Дебати навколо вирубки заповідної алеї у Вінниці
На інтернет порталі real-vin.com розміщена стаття Нардеп потребовал наказать виновных за срезку в Виннице ореховой аллеи, у якій команда сайту «Природа України» звинувачується в некомпетентності та політичній заанглажованості. В той же час автор статті припускається помилкового чи навмисного перекручення фактів.
З цього приводу повідомляємо наступне.
По-перше, народний депутат Олександр Бригинець не лише написав про знищення пам’ятки природи на своїй сторінці у facebook, але й направив офіційне звернення у Вінницьку міську раду, номер документа 1106-11/180714-0-Е, у чому можна переконатись на офіційному сайті нардепа.
По-друге, зазвичай, при видаленні дерев спеціальною комісією комунальних служб та екологічної інспекції на місцевому рівні складається Акт, який підтверджує законність вирубки. Тут автори статті не помилились. Але! З цього правила існують суттєві винятки, що стосуються об’єктів природно-заповідного фонду. У таких випадках статтями 51-54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачена спеціальна процедура скасування заповідного статусу. Спочатку Департаментом екології ОДА подається у Міністерство екології та природних ресурсів України наукове обґрунтування втрати об’єктом природоохоронної цінності. Розглянувши обґрунтування, Міністерство дає дозвіл на проведення вирубки, потім на основі цього дозволу сесія обласної Ради приймає рішення про виведення об’єкту із природно-заповідного фонду.
Так, процедура сурова, але її недотримання не звільняє від відповідальності. Ніхто не має права проводити вирубку, поки об’єкт заповідний, інакше втрачається вся суть заповідання. Природно-заповідний фонд є національним надбанням України.
– Дії, що відбулись у Вінниці безпосередньо кваліфікуються як пряме порушення статті 252 ККУ. – коментує ситуацію заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Ми звернулись до правоохоронних органів з проханням порушити відповідну кримінальну справу.
По-третє, у статті наведено далеко не повний перелік заповідних об’єктів м. Вінниця. Крім знищеної Алеї горіха Зібольда, пам’ятками природи місцевого значення також є Красень дуб (біля будинку стоматполіклініки, вул. Арх. Артинова, 24), Дуб велетень (вул. Хмельницьке Шосе, 6), Сосна веймутова (8 шт.) (вул. Свердлова, 106) та Алея вікових лип (Хмельницьке шосе). На жодній з них немає передбаченого законом охоронного знаку, тому небайдужі вінничани не можуть бути спокійні за їх подальшу долю.
Команда «Природи України» не є політичною організацією. Ми не підтримуємо жодної політичної партії на виборах. Природа України – це команда професіоналів та громадських активістів, задача якої слідкувати за дотриманням природоохоронного законодавства на території всієї України. Щоб перевірити достовірність законність зрізання алеї ми направили інформаційні запити до органів влади, що за це відповідають.