауни, що є характерними для якихось територій. Такі марки стають дуже бажаними для філателістів, котрі колекціонують поштові зображення з цієї теми. Вітчизняне державне підприємство „Укрпошта” також не становить винятку.

Установу „Укрпошта” організовано майже 30 років тому – на початку 1994 р. Уже в рік свого створення вона випустила дві марки із зображеннями птахів: на одній бачимо журавля сірого, на іншій – сокола сапсана. Обидва види включено до Червоної книги України ще в 1980 р., у її першій редакції. Відтоді зображення саме червонокнижних видів птахів почали домінувати на українських орнітофауністичних марках, що є зрозумілим. Малюнки обох видів створив Юрій Логвин, автограф якого пощастило отримати через його сестру Ірину. Зрештою не дивно, що на марках „Укрпошти” з усього різноманіття тварин першими зображено птахів. Знайомство людини з царством тварин часто починається якраз із них. Крім того, ці два види птахів, що зображено на марках, можна вважати одними з орнітологічних символів нашої країни. Сокіл і журавель неодноразово згадано в нашому пісенному та оповідному фольклорі.

Наступного 1995 р. вийшла марка із зображенням лелеки білого, присвячена події „Європейський рік збереження природи”. Птаха намальовано у стилізований спосіб, але впізнати його легко. Лелека білий не є червонокнижним видом, утім він також належить до птахів-орнітосимволів України й гніздиться у багатьох населених пунктах. У марці наче сказано, що довіра птаха до людей не має бути обманутою ними. …далі »

Птах-урбаніст – ластівка міська

9 Серпня 2022

Старий Печерськ. Один з найдавніших історичних осередків Києва. З давніх-давен, ще до заснування Києво-Печерської лаври, там в урочищі Берестовому була розташована заміська літня резиденція великих київських князів. На тисячоліття пізніше, нині з одного боку тамтешньої вулиці Лаврської вже віддавна постала Лавра, а з іншого – значно молодший за неї виставковий комплекс „Мистецький арсенал”, в споруді якого раніше існував завод з ремонту військової техніки, який в народі називали „другий арсенал”.

Щонеділі одинадцятирічним хлопчаком ходив до тодішнього клубу (щось на зразок будинку культури) на території цього заводу на заняття із сольфе́джіо для опанування вмінням читати ноти. Повертався теплої весняної пори вулицею із занять, врешті так і не оволодівши тією музичною премудрістю, і звертав увагу на особливу обставину у київському зеленому довкіллі.

Хоча вулиця і тротуари були заасфальтовані, чи то після дощу, чи після щедрого поливання на вільному від трави клаптику широкого газону стояла невелика калюжа, а навколо неї була розмокла глиниста земля. До неї метушливо зліталися вже знайомі мені ластівки міські. Кожна сідала біля калюжі, швиденько брала у дзьоб грудочку тієї землі і злітала з нею. Навколо освітленої сонцем калюжі ластівки тріпотіли крилами подібно до великих метеликів. Від їхнього метушливого польоту виникав ефект різкої й швидкої зміни кольорів: переважав то чорних колір верхньої частини оперення, то білий колір низу і попереку. Створювався своєрідний мерехтливий калейдоскоп, що привертав увагу особливо. Після кількох хвилин споглядання цього „танцю” ластівок біля калюжі спало на думку подивитися, куди пташки відносять в’язку землю. …далі »

Кулик-плавунець на київському озері

11 Грудня 2021

На Київському лівобережжі за кілька сотень метрів від Дніпра є озеро Те́льбін. Якщо середмістям Києва вважають Хрещатик і прилеглі до нього вулиці та площі, а історичним центром – так звану Гору, що включає Замкову і Старокиївську гори з навколишнім горбогір’ям, і низинний Поділ, то озеро Тельбін розташоване майже в нинішньому географічному центрі міста. З трьох боків його обступили багатоповерхівки житлового масиву Березняки, а з півдня воно обмежене високим земляним насипом, який з’єднаний з південним залізничним мостом, що неподалік і є головним шляхопроводом у залізничній мережі міста. Вода в озері чиста, на берегах обладнано піщані пляжі, діє прокат човнів і катамаранів для водних прогулянок. Навколо озера створено парк. З усього зрозуміло, що до Тельбіна щодня навідується чимало людей, особливо навесні, влітку й теплі дні осені.

