06.09.2011 Рубрики: Новини

З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, “ГОМІЛЬШАНСЬКІ ЛІСИ”!

6 вересня — День Народження національного природного парку “Гомільшанські ліси”

Сім років пишеться історія національного природного парку “Гомільшанські ліси”. За цей час установа була “народжена”, набраний колектив, обрано вектори розвитку. Продовжується наукові дослідження,започаткована рекреаційна та еколого-освітня діяльність.

Чимало було зроблено за минулі роки. Але ще більше завдань перед колективом парку сьогодні.Важко уявити нашу установу без будь-якого з її структурних підрозділів. Всі вони органічно
доповнюють один одного.

За минулі сім років у Національному парку склалася дієва система різнобічних наукових досліджень. На жаль, переважна більшість українських заповідників та національних природних парків на сьогодні не спроможні самостійно здійснювати наукові дослідження. Вони змушені або орієнтуватися на залучення сторонніх фахівців, або просто ігнорувати цю царину (що, до речі, є грубим порушенням Закону). У “Гомільшанських лісах” за досить-таки короткий проміжок часу було укомплектовано діючий
відділ науки та моніторингу. Функціонування відділу забезпечують 7 фахівців, з яких двоє – кандидати біологічних наук. Також спільно з Інститутом біології ХНУ ім. В.Н. Каразіна було створено Міжвідомчу науково-дослідну лабораторію дослідження біорізноманіття та розвитку заповідної справи.

Працівниками відділу, окрім виконання Державної програми “Літопис природи”, здійснюється широкий спектр фундаментальних досліджень у різних напрямках ботаніки, зоології та мікології. За минулі 7 років було розроблено низку програм моніторингу біорізноманіття, популяцій окремих рідкісних та індикаторних видів, що були застосовані не лише в Парку, а й на території інших об’єктів ПЗФ України та Росії. Однією з провідних комплексних наукових тем, що реалізуються співробітниками
відділу, є розробка невиснажливих, екологічно обґрунтованих методів ведення лісового господарства.

Це особливо актуально у нашій країні, де природних лісів, подібних до лісів національного парку, залишилося, на жаль, небагато.

Важливим кроком було створення відділу рекреації, пропаганди та екоосвіти, співробітники якого розпочали роботу над покращенням туристичної привабливості парку, підвищенням рівня екологічних знань серед туристів та місцевих жителів, в першу чергу, підростаючого покоління. Широко відомі нині екологічні маршрути – це також заслуга науковців та рекреаціоністів, які працювали у взаємодії з іншими робітниками парку, що забезпечували матеріальну складову облаштування стежок.

Окремого слова заслуговує допомога волонтерів – переважно харківської студентської молоді, яким також не байдужа
доля першого на Харківщині об’єкта природно-заповідного фонду державного значення.

На сучасному етапі відділ рекреації, пропаганди та екоосвіти продовжує працювати над підвищенням туристичної та інвестиційної привабливості парку, підвищенням рівня екологічної
освіченості серед жителів місцевих населених пунктів та туристів.

Облаштування екологічних стежок, проведення екскурсій у школах та вишах навчальних закладах, розробка інформаційних матеріалів (буклетів, листівок, путівників, плакатів тощо), видавництво власного інформаційного бюлетеня -“Гомільшанського вісника”, наповнення офіційного сайту, взаємодія з об’єктами відпочинку, громадськими організаціями, проведення екологічних фестивалів – от короткий перелік завдань, над якими працюють рекреаціоністи.

Звісно, досягнення відділу, як і організації в цілому, могли бути істотніші, проте обмежені фінансові можливості бюджетної установи гальмують реалізацію багатьох починань.

Державна служба охорони забезпечує надійну охорону природних комплексів та об’єктів національного природного парку. Головною метою служби є виявлення та недопущення порушень
природоохоронного законодавства. Так, за останні роки проведено близько 300 рейдів, складено 30 матеріалів про адміністративні порушення.

В обов’язки служби охорони також входить збереження тваринного світу та запобігання розвитку браконьєрства на території парку. Робота досить небезпечна, адже не всі порушники покірно приймають покарання. У працівників охорони парку відсутні засоби індивідуального захисту, тому виконання
обов’язків у них поєднується з подвійним ризиком для здоров’я та життя.

Зважаючи на гостру необхідність, до штату парку в 2011 році було включено посаду юрисконсульта, котрий, в межах своїх повноважень, здійснює контроль за законністю наказів і розпоряджень, бере участь у складанні проектів договорів та угод, що укладаються з юридичними та фізичними особами, надає правову допомогу працівникам своєї установи, візує окремі документи.

Відділ бухгалтерського та економіки відіграє одну з ключових ролей, бо без нього взагалі неможливе існування парку. Відповідальність, працьовитість, пунктуальність – риси, притаманні жінкам відділу, оскільки контроль над використанням бюджетних коштів є надзвичайно кропіткою справою.

Важливу роль у щоденній діяльності парку відіграє господарський відділ, працівники якого забезпечують транспортне обслуговування, здійснюють роботи по облаштуванню рекреаційних пунктів,екостежок.

Звісно, керівну, спрямовуючу роль відіграє керівництво національного природного парку -директор, головний лісничий, заступник з наукової роботи, провідний спеціаліст з кадрової роботи.

Колектив працює на совість, значною мірою на ентузіазмі, отримуючи скромну заробітну плату.

Звісно, є постійні зміни в складі – не всіх задовольняють робочі умови, проте залишається “ядро” -справжні фанати природоохоронної діяльності, ті, для кого наша робота – це хобі і сенс життя.

Вітаємо співробітників НПП “Гомільшанські ліси” зі святом! І бажаємо наснаги в їхній нелегкій буденній роботі по захисту найдорожчого, що є у нас з вами – нашої домівки – Природи.

Від імені колективу НПП “Гомільшанські ліси”
Маслак Сергій
(05747) 3-09-60
066-31-11-279

Харківська обл., Зміївський р-н, с. Задонецьке,
вул. Курортна, 156, тел. (05747) 3-09-60,
e-mail: [email protected],
web: gomilsha.org.ua

Leave a Reply