«Свободівський» голова Держлісагентсва грає на боці лісорубів проти природи
Активісти природоохоронного руху України звернулись до Кабінету міністрів України з вимогою негайного звільнення з посади керівника Держлісагентва України Валерія Чернякова. Правлячу вертикаль екологічної гілки нової влади повністю зайняли члени ВО «Свобода» (Міністерство екології та природних ресурсів, Держлісагентсво, Держекоінспекція), проте 3 місяці нової влади показали, що при новому керівництві, Держлісагенство продовжує працювати за тими ж принципами, що й при Януковичі.
Автори звернення переконані, що сподіватись на довгоочікуване «очищення» лісової галузі від корупціонерів, які знищують природу задля заробітку при такому керівнику – не варто.
Достатньо назвати чотири принципові приклади:
1. Ревізія фінансово-господарської діяльності лісової галузі у 2011-2013 роках, проведена Державною фінансовою інспекцією України, виявила в лісовій галузі фінансові порушення на загальну суму 281,1 мільйони гривень. Матеріали перевірки Держфінінспекція передала до всіх контролюючих органів та Кабміну. Відразу після виявлення порушень в лісовій галузі відбулась зміна влади. При проведенні перевірок Держфінінспекцією складено 868 протоколів про адміністративні порушення, проте правоохоронні органи відкрили по ним лише 6 кримінальних проваджень. Жодної інформації про притягнення винних у скоєнні фінансових злочинів, посадовців зараз немає. Обурені звернення громадських природоохоронних організацій та народних депутатів також не призвели масштабних змін в агентстві.
2. Протягом 2009-2010 року Президентом України В.Ющенком видані 31 Указ Президента про створення нових національних природних парків та природних заповідників. Всі Укази ґрунтуються на погодженнях землекористувачів і доручають всім їм у 6-місячний термін оформити передачу земель дирекціям новостворених установ природно-заповідного фонду. З того часу і низка лісогосподарських підприємств не надали установам природно-заповідного фонду згоди на вилучення земельних ділянок для включення у склад заповідних територій.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9.10.2013 №796-р «Про погодження питання щодо вилучення та передачі у постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок установам природно-заповідного фонду» дозволено Міністерству екології та природних ресурсів України, Міністерству аграрної політики та продовольства, Державному агентству земельних ресурсів, Державному агентству лісових ресурсів дозволено приймати рішення про погодження вилучення земельних ділянок від лісогосподарських підприємств з подальшою їх передачею установам природно-заповідного фонду.
Разом з тим, після появи розпорядження зміни у політиці лісоговподларських підприємств не відбулись – жодне досі не погодило передачу земель нацпарках та продовжує вирубку заповідних лісів.
3. Однією з принципових проблем у галузі заповідної справи є підпорядкування частини національних природних парків та природних заповідників Держлісагенції. Розвиток мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду належить до державних пріоритетів, сприяє підвищенню національної екологічної безпеки та міжнародного авторитету держави. Національні парки створено Указами Президента України з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, є об’єктами природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення і охороняються як національне надбання. Пріоритети природокористування в Держлісагенстві показали, що виконувати свої задачі, заповідна територія не може – її примушують працювати як лісгосп. Всього у підпорядкуванні Держлісагентства знаходиться 6 природних заповідників та 5 національних природних парків загальною площею 218,7 тис гектарів.
Бортьба за передачу нацпарків у відання Мінприроди триває понад 5 років. Указ Президента № 611/2009 «Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні» від 14 серпня 2009 року и п.5. «у 5-місячний термін забезпечити передачу в установленому порядку в підпорядкування Міністерству охорони навколишнього природного середовища України установ природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, що перебувають в управлінні Державного комітету лісового господарства України». В червні 2011 року проект Указу Президента України «Про підпорядкування природних заповідників, біосферних заповідників та національних природних парків Міністерству екології та природних ресурсів України» проходив погодження у зацікавлених профільних установах, проте після того більше не фігурував.
Натомість досі жодних зрушень у перепідпорядкуванні нацпарків і заповідників від Держлісагенства до Мінприроди не відбулося.
4. Головним тривожним нацпарком з 2012 року і понині стало призначення на посаду директора національного природного парку «Гомільшанські ліси» І. О.Сіверіна. Саме цей національний парк не так давно був нагороджений відзнакою польських природоохоронців як найбільш європейський і прогресивний в Україні. Адже лише тут спільними зусиллями наукового відділу та екс-директора О. Мотляха, вдалось зупинити рубки і організувати охорону біорізноманіття так як це робиться у цивілізованих європейських країнах.Проте ще з 2010 року почались потуги окремих осіб зі скасування його статусу. При чому головними звинуваченнями в адресу дирекції парку називались саме заборони рубок та робота відділу охорони, що не дозволяє на території НПП браконьєрство. На чолі протестів фігурував саме І. Сіверін, якого згодом за рекомендацією керівництва Зміївського району (обоє активні члени Партії Регіонів) призначили директором цього ж національного парку. Вже під час представлення нового директора прозвучало, що тепер на парк чекають рубки, розчистка лісу і будівництва. Протягом кількох місяців на працівників нацпарку організовано потужний тиск, після чого більшість фахівців наукового відділу змушені були звільнитись. П проте колишній браконьєр досі лишається на посаді директора нацпарку. Днями вже нове, «Свободівське» керівництво Держлісагенства продовжило І.О.Сіверіну контракт, лишивши його «працювати» далі.
Є і маса інших моментів у роботі Держлісагентва , що не сумісні з європейськими принципами та здоровим глуздом – http://pryroda.in.ua/forest/scho-nas-ne-zadovolnyaye/
Зміна керівництва Держлісагентіва з В.Сівця – партнера Януковича по тенісу, на свободівця Валерія Чернякова нічого не змінили. Активісти природоохоронці вважають що за три місяці було достатньо часу щоб зробити бодай перший крок у будь-якій з названих проблем.
Тому автори звернення вимагають у керівництва держави негайного зняття з посади В.Чернякова та всіх керівників підрозділів і підприємств в системі агентства, що були помічені у порушеннях в минулому.