На захисників НПП «Голосіївський» посилюється тиск від забудовників і тих, хто їм потурає
У рамках медіа-кампанії «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України», яку проводить ВМГО «Студентське братство» з партнерськими організаціями (ГО «Інформаційно-аналітичний центр «Логос», ГО «Екозагін», ГО «Зелена платформа») завдяки підтримці Європейською Союзу, на низці прес-конференцій висвітлено факти тиску і погроз щодо активістів, які захищають Національний природній парк «Голосіївський» від незаконних забудов його лісів та прилеглих охоронних (буферних) зон.
Так, у Львові, в Інформаційному агентстві «ГалІнфо» на прес-конференції «Терор проти захисників зелених зон: б’ють, палять авто, фабрикують кримінал. Чому це можливо після Майдану і хто за цим стоїть?»
виступив журналіст Олександр Мамай .
Він звернув увагу на роль судів, які часто приймають неправосудні рішення на користь забудовників, дозволяючи їм всупереч законів України забудовувати та знищувати зелені зони. Зокрема журналіст згадав про суддю Київського апеляційного господарського суду Оксану Тищенко, яка ухвалою суду всупереч Закону «Про природно заповідний фонд» фактично дала згоду на знищення частини лісу на території Національного природного парку «Голосіївський» для побудови там заправки. Як повідомив Мамай, проти захисників лісу в урочищі Бичок, сфабриковано кримінальну справу за нібито вчинений 12 квітня «напад» на цю суддю під час спроби взяти в неї інтерв’ю. Водночас, він продемонстрував відео, де нічого подібного не було, а видно, як сам Мамай 12 квітня на території суду просто намагався взяти коментар з приводу походження майна Оксани Тищенко та мотивів, з якими вона ухвалила рішення, що відкрило шлях до вирубки і забудови частини заповідного лісу.
Водночас, про приклади безпрецедентного тиску інші захисники НПП «Голосіївський» та його охоронних зон розповіли на організованій у Києві прес-конференції «Активісти проти забудов зелених зон заявляють про фабрикування кримінальних справ і тиск на них в інтересах забудовників» (повне відео прес-конференції тут) .
Організатор цієї прес-конференції – Олег Яценко (експерт Інформаційно-аналітичного центру «Логос») у вступному слові зазначив, що громадськість обурює те, що правоохоронці досить часто не виконують своїх правоохоронних функцій, діють в інтересах забудовників, фабрикують кримінальні провадження проти захисників лісів, парків та скверів. Експерт звернув увагу, що деякі правоохоронні органи самі стали забудовниками, зокрема, Служба Безпеки України – на території, прилеглій до Національного природного парку «Голосіївський» у Києві.
Учасниця цієї прес-конференції Олена Прохорчук закликала Голову Служби Безпеки України Василя Грицака
захистити її від «терору забудовника», який зводить для СБУ багатоквартирні будинки на вул.Потєхіна у Києві. При цьому Олена Прохорчук продемонструвала лист Мінекології із засудженням незаконної забудови. Вона зачитала емейл із сценарієм запланованого тиску на активістів, який ще рік тому отримали незгодні із забудовою жителі сусідніх будинків. План розправи з незгідними передбачає, як зазначено в документі: «оперативну розробку» як громадської самоорганізації, так і окремих активістів, тотальне стеження, зовнішнє спостереження за приватними особами та їх транспортними засобами. Усе це за словами Олени активістам пообіцяли робити із використанням ресурсу державних органів, таких як міграційна служба. Більше того, у оприлюдненому Оленою Прохорчук емейлі йдеться про плани втручання в особисте життя, аби вплинути на активістів «акцентуванням на несприятливих подробицях для кар’єрної та особистої діяльності». Олена у прямому ефірі прес-конференції заявила: «Нині цей сценарій забудовник зробив нашим повсякденням: після минулорічних тітушок і перцевого газу ми отримали два судові позови, заяви у поліцію та наклепи, що активно розповсюджуються мікрорайоном». Також Олена заявила, що попри чинні будівельні норми Мінрегіон дозволив зменшити безпечний для зелених насаджень «пожежний розрив» між лісом та житловою забудовою з 50 до 12 метрів.
Інша учасниця прес-конференції, представниця громадської організації «Екозагін» Тетяна Пистіна розповіла, що залучилася до громадського активізму після того, як побачила нищення київськими забудовниками лісового урочища Бичок, що по сусідству з її будинком.
Тетяна заявила, що суддя Київського апеляційного господарського суду Оксана Володимирівна Тищенко почала «війну» проти активістів і журналістів після поширення через понад 7 тисяч репостів у Фейсбуці публікації про неправосудність ухвали, прийнятної під головуванням цієї судді. Ця ухвала «дозволяє» ТОВ «Авеста-Буд» забудувати частину Національного природного парку «Голосіївський» (урочище Бичок) всупереч Указу Президента, яким цю територію віднесено до національного природного парку і закону «Про природно-заповідний фонд України», відповідно до якого неможливо вирубати ліс в нацпарку заради, наприклад, побудови заправки, як це відбувається в урочищі Бичок. Тетяна повідомила, що за скаргою судді Тищенко порушено кримінальне провадження за ч.2 с.377 кримінального кодексу України (погроза або насильство щодо судді). Фігурантами провадження стали журналіст Олександр Мамай і Тетяна Пистіна, яка зробила найбільше поширень у різних Фейсбук-спільнотах згаданої публікації.
Наприкінці прес-конференції координатор ЕкоМайдану Олександр Маріковський розповів про участь його колег у обороні від забудовників урочища Бичок на території НПП «Голосіївський», що троє учасників ЕкоМайдану – спільноти, створеної на платформі АвтоМайдану, стали фігурантами кримінальних проваджень. Маріковський наголосив: «Дуже важливо для громадян розуміти, що поліція, прокуратура діють на користь забудовників, які легалізують вкрадений корупційний кеш.
Поліція дуже часто діє з тітушками, яких потім обороняють [поліцейськими] коронами від активістів». Він подякував за високий рівень організації прес-конференції, назвав «неймовірним» об’єм представлених кейсів та висловив готовність від імені ЕкоМайдану працювати з усіма ними, приходити на допомогу в боротьбі з тітушками чи «оборотнями в мантіях, такими як суддя Тищенко».
Медіа-кампанію «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» здійснює ВМГО «Студентське братство» спільно з партнерами у співпраці з НЕЦУ в рамках програми Climate Forum East II за підтримки Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку й Австрійського Червоного Хреста.