Закарпатській владі таки дуже не терпиться забудувати річки краю малими гідроелектростанціями. Ймовірно тому, що до підприємства “Комерцконсалт”, яке зараз практично монопольно опікується цією темою, має відношення не тільки нардеп-“регіонал”, колишній гендиректор “Закарпаттяобленерго” Василь Ковач, але й вище керівництво області. Саме тому до “обробки” селян, на чиїх річках заплановано спорудження нових залізно-бетонних об’єктів, залучено не тільки приватні зусилля та капітал, але й адміністративний ресурс з головами райдержадміністрацій включно.
Після поразок у Тур’я Поляні та Богдані, де селяни масово виступили проти спорудження нових міні-ГЕС, влада розпочала новий виток інформаційної атаки, в якій задіяла всі можливі ресурси – від фінансових і організаційних, до медійних.
Так, у минулому числі владної газети “Новини Закарпаття”, яка досі відзначалася зваженістю позиції в питанні спорудження на Закарпатті міні-ГЕС, з’явилася явно тенденційна стаття журналіста Павла Білецького під промовистим заголовком «Чи такі страшні ГЕС, як їх «малюють»?», яку моментально розтиражували всі провладні ЗМІ. Паралельно ті ж медійні ресурси Партії регіонів анонсували на суботу і неділю вихід в ефір спеціального репортажу про міні-ГЕС, в якому альтернативна енергетика (власне, в даному випадку, мала гідроенергетика) подається “як засіб спасіння гірських сіл” і “закарпатська перспектива”.
Як повідомили редакцію Закарпаттят онлайн мешканці села Тур’я Поляна, сьогодні туди близько опівдня приїхав великий пасажирський автобус і декілька легкових автомашин з жителями с.Богдан Рахівського району. Як з’ясувалося – для «ознайомлення» з роботою діючої ГЕС. Оскільки серед них було багато дітей, складалося враження, щодо їх привезли в Тур’я Поляну просто на екскурсію. Натомість, представники фірми “Комерцконсалт” почали переконувати богданців у доцільності та ефективності роботи місцевої міні-ГЕС. Можливо, і переконали б, якби, не дивлячись на те, що ГЕС розташована на відстані близько 2 кілометрів від села, на “екскурсію” не завітали мешканці Тур’я Поляни. У суперечці з представниками “Комерцконсалту” вони відкрили гостям з Рахівщини очі на свою, перевірену на власному гіркому досвіді правду про міні-ГЕС – про брудне, заповнене гнилим листям болото на місті колись чистої річки Шипот, з якої щезли форель і харіус і русло якої на кілометри спрямували в жахливі залізні труби. Вказали й на те, що власники ГЕС не виконали навіть власних обіцянок облагодіяти село коштами, як і те, що бюджет Тур’я Поляни так і не побачив тих 10 відсотків (близько 1.5 млн. гривень) від вартості об’єкту, які мало би отримати село відповідно до Бюджетного кодексу України. З електрикою в селі краще не стало, роботу з селян ніхто не отримав, натомість тільки отримали нову проблему через те, що в колодязях почала пропадати вода.
Словом, легкої “екскурсії” у варіанті, запланованому владою і владними “бізнесменами” від гідроенергетики, для мешканців рахівського села Богдан у перечинську Тур’я Поляну не вийшло. А тому навряд чи легкими видадуться і наступні громадські слухання у Богдані, повторно заплановані на ці вихідні.
Ну а рекламний сюжет на провладній “Тисі-1”, безумовно, вийде. Бо для того, аби склепати реальну картину в телевізійну “картинку”, провладним журналістам правда не потрібна.
http://zakarpattya.net.ua/News/112301-Meshkantsi-Turia-Poliany-zirvaly-Komertskonsaltu-reklamnu-ekskursiiu-meshkantsiv-Bohdana-na-mistsevu-HES-FOTO