31.12.2011 Рубрики: Новини, НПП "Черемоський"

Де чорнянка росте

На Буковині відкрили Національний природний парк «Черемоський». Відкрили ці заповідні території карпатських лісів символічно. А якщо точніше і реально, то їх закрили — від неконтрольованої господарської діяльності і натиску цивілізації, яку не може зупинити нині навіть перевал Німчич. А тут є що берегти й охороняти. На території Путильського національного заповідника ростуть такі рідкісні в цілому світі рослини, як лікарська сосюрея різноколірна та декоративна судинна чорнянка карпатська. Вчені стверджують: цей релікт росте тільки на території українських Карпат і налічує лише 180 особин.

Та це не єдиний привід до розвитку на території Національного природного парку «Черемоський» наукового туризму. Путильщина, за словами професора Іллі Чорнея, – унікальна місцина, де найвища на території України кількість червонокнижних рослин і яка може принести світові несподівані відкриття. Тільки дещо відомо з того, що червонокнижна сосюрея різноколірна має протипухлинні та імунозміцнюючі властивості. Недарма саме тут, у Буковинських Карпатах, працював відомий ботанік Остап Волощак. На основі вивчення флори Путильщини свого часу він опублікував близько півсотні своїх робіт у журналах Австро-Угорщини.

Сьогодні на території сіл Селятин і Перкалаба діє дослідницька база для студентів та науковців, щоправда, вона конче потребує ремонту. Цим пообіцяли зайнятися спільно лісівники Карпатського державного спеціалізованого лісгоспу АПК, території якого увійшли до складу «Черемоського», та господарський відділ університету, щоб уже навесні можна було тут приймати науковців з України, Угорщини, Фінляндії, Польщі.

«Черемоський» став шостою природоохоронною науково-дослідною, рекреаційною, культурно-освітньою установою із двадцяти однієї, які, згідно з указами Президента, мають функціонувати в нашій державі. До кінця 2012 року Кабінет Міністрів розробить та затвердить проект організації території цього національного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його комплексних природних об’єктів.

Автор: Ольга ЛОБАРЧУК
Источник: Урядовий курєр, 28.12.2012 р.

Leave a Reply