ДУСя продовжує саботувати створення національних парків!

Державне управління справами (ДУС) саботує виконання Указів Президента щодо створення на базі державних резиденцій та організацій національних природних парків (НПП) «Залісся», «Білоозерський» (Київська область) та «Синьогора» (Івано-Франківська область). Ці НПП мать бути створені на територіях колишніх закритих мисливських господарств ДУС.

Своїм листом ДУС проінформувало ВГО «Національний екологічний центр України», що на даний час Укази Президента України від 11.12.2009 № 1048 «Про створення національного природного парку «Білоозерський», від 11.12.2009 №1049 «Про створення національного природного парку «Залісся» та від 21.12.2009 № 1083 «Про створення національного природного парку «Синьогора» перебувають на доопрацюванні у відповідних структурних підрозділах Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (див. додаток).

Варто зазначити, що відповідно до законодавства Укази Президента повинні бути приведенні в дію у 6-ти місячний термін. Проте, не зважаючи на те, що півроку з часу офіційного оприлюднення відповідних Указів вже пройшло, Державне Управління Справами Президента України перекладає свої обов’язки на інші інстанції, замість того, щоб виконувати свої обов’язки. Важливо відмітити, що Указ Президента не може перебувати на доопрацюванні якщо  його не відправив на доопрацювання сам Президент, а Указів про відправку на доопрацювання цих документів не існуює.

Такі дії ДУС аж ніяк не сприяють іміджу України в Європі та інтеграції її в Євросоюз. Оскільки, однією з вимог ЄС є доведення площі природно-заповідного фонду (ПЗФ) країни до 10-12% від її території. Наразі ж площа ПЗФ України нараховує близько 5% від площі держави. Цього зовсім не достатньо для здійснення ефективних природоохоронних програм в країні, яка містить 35% усього біорізноманіття Європи (займаючи при цьому 6% її площі). В той же час, в Україні досі є області, в яких немає національних праків або заповідників. Серед них, в першу чергу, варто вказати Київщину, що, як столична область, мала показувати приклад усім іншим. Саме Укази, вказані вище, мали виправити цю прикру ситуацію. Тим паче, що в одному з проектованих національних парків «Залісся» міститься єдина для Київської області популяція зубрів. Загальновідомо, що ці тварини перебувають на межі вимирання в Україні та світі. Проте, через закритість території «Залісся» громадскість не має доступу до достовірних даних щодо кількості зубрів навіть у окремо взятому регіоні, не кажучи вже про всю країну. Два інших нацпарки – це надзвичайно цінні лісові масиви з різноманітною фауною та флорою, що занесена до Червоної книги України. Звісно, що вони потребують дослідження та охорони професіоналами.

Також, варто зазначити, що «стрілкопереводницька» позиція ДУС виглядає ще більш дивною з огляду на попередні події. Нагадаємо, що в листі ДУС до Мінприроди йшлася мова про скасування вищезазначених Указів Президента про створення нацпарків.

Як бачимо, ДУС не бажає відкривати громадськості двері до своїх володінь і попри наші з вами конституційні права та демократичні засади суспільства намагається продовжувати практику закритих мисливських господарств для «обраних».

Дружина охорони природи «Зелене майбутнє», Наталя Шевченко (093-817-65-99)
Національний екологічний центр України, Василюк Олексій (097-1000-473)

Leave a Reply