Янукович згодився ліквідувати національний парк, створений Ющенком
21 жовтня 2010 року Вищий адміністративний суд України видав постанову, якою визнано незаконність Указу Президента України від 11 грудня 2009 року №1040/2009 «Про створення національного природного парку «Сіверсько-Донецький». Це стало першим в історії України прецедентом скасування судом статусу національного парку.
22 липня 2010 року Кремінська районна рада Луганської області звернулася до суду з позовом про визнання протиправним та скасування вищезазначеного Указу Президента України. Позовні вимоги районна рада обґрунтовує тим, що створення національного парку не погоджувалось із Кремінською районною та міською радами, хоча це і не передбачено законодавством, бо національний парк створений винятково на землях держлісфонду, якими розпоряджається лише держава. При цьому правомірність позову у постанові суду обґрунтовується саме статтями 51-53 Закону «Про природно-заповідний фонд України», які не порушувались при погодженні створення парку, бо вони передбачають погодження його створення лише землекористувачем, який дав згоду на створення парку.
Як не дивно, від Адміністрації Президента України 20 жовтня 2010 року надійшла заява про визнання позову. І це при тому, що розвиток заповідної справи визнано одним із найважливіших державних пріоритетів в текстах Указів Президента України від 2005 та 2009 років.
Доречі в положенні про Адміністрацію президента останній не надано право представляти інтереси Президента в суді – це робить Мінюст.
До скасування національного природного парку «Сіверсько-Донецький» долучились на правах третьої особи Державний комітет лісового господарства України та Науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. М.Г. Висоцького.
Нагадаємо, що Указом Президента України від 11 грудня 2009 року №1040/2009 «Про створення національного природного парку «Сіверсько-Донецький» до території національного природного парку “Сіверсько-Донецький” погоджено в установленому порядку включення 7007 гектарів земель державної власності – Державного підприємства “Кремінське лісомисливське господарство”.
Нагадаємо, що основними завданнями національних природних парків є збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів, створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об’єктів, проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів, проведення екологічної освітньо-виховної роботи.
Таким чином, вперше в історії України за активної участі лісової галузі та самої Адміністрації Президента України, скасовано новостворений національний природний парк.
Для контактів:
Олексій Василюк
ВГО «Національний екологічний центр України»
Тел.: 097 1000-473
Email: [email protected]
Ольга Мелень
МБО «Екологія-Право-Людина»
Тел.: 032 2257682
Email: [email protected]; [email protected]