Президент наголошує на необхідності розширення національної екологічної мережі

Президент ЮщенкоПрезидент наголошує на необхідності розширення національної екологічної мережі. Про це він заявив під час наради з питань розвитку природно-заповідної справи у Волинській області.

Президент відзначив, що на сьогодні показник «заповідності» у Європі становить 15%, а в Україні лише 5%. Віктор Ющенко звернув увагу на те, що у Вінницькій та Донецькій областях цей показник становить лише 1%. Президент нагадав, що у 2008 році доручив Урядові та місцевій владі забезпечити підготовку матеріалів щодо створення нових національних природних парків та заповідників. Указами Президента України передбачено створення 43 нових національних природних парків, розширення території 9 об'єктів природно-заповідного фонду.

«Не стоїть питання, як захистити відповідні масиви від людей. Питання стоїть, як захистити їх для людей, щоб ми пишалися своїм краєм», - сказав Віктор Ющенко.

Він нагадав, що на виконання його указів у 2008 році створено національний природний парк «Нижньодністровський» в Одеській області, оголошено ландшафтний заказник «Кам'янський прибережно-річковий комплекс» у Дніпропетровській області, в акваторії Чорного моря (південно-західна частина Чорного моря) оголошено ботанічний заказник «Філофорне поле Зернова», розширено площі 4 об'єктів природно-заповідного фонду.

Водночас, він констатував, що проекти створення значної частини парків «слабко просуваються через перешкоджання Держкомлісгоспу». Зокрема, призупинено створення національних природних парків «Великий бір» (Сумська область), «Дніпровсько-Тетерівський» (Київська область), «Сіверсько-Донецький» (Луганська область), «Орільський» (Дніпропетровська область), «Білобережжя Святослава» (Миколаївська область). Органи Держкомлісгоспу мотивують відмову у погодженні проектів створення НПП загрозою для існування відповідних державних лісомисливських господарств, недостатнім, на їхню думку, рівнем вивчення доцільності створення парків, а також необхідністю повного матеріального відшкодування за території, які передаються у постійне користування паркам.

«Які цінності рухають людьми, коли вони проштовхують таке блокування?» - запитав Президент. Він заявив, що очікує від Держкомлісгоспу звіту про дану ситуацію.

«Я даю 2 місяці, щоб ці питання більше не існували», - попередив Президент.

Крім того, він висловив занепокоєння тим, що досі не узаконено розширення Карпатського біосферного заповідника. Звертаючись до представників Держкомлісгоспу та Закарпатської обласної адміністрації, Президент поставив вимогу ближчими днями вирішити це питання.

Президент також відзначив, що в окремих випадках маємо спротив створенню природних заповідників з боку органів місцевого самоврядування. Він наголосив, що важливо знайти спільну позицію з цієї теми між місцевою виконавчою владою, Міністерством охорони навколишнього середовища та органами місцевого самоврядування. «На мій погляд, перешкода є одна - абсолютно формальне ставлення», - сказав Президент. Він закликав учасників наради шукати компроміси. «Я відводжу 30 днів, щоб ви поставили крапки по тих питаннях, які ініціювалися у тому числі з вашої сторони... я не приймаю відповіді, що у вас виникають проблеми по узаконенню рішень, які приймалися у низці міністерств та відомств», - сказав Віктор Ющенко.

Він нагадав, що у 2009 році прийнято 4 Укази Президента України, якими створено національні природні парки: «Гетьманський» у Сумській області, «Бузький Гард» у Миколаївській області, «Зачарований край» у Закарпатській області, розширено територію Чорноморського біосферного заповідника Херсонській області. Глава держави підкреслив, що очікує повного виконання цих указів. «Голови ОДА під персональний контроль і звіт беруть супроводження виконання цих указів», - сказав він. За два місяці Президент очікує отримати повний звіт із цього питання.

Крім того, Президент у тридцятиденний термін очікує на конкретні пропозиції ОДА щодо розширення регіональної мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Це питання має бути опрацьоване спільно з фахівцями, науковцями та місцевою громадськістю. «Це повинен бути солідарний проект», - переконаний Віктор Ющенко.

Ще однією проблемою природоохоронної справи він назвав управління об'єктами і територіями природно-заповідного фонду. «Величезна кількість установ не мають актів на землю, облаштованих кордонів та навіть проектів організації територій», - сказав Глава держави, нагадавши, що найгірші показники у АР Крим, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській областях - до 10% від загальної площі. У Донецькій, Житомирській, Київській, Львівській, Харківській, Херсонській та Чернівецькій областях - від 50 до 90%.

