Прес – реліз «Льодовиковий період» на заповідних територіях України»

27-го січня о 12:00 годині 2011р. в Оргуському інформаційному центрі відбулася прес-конференція «Льодовиковий період» на заповідних територіях України», присвячена проблемам природно-заповідних територій (ПЗФ) в Україні. Організаторами прес-конференції виступили «Національний екологічний центр України» (НЕЦУ), «Всеукраїнська екологічна ліга» (ВЕЛ) та «Дружина охорони природи міста Києва «Зелене майбутнє» (ДОП).

На сьогодні однією з основних цілей розвинутих країн є збільшення площ природно-заповідного фонду (ПЗФ). За Державною програмою формування національної екомережі на кінець 2015 року природно-заповідний фонд має становити 10,4% від площі країни. Наразі, ця територія ПЗФ складає трохи більше 5%. В 2008-2010 роках в Україні створено близько 30 національних природних парків і заповідників. Це стало серйозним кроком на шляху виконання Програми. Натомість зміна влади поставила крапку на розвитку заповідної справи, оскільки після цього вже ніхто не створював нових національних парків і заповідників і навіть не спромігся організувати роботу тих нацпарків, які вже створені указами Президента до того.

Тепер же ситуація в заповідній справі України є вкрай складною. Вже створені НПП відчувають байдужість влади до їх існування, і в кращому випадку до цього часу досі не отримали фінансування на створення адміністрацій та роботу штату. А в гіршому разі – на державному рівні виношуються плани скасування. Впровадження проектів нових НПП тепер сповільнилося. Тут доречним буде згадати ситуацію, яка склалася в 2010 році. Указами Президента на базі державних резиденцій та організацій було створено національні природні парки (НПП) «Залісся», «Білоозерський», що у Київській області, та «Синьогора» у Івано-Франківській області. Ці НПП були створені на територіях колишніх закритих мисливських господарств Державного управління справами (ДУС). Наразі ДУС відкрито заявляє, що не збирається виконувати укази Президента щодо створення на базі державних резиденцій та організацій цих національних природних парків (НПП).

Серед згаданих НПП один навіть скасовано через суд. Це НПП «Сіверсько – Донецький» в Луганській області. Відсоток заповідності в Луганській області до створення парку був одним з найнижчих в Україні – 2,6% при середній величині по Україні трохи більше 5%. В області відсутні національні природні парки і є лише один маленький природний заповідник – «Луганський». Коли країни Європи, навпаки – розширяють територію національних парків, розуміючи їх цінність і розцінюючи їх як надбання і гордість нації, влада України наважується навіть на їх скасування!

Останньою новиною стала ліквідація Державної служби заповідної справи в рамках адміністративної реформи. На жаль, скасування старого зовсім не значить створення кращого нового…

«Адміністративна реформа, як це декларується, покликана підвищити ефективність урядових органів в Україні, проте і факт ліквідації Державної служби заповідної справи, і нестворення нового органу, який би успадкував завдання ліквідованої Держслужби, нагадують ситуацію, коли з водою випліскують немовля. – розказує голова НЕЦУ Ігор Сіренко. – Варто взяти до уваги, що ліквідована Держслужба заповідної справи – чи не єдина урядова структура, до роботи якої у екологічних громадських організацій практично немає зауважень, крім хіба що побажання ще ефективнішої і результативнішої роботи. Тому, якщо стверджується, що розвиток заповідної справи в Україні відноситься до найвищих державних пріоритетів і якщо Президент України збирається розвивати і укріплювати національні природні парки, які є всенародним надбанням, а не дозволяти вирубувати залишки природних лісів, розорювати останні українські степи, забудовувати береги українських річок та створювати неофеодальні приватні мисливські господарства, куди немає доступу навіть науковцям,то Президент України має зробити свій цивілізаційний вибір в галузі екополітики. Цим вибором повинно стати створення Державного агентства заповідної справи».

Учасники прес-конференції закликають Президента України створити Державне агентство заповідної справи, яке повинне керувати всіма заповідними територіями України та плідно вести роботу щодо створення нових заповідників і нацпарків. З цього приводу Національний екологічний центр України підготував відкритий лист до Президента України та закликає всіх небайдужих приєднуватись до цього листа.

Додаткова інформація:
http://www.necu.org.ua/reliz-20100112/
http://pryroda.in.ua/zapzf/?p=126

Контакти: Ігор Сіренко – Голова Національного екологічного центру України, i.sirenko at gmail.com

Leave a Reply