Екоінспектор, підрахуй!
Для початку повернемось до подій квітня цього року. Тоді, 30.04.2008 р. у національному природному парку (НПП) «
Співробітники НПП «
«- На нашу думку, жоден дозвіл на приватну забудову природно-заповідних земель не може бути законним. Це випливає із процедури зміни цільового призначення та відчудження земель природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, адже національний прак – це територія загальнодержавного значення. Тим більше, коли мова йде про місця масового зростання видів рослин, занесених до Червоної книги України, будівництво не можливе за будь-яких обставин.» – розповідає заступник голови
2.
7 травня співробітники національного парку самостійно склали «Акт обстеження території 10 виділу 71 кварталу Задінецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп», щодо наявності рідкісних видів рослин та пошкодження їх місцезростання». Акт складався за спеціальним а наказом директора «
Отже, загальна площа пошкоджених природних заплавних лук, сіножатей та місцезростань червонокнижнго виду рослин рябчика малого станом на 07.05.2008 року становить 2715 м², або 0,2715 га. Кількість знищених рослин рябчика малого (Червона книга України, ІІІ категорія) становить 69477 екземплярів.
Крім того, проведене співробітниками НПП «
3.
2 червня Державна екологічна інспекція у Харківській області провела перевірку і дійсно підтвердила, що скарги громадських організацій справді обгрунтовані. У «Акті обстеження території виділу 10 кварталу 71 Задінецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп» щодо наявності рідкісних видів рослин та пошкодження їх місцезростання», складеному екінспекторами говориться, що загальна площа пошкоджених природних заплавних лук, сіножатей та місцезростань червонокнижних видів рослин рябчика малого та косариків тонких станом на 02.06.2008 р. становить близько 2730 м², або 0,2730га.
При перевірці ділянки, представники Держекоінспекції відмовились обраховувати кількість знищених рослин, занесених до Червоної книги, а просто обрахували площу пошкодженої ділянки. На порушника природоохоронного законодавства склали протокол про адміністративне правопорушення, який направили до суду.
На думку Державної екологічної інспекції у Харківській області, сума збитків, обрахована відповідно до Постанови КМУ №399 від 01.06.1993 р., складає 434 грн.
Зрозуміло, що така смішна цифра, як і послідовність дій Державної екологічної інспекції у Харківській області в даній ситуації є абсолютно неадекватними по відношенню до масштабів порушення. Членами
Отож, забудовник мусить заплатити АЖ 434 грн і може спокійно будуватись далі.
ДОВІДКА.
Згідно з «Таксою для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання їх земель», що затверджена Постановою КМУ від 21 квітня 1998 р. N 521, за самовільне використання земельних ділянок під будівництво постійної споруди за 1 кв. метр площі 200 грн, копання траншей, ям тощо за 1 кв. метр 25 грн.
Згідно з «Таксою для обчислення розміру шкоди, заподіяної територіям та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок знищення або пошкодження трав'яного покриву», що затверджена Постановою КМУ від 19 квітня 1993 р. N 287, за пошкодження природних сіножатей та пасовищ (за кожний квадратний метр) - 0,01 мінімальної заробітної плати.Згідно з «Таксою для обчислення розміру компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин з числа видів, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі, та знищенням їх місцезростання», що затверджена Постановою КМУ від 1 червня 1993 р. N 399, за кожну трав'янисту рослину, незалежно від розміру - 12 та 9 грн (відповідно – для рябчиків та косариків).; за знищення природних луків, сіножатей, пасовищ, боліт таінших місцезростань рослин, занесених до Червоної книги України,унаслідок переорювання, затоплення, відведення під забудову,розробку корисних копалин, садово-городні ділянки, залісення, атакож у разі різкої зміни гідрологічного режиму чи забрудненняхімічними речовинами, яке призвело до загибелі рослин,відшкодування нараховується в сумі 1500 гривень для видів рослинпершої категорії, 1000 гривень - для видів рослин другої і третьої категорії за один гектар площі.
Всього названі такси дають загальну суму збитків 1 456 284 грн. Тобто Державна екологічна інспекція у Харківській області недорахувала під час своїх досліджень майже 1,5 мільйони гривень. За фактом виявлення порушення також не надано припис звільнити ділянку від привнесеного грунту і відновити природне місцезростання зникаючих рослин до вихідного стану. Значна частина популяції зникаючих рослин ще не знищена, проте буде знищена в разі продовження робіт на ділянці.
Згадується помаранчевий майдан із його неоднозначними закликами «Підрахуй!». Зараз, схоже, «підрахувати» доведеться екологічним інспекторам. Адже скарги на бездіяльність екоінспекції вже чекають на розгляд вищестоячими органами і МВС.
4.
В ході розслідування громадських організацій, вставновлено, що ділянка вилучена з території ДП «Зміївське лісове господарство» на користь громадянина Макаренка М.М. Про це видане спеціальне розпорядження Голови Харківської обласної державної адімінстрації №288 від 12.05.2008 р. Площа відведеної ділянки становить 0,15 га. Таке рішення саме по собі є протизаконним, адже мова йде про територію Національного природного парку «
Також відомо і те, що гр.Макаренко М.М. не має відповідного пакету погоджувальної документації на дане землевідведення (у т.ч. позитивного висновку Державної екологічної експертизи) та належно оформлених правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою.
Проте, не дивлячись на всі названі порушення, ГУ МВС України у Харківській області відмовило у порушенні кримінальної справи. Таке рішення є передчасним, адже воно зовсім не спростовує беззаперечного факту нищення рослин, занесених до Червоної книги України та місця їх зростання а також території НПП «
Відповідь на питання, чому ж так дивно повело себе ГУ МВС України у Харківській області може критись у цікавому факті, що сам забудовник, гр.Макаренко М.М. сам є працівником податкової міліції у Києвському р-ні м.Харкова.
Про подальший розвиток подій навколо самозахоплень території НПП «
Степан Жабка