«Значна частина установ досі не отримала Державні акти на право постійного користування земельними ділянками. За інформацією Мінприроди, на сьогодні належним чином оформлені права лише на половину земель установ природно-заповідного фонду», - констатував Президент.

«Бачу єдину причину зволікання із впорядкуванням земельних питань - це корупція, корпоративні інтереси - щось дрібне, низьке, але не державне. Немає розуміння, що це - державна справа», - сказав Президент.

За його словами, показовою є ситуація, що склалася у Нікітському ботанічному саду, де незважаючи на численні доручення, як Президента, так і Уряду, досі не затверджені межі саду. Віктор Ющенко нагадав, що сьогодні на території Нікітського ботанічного розташувалися не лише приватні будинки, а й цілі готельні комплекси. Порушено кримінальну справу за фактом незаконного будівництва на території ботанічного саду готельних споруд.

Крім того, у підготовленому УААН обґрунтуванні уточнення природоохоронного статусу земельних ділянок наведено завищені площі ділянок, з яких пропонується зняти статус земель природно-заповідного фонду. Прийняття такого рішення призвело б до значного (на 25%) скорочення площі Нікітського ботанічного саду.

Звертаючись до представника Генеральної прокуратури, Віктор Ющенко наголосив, що за тридцять днів у цьому питанні має бути поставлено крапку. На його переконання, винні у цій ситуації мають бути покарані.

«Хочу поцікавитися в Української академії аграрних наук, у підпорядкуванні якої знаходиться сад: як таке могло статися? Якщо ви не можете зберегти наш національний здобуток, то краще передати Нікітський ботанічний в управління Мінприроди», - звернувся Президент до присутнього на нараді віце-президента УААН.

Віктор Ющенко підкреслив, що за 10 днів хоче бачити позицію Академії з цього питання.

За словами Президента, значна частина установ природно-заповідного фонду функціонує без проектів організації територій, які повинні розроблятися для їх охорони, відтворення та рекреаційного використання. Відтак, Президент вимагає до кінця 2010 року у співпраці з ОДА та органами місцевого самоврядування забезпечити встановлення у натурі меж заповідників та парків, а також виготовлення документів, що посвідчують право на надані їм земельні ділянки.

Невпорядкованість із земельними питаннями створює передумови для порушень природоохоронного законодавства на територіях природно-заповідного фонду. Органи місцевого самоврядування та виконавчої влади приймають протиправні рішення щодо виділення земельних ділянок за рахунок земель природно-заповідного фонду. Так, у 2007-2008 роках Алупкінська міська рада незаконно роздала під забудову значні площі Ялтинського гірсько-лісового державного заповідника. Здійснено незаконне відчуження земель площею близько 1 га для будівництва рекреаційного комплексу, видано дозволи 29 громадянам на складання землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва загальною площею 1,4 га. Президент високо оцінив те, що протягом 2008-2009 років за протестами органів прокуратури скасовано 120 рішень місцевої влади щодо надання земельних ділянок на заповідних територіях. Він закликав довести цю справу до логічного кінця.
Президент наголошує на необхідності розширення національної екологічної мережі

На переконання Віктора Ющенка, не можна залишати поза увагою й непоодинокі випадки самовільного захоплення земельних ділянок на заповідних територіях. Він звернувся з проханням до Генпрокуратури забезпечити жорсткий контроль за додержанням природоохоронного законодавства.

Глава держави констатував, що нинішня структура державного управління установами природно-заповідного фонду загальнодержавного значення є недосконалою. Національні природні парки та заповідники підпорядковані різним установам та відомствам. При цьому лише Мінприроди має спеціальний підрозділ, що займається оперативним управлінням установами природно-заповідного фонду - Державну службу заповідної справи.

Звертаючись до учасників наради, він наголосив на важливості сформулювати у ході сьогоднішнього заходу стратегічні завдання розвитку природно-заповідної справи на ближчі роки.

«Ми повинні вийти на базовий документ, який би на кілька років вказав, що може бути предметом нашого розгляду... Я сподіваюся, керівники областей, відповідних міністерств та відомств вийдуть із цього залу з ясним баченням того, що нам потрібно робити у цьому питанні до кінця 2009, у 2010 та наступних роках», - закликав Президент.

www.president.gov.ua, з Блогу Степана Жабки

Фото: novosti.err.ee

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...даліПриєднуйтесь!