Заповідні території страждають від невідомості
Велика кількість об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в різних регіонах України лишається невідомою для місцевого населення. Більшість зауважень щодо здійснення порушень на заповідних територіях викликають у місцевого населення здивування, адже люди не проінформовані про наявність заповідних об’єктів поряд із місцем їх проживання. Наприклад, під час обстежень, проведених нашими партнерами – Дружиною охорони природи м. Києва в Чемеровецькому районі Хмельницької обл. та у Бердянському районі Запорізької обл. – жоден із обстежених об’єктів ПЗФ не мав охоронних знаків http://pryroda.in.ua/dop-kyiv/obstezhennya-obyektiv-pryrodno-zapovidnoho-fondu-v-seredniy-techiyi-r-berda/ .
“Дуже важко вести роботу з охорони заповідних територій, залучати школярів або й просто агітувати людей не шкодити цінним природним об’єктам в той час, коли люди просто не знають, що живуть поряд із заказниками та пам’ятками природи, – коментує ситуацію еколог ЕПЛ Катерина Норенко. – Як правило, об’єкти ПЗФ місцевого значення, що підпорядковані сільським радам, не мають охоронних знаків та інформаційних аншлагів, передбачених законодавством. Такі знаки були встановлені в минулому, але після того, як хтось їх зруйнував одного разу, більше не були відновлені. Зрештою, молоде покоління виростає поряд з заповідними територіями, навіть не уявляючи, що їх охороняє держава.”
Відповідно до Наказу Мінприроди України № 30 від 29.03.94, було затверджено положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду України, передбачено єдиний стандарт таких охоронних знаків.
“Обсяг територій ПЗФ, на яких сьогодні відсутні охоронні знаки, досить великий. Ми вважаємо, що це питання слід вирішувати централізовано, зокрема шляхом звернення Міністра екології та природних ресурсів України до губернаторів з проханням видати Розпорядження про забезпечення об’єктів та територій природно-заповідного фонду місцевого значення охоронними знаками та інформаційними аншлагами державного зразка,” – додає еколог ЕПЛ Олексій Василюк.
Довідка
Для природоохоронного об’єкту, що має юридичний статус, необхідним інформативним засобом є офіційна вивіска цього об’єкта, яка несе інформацію про його приналежність, категорію та власну назву. Наочність – обов’язкова умова охоронних знаків. Вони повинні бути розміщені в місцях найбільш можливої появи відвідувачів, бути помітними на місцевості та певною мірою контрастними за кольором і формою.
Державні знаки та аншлаги на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду складають систему інформаційних та охоронних знаків цих об’єктів, що направлена на інформування населення та природокористувачів про межі заповідних об’єктів, категорію їх заповідання та основні відомості про режим і правила поведінки на природоохоронних територіях.Головним завданням встановлення інформаційних та охоронних знаків є забезпечення інформованості та природоохоронне виховання населення, підвищення ефективності роботи природоохоронних установ та організацій. Інформативність знаків дозволяє попередити природокористувача про наявність, категорію та межі природно-заповідних об’єктів, про їхнє підпорядкування. Найбільше інформативне навантаження несуть інформаційні щити, на яких в картографічній та текстовій формі подається максимум відомостей про об’єкт.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
Email: [email protected],
Tел.: (032) 225 – 76 – 82
Василюк Олексій, еколог ЕПЛ
Email: [email protected]; [email protected]
Тел.: (032) 225 – 76 – 82; 097-1000 473