16.08.2011 Рубрики: Новини

Всеукраїнський проект «Заповідник» у Харківській області

З 26 липня по 4 серпня 2011 р. на території Краснокутського дендропарку (м. Краснокутськ Харківської області) в рамках стипендіальної програми Фонду Віктора Пінчука «Завтра.UA» відбувся один з етапів Всеукраїнського соціального екологічного проекту «Заповідник».

Організатором проекту виступила двічі стипендіат Фонду, аспірантка Харківського національного університету радіоелектроніки Ольга Чуб.

Проект «Заповідник» проходив за підтримки Харківської обласної ради та особисто депутата обласної ради, голови комісії з питань науки, освіти, культури, історичної спадщини, духовності та національних меншин Лідії Миколаївни Дулуб. Учасники проекту – стипендіати програми «Завтра.UA» різних років.

Краснокутський дендропарк більше 200 років тому в наукових цілях заклав біолог Іван Назарович Каразін – молодший брат засновника Харківського національного університету Василя Назаровича Каразіна. У пошуках саджанців вчений об’їздив майже всю Європу і Америку. Крім поповнення колекції він проводив велику роботу з акліматизації та поширенню нових видів рослин. Саме завдяки зусиллям Івана Назаровича в Україні з’явилися такі дерева як червоний та канадський клени, чорна та червона ялини, каштани, кизил, обліпиха і платан. Зараз у дендропарку можна зустріти понад 300 видів екзотичних рослин.
Завдяки незвичайно чистому повітрю і унікальним ландшафтам, дендропарк став улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів, сюди приїжджають побути наодинці з природою туристи з усієї України. Збереження цього дивного створення людської праці – наш борг перед майбутніми поколіннями.

Стипендіати з Харкова, Донецька, Запоріжжя, Луганська, Чернівців, Львова та Одеси разом із співробітниками Краснокутської дослідної станції садівництва, до складу якої входить дендропарк, протягом десяти днів брали участь у різноманітних роботах по його благоустрою. Зусиллями молодих людей у зелених футболках з емблемою «Завтра.UA» територія дендропарку була очищена від сміття, залишеного туристами, викошено траву і вирубано порослі, що заважають рости заповідним деревам.

Молоді люди відремонтували і пофарбували старовинні паркові альтанки і ротонди, в зоні відпочинку привели в порядок лавки під віковими дубами – улюблене місце відпочинку численних відвідувачів. Не були забуті і споконвічні мешканці парку – пара білосніжних лебедів. Їх ставок звільнили від плаваючого сміття, очистили берег, прибрали старий лебединий будиночок. На території дендропарку є кілька джерел з цілющою водою, дерев’яні зруби яких давно потребували ремонту.

Стипендіати очистили джерела і стоки від піску і сміття, відремонтували і пофарбували зруби, обладнали і упорядкували місця для відпочинку. Однією з визначних пам’яток парку є печери і катакомби – частина підземних споруд Петропавлівського чоловічого монастиря. Іван Каразін використав їх як оранжереї з першим в Україні паровим опаленням для вирощування цитрусових. Зараз там розташована невелика каплиця і молитовна кімната. Зусиллями учасників проекту були прибрані підземні приміщення, упорядкована прилегла територія зі скіфськими бабами, що охороняють вхід у підземелля.

Одним з найважливіших напрямків діяльності проекту була просвітницька робота, в рамках якої стипендіатами проводилися зустрічі з Краснокутським школярами. На прикладі дендропарку дітям розповідалося про необхідність дбайливого ставлення до природи, любові і гордості за свій рідний край, свою малу батьківщину.

Наслідуючи традиції Фонду, в ході проекту також було проведено круглий стіл на тему «Людина. Вогонь. Екологія». Гостем заходу був полковник МНС України, співробітник Національного університету цивільного захисту України. За круглим столом обговорювалися важливі питання, пов’язані із загальними проблемами впливу пожеж і техногенних катастроф, що супроводжуються пожежами, на погіршення екологічної обстановки в Україну, необхідності неухильного дотримання норм і вимог пожежної безпеки, проведення роз’яснювальної роботи та підвищення грамотності населення у питаннях захисту від вогню.

Від імені всіх учасників проекту хотілося б подякувати Олексію Івановичу Яхно – директору дитячого оздоровчого табору «Каразінський», в якому базувалися стипендіати. Високий професіоналізм і доброзичливе ставлення А.І. Яхно та інших співробітників табору багато в чому сприяли успішній реалізації проекту.

На закінчення слід зазначити, що досягнення усіх цілей проекту значною мірою було зумовлено активною життєвою позицією і небайдужим ставленням його учасників до питань збереження культурної спадщини, їх прагненням принести користь своїй Вітчизні.

http://www.civicua.org/news/view.html?q=1670589

Leave a Reply