6 років поспіль чиновники ігнорують заповідний статус дніпровських островів
Рішенням Київської міської ради від 23 грудня 2004 року N 878/2288 «Про створення регіонального ландшафтного парку “Дніпровські острови”, 1214,99 га островів у м.Києві були оголошені регіональним ландшафтним парком.
До складу Регіонального ландшафтного парку (РЛП) включили не всі острови, що викликало на той час осуд наукової і екологічної громадськості. Проте з часом стало зрозуміло, що і ті острови які отримали на папері охоронний статус, реально не відчули жодних змін на краще.
Створення РЛП є ініціативою Державному комунальному підприємству по охороні, утриманню та експлуатації внутрішніх водойм м. Києва (ДКП) «Плесо», яким в минулому були підготовлені всі документи щодо його сторення (в т.ч. наукове обгрунтування) та на землях якого РЛП створено. Тому у п.2 зазначеного рішення Київради, ДКП “Плесо” доручається здійснити розробку проекту організації РЛП. Це значить, що буде розроблено зонування РЛП, буде утворено адміністрація.
Сьогодні, через 6 років після створення РЛП, його адміністрація досі не існує, РЛП ЖОДНИМ ЧИНОМ не функціонує як територія природно-заповідного фонду, не має зонування, штату охорони. Що вже говорити про науковий штат!
Результатом такого грубого ігнорування прямої вказівки у рішенні Київради, а також вимог до функціонування РЛП, як території природно-заповідного фонду, юридичну відповідальність за дотримання режиму охорони несе ДКП «Плесо», стали суттєві втрати природної цінності київських островів за вказаний період.
«За той час, поки «Дніпровські острови» не функціонують, почалась забудова островів Венеціанський, Жуків, відведення під будівництво дрібних островів острова, безгосподарська експлуатація острова Лопухуватий та Долобецький, а також гідронамивні роботи в акваторії біля острова Великий, що призводять до його зменшення. – розказує командир Дружини охорони природи м.Києва Михайло Богомаз. – Відсутність зонування РЛП, яке має бути розроблене в складі проекту організації території РЛП, стає причиною хаотичного використання території РЛП, частина з яких повинні мати статус абсолютно заповідної зони і бути недоступними для відвідування і тим більше – забудови».
«Ми переконані, що описана вище діяльність, вірніше бездіяльність ДКП «Плесо» є прямою причиною втрат, які несе РЛП «Дніпровські острови», а отже може мати ознаки протиправної діяльності, відповідальність за яку передбачена статтею 252 Кримінального кодексу України». – стверджує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.
У зв*язку із цим днями були направлені звернення до Кабінету Міністрів України та Генеральної Прокуратури України відразу від кількох громадських організацій.