127 551 грн – ціна вирубки в заказнику “Іванівський”
Однією з найбільш скандальних природоохоронних історій 2013 року була вирубка лісу в заказнику Іванівський на Тернопільщині. Природоохоронці з багатьох областей долучились до боротьби проти прокладання гірськолижної траси через заказник. Вирубка розпочалась 7 вересня 2013 року і відразу привернула увагу активістів .
Почалося все з того, що зі створеної ще у 1985 році лижеролерної траси товариства в жовтні 2012 р. було виділено в приватну власність 15 ділянок по 0,1 га кожний. Це обурило спортсменів, у відповідь на що було прийнято рішення спорудити нову трасу – причому, у відповідності із сучасними стандартами. Ось її-то і вирішили провести через заказник! А оскільки біатлон поєднує лижні перегони зі стрільбою, то для такої траси в лісі дерева треба вирубати, а пні викорчувати . Про вирубку в заказнику не посоромились написати і на спортивних сайтах (як про досягнення) .
Відповідно до листа екологічної інспекції в Тернопільській області, на території ботанічного заказника місцевого значення “Іванівський” проводилась “рубка з метою розширення лісових доріг”. По результатах її перевірки була встановлена відсутність дозвільної документації на розкорчовування пнів та знищення місцезростання рослин, занесених до Червоної книги України. Збитки за порушення природоохоронного законодавства були розраховані в сумі 28.578 гривен . Згодом, за зверненням нардепа О.Бригинця, Держекоінспекція оцінила збитки, нанесені державі знищенням середовища існування рідкісних рослин більш адекватно. При цьому, факт рубки в заказнику Держекоінспекція проігнорувала.
Повторні перевірки, проведені у 2014 році, показали, що збитків державі нанесено значно більше. Так, листом №04/2/5-1319-14 від 11.з04.2014 Прокуратура Тернопільської області. За невиконання припису Держекоінспекції щодо зупинення робіт у заказнику, повторна перевірка визначила додаткову суму збитків – 56290 грн .. відповідальна особа ДП «Тернопільське лісове господарство» притягнута до відповідальності відповідно до ст188-5 КУпАП. Також порушена кримінальна справа за ч.1.ст.252 ККУ .
Додатково, Держекоінспекція нарахувала збитки, нанесені проведенням робіт по викорчовуванні пнів, за що нараховано суму збитків у 42503 грн .
Слідство за обома порушеними кримінальними справами триває. Втім, питання про виявлення незаконних землевідведень досі відкладається.