До 10-річчя Міжрічинського парку
Регіональний ландшафтний парк (далі – РЛП) «Міжрічинський» святкує у 2012 р. свій перший ювілей.
Десяту річницю «Міжрічинського», працівники парку зустрічають за роботою. Сьогодні тут збирається бібліотека, будується візит-центр та музей. Всі роботи виконуються самотужки директором парку Андрієм Сагайдаком та іншими співробітниками. Час від часу допомогти приїздять волонтери, екологічні організації та туристи. Фінансування парку повністю залежить від спонсорської допомоги, меценатів та допомоги громадських організацій. При цьому, парк є однією з найцікавіших заповідних територій українського Полісся, яка приваблює науковців і туристів.
РЛП «Міжрічинський» створений 2002 р. на території Козелецького і Чернігівського районів Чернігівської області. Таким чином, він розташований у межиріччі двох найбільших річок України – Дніпра і Десни, звідки і його назва.
РЛП розташований у двох важливих екологічних коридорах – Поліському і Деснянському, тож, відіграє значну роль у збереженні біологічного різноманіття України і сусідніх держав.
На території РЛП знаходяться два водно-болотні угіддя, що охороняються згідно Рамсарської угоди і є окремими гідрологічними заказниками.
У РЛП росте 26 видів рослин з Червоної книги України, 33 регіонально рідкісні види (журавлина болотяна, дифазіаструм сплюснутий тощо), два види рослин з Європейського червоного списку і 7 видів з Зеленої книги України. Всього ж на території РЛП росте більше 500 видів судинних рослин.
Серед цього рослинного різноманіття мешкає більше 50 видів ссавців, 74 види червонокнижних тварин (горностай, видра, рись і інші), 23 види тварин з Європейського червоного списку. У РЛП можна побачити більше 220 видів птахів, з яких тут гніздується 159 видів, а для інших ця територія є міграційним шляхом і пунктом перепочинку на ньому. З цих птахів 18 видів занесені до Європейського червоного списку.
Все це, якщо поводити себе тихо і обережно, можна побачити, перебуваючи у зоні регульованої або стаціонарної рекреації, чи відвідавши тематичні екологічні стежки – «Соколиний луг» і «Журавлина».
Готується для відвідувачів екологічна стежка з робочою назвою «Партизанська». На всіх влаштованих для відвідання стежках крім мальовничої природи Полісся можна побачити історичні пам’ятки (давньослов’янські кургани) або їх реконструкції – язичницькі капища і партизанські землянки.
З огляду на важливість басейнів Дніпра і Десни і їхнього межиріччя для збереження біологічного різноманіття 1 грудня 2008 р. був підписаний Указ Президента України про створення на базі РЛП «Міжрічинський» національного природного парку «Дніпрово-Деснянське Міжріччя».
Сьогодні в парку зібрались учасники «Школи практичної природоохорони», студенти, працівники національних парків, громадських природоохоронних організацій. Активісти допомагають робити шпаківні, облаштувати екологічні стежки, готувати інформаційні листівки. Але робота в РЛП «Міжрічинський» знайдеться для кожного бажаючого допомогти у будь-який час.
– Дуже важливо, коли люди приїздять до національного парку або РЛП щоб практично допомогти його роботі. У світі давно поширений громадський рух «Друзі парків», учасники якого використовують свій вільний час на допомогу наці паркам. Сьогодні цей рух набирає обертів і в Україні. – розказує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Дуже добре що таку допомогу можна надати «Міжрічинському» парку, адже його подальша доля залежить лише від ентузіазму дирекції і небайдужості кожного, хто хоче допомогти.