Ландшафтний заказник загальнодержавного значення “Жуків хутір”

Район:

Розташовується в Києво-Святошинському районі в межах Бузівської та Михайло-Рубежівської сільських рад та займає площу 622,5 га. Знаходиться у віданні Київського ДЛГ Ірпінського лісництва, кв. 5, вид. 13; кв. 6, вид. 7, 8, 11; кв. 7, вид. 3; кв. 8, вид. 4; кв. 9, вид. 1, 2; кв. 11, вид. 18, 6; кв. 14, вид. 13, 15; кв. 15, вид. 3, 14; кв. 16, вид. 19, 23; кв. 17, вид. 6, 7; кв. 18, вид. 6, 7, 9, 10; кв. 19, вид. 2, 8, 13, 18; кв. 20, вид. 3, 6, 7, 11; кв. 21, вид. 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10, 13; кв. 22, вид. 8; кв. 23, вид. 2, 4, 18; кв. 24, вид. 1, 8, 11, 14; кв. 25, вид. 5; кв. 26, вид. 6, 10, 15; кв. 28, вид. 2, 4, 6. Об’єкт був створений Постановою Ради Міністрів україни від 26.12.1985р. №451. Межі об’єкту змінені Указом Президента України від 20.08.1996р. №751/96.

Рослинність об’єкту представлена в основному старими та середньовіковими сосновими, дубово-сосновими, дубовими та грабово-дубовими лісами, є вільхові ліси. Вік деревостану на деяких ділянках дубово-соснового лісу досягає 150 років.

Серед соснових лісів переважають ліси з домінуванням чорниці і зелених мохів. У трав’яному ярусі дубових та дубово-соснових лісів здебільшого домінує конвалія травнева, інколи орляк. На ділянках дубово-грабових лісів в трав’яному ярусі переважають яглиця, осока волосиста, копитняк європейський.

В заказнику зростаєблизько 600 видів вищих судинних рослин, 9 з них занесені до ЧКУ: булатка довголиста, пальчатокорінник м’ясочервоний, коручка чемерниковидна, зозулині сльози яйцевидні, гніздівка звичайна, любка дволиста та зеленоквіткова, плаун річний.

(Джерело: Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона)

Статті про закзаник:
Андрій Плига. Жуків хутір: пеньки замість дерев?
Андрій Плига. Лісові заказники: міф чи реальність?
Андрій Плига. Київський лісгосп відмовляється припинити суцільні вирубки в заказнику «Жуків хутір»

Результати обстеження



Дослідження проведене А.Плигою у 2012 році. Лісовий заказник, де, згідно охоронного положення, охороні підлягають «цінні соснові і сосново-дубові насадження віком орієнтовно 150 років [на момент створення у 1996 році] … з рослинами, занесеними до Червоної книги України – булатка довголиста, пальчатокорінник м’ясо-червоний, зозулині сльози яйцевидні, гніздівка звичайна, любка дволиста.» Ядро заказника дійсно складають старовірові суборі, подекуди із значною домішкою і переважанням дуба, із розвиненим густим підліском, де в затінених умовах зростає ряд орхідних рослин.  Є ділянки із боровими формаціями із домішкою дуба у другому ярусі та молодим сосновим підростом. Значну площу заказника складають соснові середньовікові монокультури зі значно збідненим біорозмаїттям. По берегам малих річок, приток р. Ірпінь, представлені ділянки вільхових евтрофних боліт.

У фауні заказника представлений типовий лісовий набір видів. Цікавість викликає гніздування найбільшого дятла Європи – чорної жовни, та хижого птаха Червоної книги України – малого підорлика.

Для «Жукова хутора» властивою є подібна до інших лісових заказників зі старовіковими лісами проблема – санітарні рубки, зокрема суцільні лісовідновні. Ними вже знищена значна частина старовікових лісів заказника, і на їх місці утворені соснові монокультури, де не можуть зростати рослини Червоної книги України, зазначені в охоронному положенні. Таким чином, ці рубки є порушенням 13-го пункту охоронного положення заказника, згідно якого заборонені «інші види господарської діяльності, які можуть призвести до втрати природничої та наукової цінності заказника». Крім того, рубки знищують місця проживання птахів та звірів, що є порушенням п. 7 охоронного положення. Під час обстеження заказника в січні 2011 року було виявлено складування відходів – твердого побутового сміття, в лісі, що межує з дорогою, яка веде до дачних ділянок. Відповідно це є порушенням п. 12 охоронного положення заказника. Не усюди на в’їзді присутні інформаційні аншлаги, що є порушеннями Закону України «Про природно-заповідний фонд». Попри всі ці численні порушення, звернення в державні контролюючі органи були проігноровані. Щодо рубок, була надана стандартна відповідь, що рубки погоджені Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області та затверджені Київським обласним управлінням лісового та мисливського господарств. Те, що це відбулося із порушеннями Законів України «Про природно-заповідний фонд України» та «Про Червону книгу України», контролюючі органи не цікавить.  А.Плига

***

Дослідження, проведене у 2013 році С.Єфіменком, показало, що Кадастрова карта  показує земельні ділянки, надані всупереч законродавству, в межах території ПЗФ. Детальніше читайте на сторінці дослідження.

***

Обстеження проводились дворазово протягом травня-червня 2014 року А.Плигою. Виявлено порушення охоронних положень та природоохоронного законодавства, а саме суцільні санітарні рубки чи лісовідновні рубки, що порушують ряд пунктів охоронного положення , а також ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»; також виявлено локальне засмічення. Природоохоронні щити присутні

 

У 2015 році Андрій Плига провів обстеження рубок в об’єкті з часу його створення і до 2014 року. На території заказника “Жуків Хутір”  виявлені рубки площею  44,7   га.

Жуків Хутір

http://texty.org.ua/pg/news/editorial/read/59939/

http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59871/

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind