Кроки екологічної грамотності. Торгівля первоцвітами

Читайте також:
Безневинні бабусі чи конвеєр тотального знищення?

Проліска сибірська – нажаль звичайний обєкт торгівлі у ДніпропетровськуЗа даними Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF), незаконна торгівля об’єктами дикої флори та фауни посідає третє по прибутковості місце після торгівлі наркотиками і зброєю. Масова торгівля об’єктами дикої природи призводить до їх зникнення у природі. В такий спосіб багато естетично привабливих видів рослин і тварин (або цінних з інших причин) потрапляють до Червоної книги а потім, якщо їх нищення не припиняється – вимирають.

Щовесни на території України і суміжних країн надзвичайно великих обсягів набуває торгівля первоцвітами - ранньоквітучими весняними рослинами. Важливо розуміти, що всі підсніжники, сон–трава, проліски, цикламени та крокуси України, Білорусі та Росії охороняються, тож не важливо, звідки їх привезли! Деякі вже знаходяться на межі повного знищення (наприклад цикламен Кузнєцова у природі зустрічається лише у Криму на площі менше 100 га). Масовий збір на продаж квітконосів рідкісних рослин призводить до послаблення, а у незначних за площею місцезростаннях і до повного виродження а потім і вимирання популяції. Дуже часто первоцвіти знищуються з підземними частинами, що призводить до фізичного зникнення їх в місцях природного поширення.

Що таке «первоцвіти»

Першоцвітами називають низку видів дикорослих рослин, що квітнуть наприкінці зими та на початку весни: усі види підсніжників, цикламени, сон-трава, білоцвітники і крокуси (шафрани). Всі ці рослини знаходяться на межі зникнення і занесені до Червоної книги України, тобто за жодних обставин збір їх в природі та торгівля ними заборонені й повинні каратись законом. Дуже часто «підковані» торгівці кажуть, що не всі підсніжники в Червоній книзі, та це – неправда. Деякі навіть вигадують химерні аргументи до цього. Найпопулярніша «легенда» звучить так «Підсніжники з чотирма, п’ятьма пелюстками – червонокнижні, інші з – ні». Та це все неправда.

Інші види ранньоквітучих рослин (проліски тв ін.), що не занесені до Червоної книги, охороняються охоронними списками тих областей, на території яких зростають і їх збір також заборонений.

Отож, які рослини ми перш за все маємо на увазі, говорячи слово «першоцвіти»…
Серед стрімко зникаючих рідкісних первоцвітів усі види підсніжників, білоцвітів, сон-трави, диких тюльпанів, шафранів й добре відома нам черемша або цибуля ведмежа.

Законодавчі заборони та санкції

Згідно українського законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: „Про рослинний світ” „Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про Червону Книгу України”, та згідно ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами.

Порушниками вказаних законодавчих актів вважаються всі, хто збирає, перевозить, продає або купляє первоцвіти. За кожен екземпляр червонокнижних рослин, залежно від виду передбачається штраф від 9 до 15 грн. Сума наче і невелика, проте в перерахунку на торгівця, який має хоча б 30-40 букетів по 40-60 квіток! Перевізники оптових партій везуть десятки тисяч букетів! Проте, вітчизняні контролюючі органи, в своїй більшості практично не борються з порушеннями.

Крім того, Закон України «Про рослинний світ», так само як і внутрішні правила торгівлі на ринках, забороняють продаж будь-яких дикорослих рослин без відповідного дозволу. Дозвіл на вилучення первоцвітів з природи і продаж їх існувати не може.

«Географія» та система торгівлі Первоцвітами

Торгівля первоцвітами давно набула як всеукраїнського так і міжнародного масштабу. Починаючи від збору квітів до роздрібної торгівлі працює добре налагоджений ланцюг. Наприклад для перших квітів, які потрапляють у київські підземні переходи з Криму (знайомі букетики підсніжників обгорнуті листками кримського плюща, інколи - цикламени) він має так послідовність: збір квітів – оптові ринки у Сімферополі і Джанкої – перевалочні пункти – оптовий продаж на вокзалах та ринках у місцях реалізації – роздрібна торгівля у Києві, Дніпропетровську, Харкові, Москві, Санкт-Петербурзі.

Потім їх заміняють крокуси та підсніжники звичайні з Карпат. А вже в кінці березня – на початку квітня з’являться місцеві підсніжники й рябчики та білоцвітники з Карпат. Ще пізніше почнуть продавати сон-траву. Нарешті, в травні-червні в продажу можна буде побачити й рідкісні орхідеї.