А у жовтні 2019 р. озеро стало прямо-таки місцем паломництва спостерігачів за птахами – птахува́льників, або, як їх ще називають, бьодво́тчерів (від англ. birdwatcher), котрі з інтернет-повідомлень дізналися про надзвичайну новину. Найпершим ту несподіванку виявив киянин Сергій Любченко, він став і фотохроністом тієї події. …далі »

Між найпершими в переліку птахів фауни України

10 Жовтня 2021

У класифікаційних схемах спорідненості різних груп птахів першими наводять ті з них, які є найдавнішими, а що ближче до завершення переліку, тим певні групи вважають молодшими за часом виникнення. Серед вітчизняної фауни птахи, котрі належать то ряду Куроподібних, є одними з еволюційно найстарших. У цілому їх вісім видів, а ще одного – куріпку даурську (Perdix dauurica) – в середині ХХ ст. намагалися інтродукувати в Україні, та ці спроби виявилися невдалими. Тож цей вид не варто включати до нашої фауни.

Куроподібні птахи ведуть переважно наземне життя, хоча деякі з них взимку часто тримаються на деревах. Політ у всіх них не надто швидкий і важкий. Вони не пристосовані до тривалого польоту і потребують частого перепочинку. Гнізда влаштовують здебільшого на землі. Споживають переважно різні рослинні корми, аде їхні пташенята, які одразу після вилуплення живляться самостійно, у кілька перших днів життя здобувають виключно дрібних безхребетних: жуків, коників, павуків, молюсків тощо. Зростаючи, поступово переходять до рослинного раціону. Майже всі куроподібні види нашої фауни є осілими, крім одного перелітного і одного залітного. Усіх їх представлено на марках Укрпошти, що їх випущено нещодавно у 2021 р. як продовження філателістичної серії „Птахи України”.

Серед них виділяються дві групи з відмінними рисами в зовнішньому вигляді й поведінці. До однієї з них належать чотири види тетерукових птахів. У одних із них пір’я вкриває ногу до пальців, у інших воно дещо не доходить до пальців або взимку вкриває й пальці. Самці усіх цих видів мають червоні шкірясті брови, які стають більшими у шлюбний період. Взимку, коли випадає багато пухкого снігу і сильні морози, вони ночують і відпочивають вдень у зроблених ними порожнинах під поверхнею снігу.

У цю групу входить вид, самці якого є найважчими з усіх наших куроподібних, – це глушець білодзьобий (Tetrao urogallus). Маса самця може досягати 5,5 кг, а в інших країнах, територія яких входить до ареалу цього виду, навіть до 6,5 кг. Самки значно легші і за забарвленням значно відрізняються від самців, що можна побачити на відповідній марці. …далі »

Люба оку синиця чубата

16 Вересня 2021

У лісі серед зими можна почути не так вже й багато птахів. Інколи над верхівками дерев закряче крук, звіддалік приглушено простукотить дятел, закричить дратівливо сойка, а у другій половині зимової пори в не надто морозну, сонячну погоду починає подавати своє голосне шлюбне вітькання повзик і дзвінко виголошувати весняну мелодію синиця велика. Та над усіма звуками живого володарює шум вітру в кронах, до якого додаються то поскрипування надламаних великих гілок, то шарудіння галузок, що від рвучких поривів вітру зачіпають одна одну. Поодинокі пташині голоси більше підкреслюють панування завмерлості в природі, ніж натякають на її скресання.

