26.10.2012 Рубрики: Новини

Міноборони України: закарпатський заказник Анталовецька поляна – незаконний

Після журналістського розслідування інтернет-видання “Час Закарпаття” щодо законності розміщення військової техніки на території закарпатського лісового заказника місцевого значення Анталовська Поляна минуло майже два тижні. Нарешті службова перевірка Міноборони закінчена, військові знайшли винних, про що письмово повідомили журналістів інтернет-видання. На адресу “Часу Закарпаття” надійшов лист з дещо неочікуваним змістом, лист, який надалі залишає багато запитань.

Нагадаємо, що 21 вересня закарпатський краєзнавець Олександр Богданов та знімальна група телеканалу «ICTV», які знімали телепередачу про українські вулкани (яким є згаслий вулкан Анталовська Поляна) були несподівано оточені військовими, які знаходилися на самому кратері згаслого вулкану (на висоті 986 метрів над рівнем моря), на території лісового заказника місцевого значення «Анталовська Поляна». Військові виражалися нецензурною лексикою на адресу журналістів та краєзнавця, поводилися з ними так, ніби вони незаконно зайшли на військову охороняєму територію.

На місці події журналісти помітили «БМП-2» та військову вантажівку. В заказнику, колесами техніки було суттєво порушено грунтовий покрив, знищено рідкісні рослини, техніка залишила сліди пального, військові покидали сміття, набори продуктів просто в кущі. Присутні усі сліди того, що в заказнику проводилися військові навчання, які могли не лише спричинити суттєву шкоду для природи заказника, де зростає 29 видів рослин, занесених до «Червоного списку» Закарпаття та 22 – до Червоної книги України, але й піддати смертельній небезпеці життя випадкових туристів. (Детальніше про це читайте тут).

Тепер щодо самого листа. Ми його процитуємо дослівно:

«У командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України опрацьовано Ваше звернення стосовно законності розміщення військової техніки на території заказника місцевого значення «Анталовська Поляна» та агресивної поведінки військових щодо знімальної групи каналу «ICTV».

По суті порушеного питання інформую Вас, що кратер вулкану «Анталовська Поляна» знаходиться на території Ужгородської ділянки полігону військової частини А1556, є його невід’ємною складовою та знаходиться в межах буферної зони простору наприкінці льоту зразків озброєння, які застосовуються на полігоні.

Стосовно поведінки військовослужбовців щодо знімальної групи каналу «ICTV» повідомляю, що місцевий краєзнавець та знімальна група проникли без дозволу на територію військового полігону, чим грубо порушили вимоги заходів безпеки під час проведення заходів бойової підготовки, що в свою чергу могло призвести до травмування або загибелі зазначених цивільних осіб. Дозвіл на проведення зйомок на зазначеній у листі території був наданий встановленим порядком представникам каналу «ICTV» 27 вересня 2012 року.

Крім того, питання щодо створення на території Ужгородської ділянки полігону військової частини А1556 заказника місцевого значення «Анталовська Поляна» з Міністерством оборони України, як власником земельної ділянки, не погоджувалось, що в свою чергу ставить під сумнів законність його існування».

Підписався під цим листом Тимчасово виконуючий обов’язки начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, генерал-майор Олександр Шутов.

Таким чином відповідь Командування Сухопутних військ Збройних Сил України зводиться до таких слів: «Анталовська Поляна» – їхня територія; журналісти винні, бо зайшли на територію Міноборони без дозволу, тому могли навіть загинути; законність заказнику ставиться під сумнів, бо з Міноборони питання щодо його створення не погоджувалось.

Лист залишає багато запитань, на які, ми сподіваємося, дадуть відповіді закарпатські екологи: якщо створення заказнику й справді не погоджувалось із Міністерством оборони, то військові просто не знали, що проводять свої навчання на території заказника? Чи могли чиновники не погодити створення заказника з власником земельної ділянки – Міністерством оборони України? Якщо Анталовська Поляна – військовий полігон, територія Міністерства Оборони – то чому на горі немає жодних попереджувальних знаків, загороджень? Якщо Анталовська Поляна – військовий полігон, то екскурсії туди більше не водитимуть, веломарафони не проводитимуть, грибники туди не ходитимуть? Чи може просто всі будуть брати дозвіл на це у Міноборони, який наразі ніхто не бере, оскільки жодна закарпатська турфірма чи просто людина не знає про те, що кратер вулкану – територія Міністерства оборони України і йти туди смертельно небезпечно.

Наразі ж кратер вулкану залишається туристичним об’єктом. Туристичні фірми за похід туди з екскурсоводом беруть 160 гривень з однієї особи. Такі розцінки пропонує, до прикладу, одна з туристичних компаній, де очевидно навіть не здогадуються, що водять туристів до справжнього, не згаслого вулкану, який ще може вистрілити, тільки не лавою, але чимось не менш небезпечним.

Невдовзі чекайте продовження…

http://zelene.net/interests/pubs/ohoronaprirody/zapovidna-sprava/minoboroni-ukraini-zakarpatskij-zakaznik-antalovecka-polyana–nezakonnij-a-turisti-tam-mozhut-za.html

Leave a Reply