Малосніжні зими у останні роки стають причиною тому, що перші підсніжники з Криму починають везти ще в кінці грудня. Так у 2006 році в Києві підсніжники почали продавати ще 29 грудня, а у 2007 перші торгівці з’явились 27 грудня.

Поширена хибна думка, що ці ранньовесняні квіти збирають бабусі у найближчому лісі. Проте, підсніжники які ростуть на півночі України і, зокрема, на Київщині, дуже рідко квітують раніше за другу половину березня (зверніть увагу, це вже після 14 лютого і 8 березня). Усі ж підсніжники, що продаються до цього привезені з Криму. Зрідка в Києві і частіше в Москві торгують рослинами винищеними на Кавказі: морозником кавказьким, рускусом та цикламеном колхідськими, білоцвітником літнім тощо. Зрозуміло, що бабусі, які реалізують первоцвіти на вулицях, ринках і переходах не мають змоги щодня їздити до Криму, чи Кавказу, підніматися у гори, збирати первоцвіти і везти їх (у кількості кількох букетиків!) до великих міст. Натомість первоцвіти везуться великими оптовими партіями, по кілька десятків тисяч квіток у кожній. Аналогічна ситуація і з добре відомими “бузковими тюльпанчиками” – шафранами, що везуться із карпатського регіону та Поділля.

Проте торгівлею кримськими та кавказькими рослинами привозна торгівля не обмежується. В кінці березня – на початку квітня в міста масово починають везти підсніжник білосніжний, що винищується в лісах навколо Вінниці. Везти його до Києва особливо зручно зважаючи на наявність швидкісного електропоїзду “Вінниця-Київ”. Пізніше ця лінія активно доставлятиме у Київ проліску дволисту. Приблизно в цей же час у Києві, Харкові, Дніпропетровську масово з’являються вже згадувані шафрани Гейфеля. Зрідка до Києва потрапляють шафран вузьколистий з Криму, та білоцвітник весняний з карпатського регіону.

Ці рослини, як правило винищуються з підземною частиною. Тож, в разі їх виявлення підземну частину треба відрізати та використовувати для висаджування в природу.

Тож перша ланка – «збір». Він здійснюється місцевими жителями в місцях зростання – на гірських схилах та полонинах. Існують навіть відомості про те, що деякі карпатські «народні умільці» зумисно накривають полонини целофаном. Після цього первоцвіти розквітають значно раніше. Такі дії мають переслідуватись і каратись окремо. У місцях зростання підсніжників, їх косять сотнями тисяч, потім вибирають з викошеного те, що можна використати для виготовлення букетиків. Друга ланка – «оптовий продаж-1». Зібрані квіти охайно складають в букети та оптом здають перевізникам на вокзалах (наприклад, у Сімферополі) в сумках та коробках. Нереалізований товар швидко в’яне, тому його просто викидають.Третя ланка – перевезення і «оптовий продаж-2». Перевізники доставляють квіти роздрібним торгівцям на залізничні й автовокзали Києва, Харкова та інших міст. І нарешті, четверта ланка –« роздрібна торгівля». Це те, що бачать всі – старенькі бабусі або замурзані дівчатка з кількома букетиками: «В лісі назбирала....». Десь поряд стоїть ящик, з якого час від часу беруть кілька чергових букетиків. Нерідко нові букетики продавцям підносить дитина.

Кожна ланка торгівлі первоцвітами дає торгівцеві чи кур’єрові "навар" у сумі 20-50 копійок за букет (у букеті, як правило, 40-60 рослин). Тож з урахуванням партії, наприклад, у 10000 букетів сума дуже сильно зростає. Такий бізнес є дуже прибутковим, хоча і водночас, ризикованим – вклавши у партію підсніжників значні гроші, кур’єр має їх встигти реалізувати, не натрапивши на інспекторів, оскільки вже через добу квіти зів’януть і торгова операція стане збитковою. Зазвичай кур’єри роблять 3-5 рейсів на тиждень.

Експлуатація рослинних ресурсів поблизу великих міст

Починаючи з квітня місяця привозна торгівля припиняється і починається довготривалий процес незаконного комерційного використання рослинних ресурсів прилеглих до міст природних екосистем. Біля Києва масово винищуються цибуля ведмежа, проліски, сон-трава, анемони жовтецева та дібровна (винищується в лісах по Тетереву та біля Малина), рясти, первоцвіт весняний та зубниця п’ятилисточкова. Мешканцями Рокитнянського та Білоцерківського районів Київщини винищується єдиний локалітет рябчика в Середньому Подніпров’ї. В околицях Харкова збираються дикі тюльпани, проліски, півонія тонколиста, рясти, та черемша. В околицях Дніпропетровська щовесни винищуються первоцвіти степових балок та присамарських лісів: проліски, черемша, сни, рястки, рясти та рябчики. Згодом головним об’єктом продажу стає конвалія, а після неї на початку літа декоративноквітуючі півники.

