21.01.2013 Рубрики: Новини

Чорнобаївська районна рада не погодилася на розширення території національного природного парку «Нижньосульський»

Національний природний парк «Нижньосульський» (далі – Парк) створений відповідно до Указу Президента України від 10 лютого 2010 року № 155 «Про створення національного природного парку «Нижньосульський», є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Парк створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Середнього Придніпров’я.

Розташовується Парк на межі Черкаської та Полтавської області, в нижній частині долини річки Сули.

На території Черкаської області Парк створено на базі ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Сулинський» в адмінмежах Мохнацької, Великобурімської, Лящівської сільських рад Чорнобаївського району. Площа Парку в межах області становить 7871,0083 га.

Територія Парку характеризується надзвичайно високим різноманіттям фауни (риб, комах, рептилій, ссавців, птахів).

Тут зареєстровано більше ніж 600 видів вищих рослин. Деякі види рослин та тварин занесені до Зеленої та Червоної книг України та до списку рідкісних видів Міжнародної спілки охорони природи.

Є основним на Кременчуцькому водосховищі нерестовищем, місцем нагулу і зимівлі різноманітних видів риб: щуки, сазана, ляща, синця, судака тощо.

Це місце оселення, гніздування, відпочинку багатьох видів перелітних птахів, серед яких: чапля жовта, реготун чорноголовий, лежень, кулик-сорока, ходуличник, дерихвіст степовий, які занесені до Червоної книги України.

Сучасна територія Парку включає переважно акваландшафти, заліснені острова та прибережні смуги.

В той же час наявна можливість суттєво збагатити ландшафтне і біологічне різноманіття Парку за рахунок включення до складу території парку прилеглих суходільних ділянок.

З цією метою Управлінням спільно з адміністрацією Парку ведуться роботи щодо погодження розширення території Парку в адмінмежах Чорнобаївського району за рахунок:

– урочища «Маців яр» орієнтовною площею 94,0 га в адмінмежах Лящівської та Кліщинської сільських рад;

– земель Держаного підприємства «Золотоніське лісове господарство» Великобурімського лісництва орієнтовною площею 712,0 га;

– парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Великобурімський парк» площею 106,0 га;

– земель Великобурімської сільської ради, площею 5,0 га.

Урочище «Маців яр» є досить значною за площею ділянкою, яка збереглася у відносно природному стані. У складі флори виявлено 3 види, занесені до Червоної книги України (астрагал шерститоквітковий, шафран сітчастий, ковила пірчаста), 1 рослинне угруповання – до Зеленої книги України. Саме тут виявлена одна із найбільших на Черкащині популяцій червонокнижного виду – шафрану сітчастого.

На території урочища виявлено 39видів хребетних тварин, що належать до 33родів, 22 родин, 10 рядів і 4 класів. Основне ядро хребетних тварин складають представники лісової та узлісно-лісової фауни, а також частково лучної фауни.

Всього на території урочища зареєстровано 5 видів хребетних тварин, занесених до Червоної книги України, 1 – до Європейського Червоного списку, 28 – до Додатку II Бернської конвенції, 12 – до Боннської конвенції, 1 – до Вашингтонської конвенції і 4 види кажанів – до Угоди про збереження кажанів у Європі.

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва “Великобурімський парк” розташований на околиці села Велика Бурімка Чорнобаївського району на правому березі р. Сули. Належить до парків колишніх магнатських резиденцій. Особливу цінність мають наявні в значній кількості вікові осики (біля 200 років) та дуби (до 150 років).

Так звані «Великобурімські крутосхили» знаходиться в околицях с. Велика Бурімка і займає відкриті остепнені крутосхили загальною площею близько 5 га. Ценотичне різноманіття цих схилів зберігає багату та цінну у науковому відношенні флору. У складі флори виявлено 3 види, що занесені до Червоної книги України (ковила волосиста, астрагал шерститоквітковий, шафран сітчастий). Серед видів, які охороняються на території Черкаської області тут відмічені астрагал борозенчастий, кринітаря волохата, залізняк бульбистий.

Включення описаних ділянок до складу національного природного парку «Нижньосульський» суттєво збагатить його ландшафтне і біологічне різноманіття, оскільки до основних завдань

Відповідно до вимог пункту 24 частини 1 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, пункту і) статті 15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Управління звернулося до Чорнобаївської районної ради стосовно надання погодження щодо розширення території Парку.

Проте, рішенням від 24.12.2012 № 19-12/vі Чорнобаївська районна рада без зазначення обґрунтованих підстав не дала погодження на розширення території національного природного парку «Нижньосульський».

http://www.menr.gov.ua/content/article/11860

Leave a Reply