О цій порі сосновий або мішаний ліс здається затишнішим і більш наповненим життям порівняно із суто листяним, що став безлистим й від того наче зовсім зубожілим. На стиглих ділянках розрідженого бору дерева за висотою різні, і на багатьох із них живі гілки ростуть низько, тож простір там заповнений пухнастими сіро-зеленими голчастими „шубами”. Між ними видно стовбури сосен з тонкою корою усіх відтінків вохристого кольору. Похмурої днини наприкінці зими навіть ця тепла барва, котра в нижній гладенькій частині стовбура вкрита сіруватими тонкими пластинками, наче гасне. Величаві й простіші сосни, голчасті „шуби” й вітер, вітер… …далі »

Самоцвітний рибалочка

12 Липня 2021

Присвячую моєму другові Юрію Янішу,
путивлянину за родом і мрією

Згадуючи юнацькі роки, походи й мандрівки в природу з університетськими однокурсниками, які залишаються мені друзями й донині, ніяк не омину подумки легкі, сяйливі дні перебування в Путивлі, що на Сумщині, який, наче Київ біля Дніпра, стоїть на нагірному правому березі Сейму. А з низинного лівобережного лучного простору, як і Лавру в столиці на кручах, здалеку видно Мо́лченський монастир. Путивль – зменшена подоба Києва, з незайманим лівобережжям.

Мабуть, про Путивль знає або має знати кожен житель України-Русі – він назавжди пов’язаний з образом княгині Ярославни, про яку з трагічною ліричністю оповідає унікальний, неперевершений руський, власне давньоукраїнський, епічний твір „Слово о полку Ігоревім”. Надзвичайний поетичний талант його автора засвітив над Путивлем сяйво легендарності й історичної значущості такої сили, що нині москвофінським зайдам та їхнім посіпакам кортить мало не фізично перетягти це місто собі. Та воно з початку свого існування, як і тисячолітній сусідній Курськ, не зрушило із землі слов’ян сіверців, котрі від утворення Русі на обширі Києва, Чернігова на півночі та Переяслава на півдні стали її невід’ємною частиною. Порівняно з Києвом, Путивль – не таке вже й старе місто, хоча найперша писемна згадка про нього датована першою половиною ХІІ століття – майже 900 років тому, тобто за три-чотири століття до виникнення знавісніло облудної Московії, яка в намаганні здаватися цивілізованішою тільки останні три соті років вимагає позначати себе грецькою назвою Ρωσία (Росія), хоча їй до скону залишатися дрімучою, а через це – наднебезпечною для усіх. …далі »

Непоборний сорокопуд терновий

2 Червня 2021

Мало який вид птахів не тільки у вітчизняній, але й у світовій фауні отримав чи то українську, чи латинську назву, зміст якої вказує на його бойовий, навіть войовничий характер. Деякі з цих видів у нас називають сорокопудами. У назві сорокопу́д вказівка на схильність птаха до рішучих дій нині є дещо завуальованою, оскільки ця назва пов’язана з лексикою, що певною мірою стала архаїчною. Назву утворено з двох слів: сорока як означення добре знайомого нам птаха і пу́дити – первинно означає гнати, лякати. У деяких регіонах України, наприклад на Буковині, й дотепер вживають слова перепу́джитися, перепу́дитися, тобто перелякатися. Утім нині слово пудити частіше використовують не для означення вольової дії, якою лякають, що відповідало би його первинному змісту, а навпаки: напу́дити – вже не те саме, що й налякати, а часто вказує на переляк – стан підневільності, непідвладності самому собі, що… може призводити до сечовиділення, особливо у немовлят. Означення сили перетворилося на означення слабкості.

До української мови залучали й залучають немало іншомовних слів, однак і з нашої мови використовують певні слова в іноземних мовах. Так, в одній із них є слово сорокопут і пояснення, що походить воно від того, що птаха путають, тобто плутають із сорокою. У назві від нерозуміння причини її виникнення змінено тільки одну літеру і, як наслідок, загублено її первинне значення. …далі »