Так, зокрема, в Києві варварськи винищуються місцезростання півників сибірських на великих дніпровських островах. В червні знищеними на Чернігівщині півниками активно торгують на станціях метро “Чернігівська” та “Лісова”. В цей же час об’єктами варварського промислу часто стають і орхідеї: пальчастокорінники та зозулинці, а також дикорослі гладіолуси, переважно з Чернігівщини. Протягом року на квіткових ринках поблизу кладовищ на базарах та станціях метро торгують пучками ковили, лататтям та глечиками. В кінці літа селяни з Козина пробують торгувати тирличем звичайним та дзвониками.

До рослин, торгівля якими триває майже цілий рік, проте переважно зимою, належать рідкісні і дуже давні рослини – плауни, що в народі звуть дерезою.

Регіональні особливості збору, транспортування та продажу всіх видів первоцвітів детально розкриті у статті Івана Парнікози «Безневинні бабусі чи конвеєр тотального знищення?» у розділі «регіональні особливості.

Піковими датами продажу первоцвітів є 14 лютого (день закоханих) та дні. Наближені до 8 березня (5-9 березня), в які продаються до 95% всіх первоцвітів. Помічено, що чоловіки купують першоцвіти втричі частіше за жінок. 80% покупок роблять молоді люди та люди середнього віку.

Хто має перешкоджати торгівлі первоцвітами?

Для того, щоб усвідомити механізм і засоби подолання порушення, яке здійснюється буквально на кожному кроці, треба розуміти головну істину – боротись з торгівлею первоцвітами повинні буквально всі, хто компетентний хоч з чимось боротись. Перелічімо по пальцях:

1. Міністерство охорони навколишнього природного середовища України і його територіальні органи, наприклад, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві. Крім того, існує Державна екологічна інспекція. Обидва органи мають державних інспекторів з охорони довкілля, що зобов’язані, згідно ст.88-1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», припиняти торгівлю занесеними до Червоної книги рослинами.

2. Територіальні підрозділи МВС і Служба охорони метрополітену. Існують спеціальні внутрішні документи для співробітників МВС, що зобов’язують їх боротись з торгівлею первоцвітами. Натомість, і без них кожен відповідальний за певну територію міліціонер (територія метрополітену або ділянка вулиці) повинен припиняти «торгівлю з рук у невстановлених місцях», що забороняється ст.160 адмінкодексу.

3. Окрема розмова про транспортну міліцію, що повинна не припускати оптового перевезення первоцвітів потягами.

4. Адміністрації ринків, згідно норм закону «Про рослинний світ» і Правилам торгівлі на ринках, повинні припиняти торігівлю в межах ринків.

5. А ще, між усім, є податкова інспекція. У них теж можна спитати про те, чому вони ігнорують такий потужний несанкціонований бізнес?

ПІДСУМОК: коли ми бачимо факт торгівлі первоцвітами, це значить, що жоден з вищеперелічених органів не виконав своїх контролюючих функцій.

Програма «Первоцвіт»

Громадськість

Щороку в Україні проводиться кампанія "Первоцвіт", направлена на припинення збору, перевезення та торгівлі зникаючими первоцвітами. Вона починається ще у січні, із першими підсніжниками, а закінчується у кінці травня, коли відквітують останні конвалії. Після ж «Первоцвіту» провадиться боротьба з літньою торгівлею зникаючими видами рослин. Історично склалось, що боротьбу із торгівлею первоцвітами ведуть головним чином громадські організації. З початку 1980-х років програмою "Первоцвіт" займаються переважно студентські дружини по охороні природи (ДОП). Всього в Україні зараз діє 5 таких дружин.

Контролюючі органи

Проте, зусиль громадських екологічних організацій для вирішення проблеми весняної торгівлі замало. В першу чергу допомогу у вирішенні цього питання мають надати державні органи з охорони навколишнього природного середовища у місті Києві та Держекоінспекція, що за законом зобов’язані провадити її кожну весну. Не приховуватимемо той факт, що в наш час діяльність цих структур у боротьби з торгівлею первоцвітів є мінімальною. Спостерігається повна відсутність інформації щодо цієї проблеми у службах МВС України, хоча МВС офіційно проводить операцію «Первоцвіт». Проте саме від скоординованої за завчасно розробленим планом роботи транспортної міліції залежить припинення провозу квітів пасажирськими потягами. Втручання працівників служби охорони метрополітену та райвідділів міліції просто необхідне для боротьби з торгівлею на вулицях, станціях метрополітену. Для чіткого координування дій внутрішніх органів по програмі “Первоцвіт” необхідне затвердження керівництвом МВС плану заходів в рамках операції “Первоцвіт”, подібно до того як це було зроблено їх московськими колегами.

Екологічна громадськість щороку звертається до керівництва столичної міліції з проханням спільно розробити такий план. Вказаний план, окрім спеціальних заходів усіх підрозділів столичної міліції має передбачати спільні рейди правоохоронців, представників державних органів охорони природи та дружинників на вокзали з метою перевірки прибуваючих потягів та затримання правопорушників. Рейди мають бути здійснені на станції метро, ринки та кладовища міста Києва. Втім, попри всі звернення план спільних дій і досі не розроблено. Посилити свій контроль за вказаною проблемою мають управління побутового обслуговування та ринків, а також управління ритуальних послуг міста, адже на територіях ринків та на кладовищах навесні реалізується велика кількість квітів, на що зазвичай адміністрація уваги не звертає. Необхідно видати приписи директорам ринків та кладовищ з вимогою посилити контроль за даними питанням.

Засоби масової інформації

Дуже вагому підтримку компанії “Первоцвіт”, звичайно, можуть надати засоби масової інформації. Усвідомлюючи, що для більшості журналістів ця проблема не нова, все ж хочемо наголосити, що регулярне висвітлення її на сторінках преси, в радіо- та телефірі вносить вагомий внесок в ідеологічну підтримку кампанії та зміну свідомості потенційного покупця варварськи знищених квітів.

Екологічне виховання та просвіта

Дуже важливою складовою кампанії «Первоцвіт» є пропаганда відмови від купівля пероцвітів. Адже торгівля первоцвітами – це торгівля, яка заохочується виключно попитом.

Щоразу, купляючи первоцвіти, покупці повокують торгівців везти нові і нові партії зникаючих квітів. Багато хто думає, що квіти вже зірвані і для природи вже байдуже, чи куплять їх чи ні, і жорстоко помиляється. Лише не купляючи квіти сьогодні і лишаючи роздрібних торгівців у збитках, ми можемо примусити систему торгівлі первоцвітими зупинитись.

Останніми роками пропаганда відмови від купівля первоцвітів набуває все більших обсягів. В Київському і Харківському метрополітенах транслюються відео- та аудіоролики щодо операції «Первоцвіт», у Києві і Дніпропетровську розміщена спеціальна соціальна реклама; багато теле- та радіопередач організовує спецвипуски на «первоцвітну» тему, громадські організації проводять щорічні круглі столи та прес-конференції для журналістів.

Велике значення має робота в школах, тож закликаємо вчителів обов’язково проводити урок первоцвіту й виховувати в дітей відразу до варварськи знищених квітів.

Висновки

Порушення в галузі торгівлі ранньоквітучими рослинами тривають з року в рік і, судячи з відгуків багатьох природоохоронних організацій, що займаються цією проблемою, практично не скорочуються. Лише у Києві, де досягнута неабияка злагодженість роботи громадських органзацій і міліції, обсяги торгівлі вдалось знизити більше як в 5 разів. Проте в інших містах все лишається як і було. Немає свідомої громадської думки про те, що продаж підсніжників – це злочин.

Усіх небайдужих співгромадян закликаємо не залишати без уваги жодного факту торгівлі первоцвітами та звертатися з вимогою припинити це правопорушення до міліції, або письмово до екологічної інспекції. начальнику Головної державної екологічної інспекції Кострову М.М. (Микола Михайлович), вул. Тургенівська 82-а, м. Київ-50, 04050.

Якщо у Вас є інформація з приводу торгівлі первоцвітами у Вашому населеному пункті, або Ви знаєте про винищення місцевих видів рідкісних рослин, повідомте нас про це, надіславши листа на адресу 02218, Україна, Київ, вул. Райдужна, 31-48, Парнікозі Івану або електронною поштою Parnikoza at gmail.com

Читайте також:
Безневинні бабусі чи конвеєр тотального знищення?

Автори: Степан Жабка, Іван Парнікоза

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...даліПриєднуйтесь!