“Залізну завісу” неприступності знято с ще однієї території ПЗФ – НПП “Білоозерський”. На жаль, цей нацпарк знаходиться у ще більш прикрому стані, ніж обстежені нами попередньо “Сухолуччя” та “Залісся”.
У 2009 році, згідно з Указом Президента України № 1048/2009, цей нацпарк було створено з вилученям близько 7 тис. гектарів з користування лісового господарства “Білоозерське”. Але така змінена статуса лісового масива, як не дивно, не пішло йому на користь, адже вона співпала з приходом до влади Віктора Януковича і занепадом природо-заповідного фонду. Наступні 4 роки історії нацпарка містять лише чорні сторінки: нелегальні вирубки, масові полювання та фінансові махінації тут стали нормою.
Перше, що привернуло нашу увагу – це велика кількість дивних вирубок з пробуреними у піску ямами:
Трохи далі ми побачили подальшу долю таких ям: у них засаджують сосни. На перший погляд – добра справа. Але є декілька нюансів. По-перше, насадження створюються з кількарічних сосен, а не саджанців. Це означає, що для переміщення сюди їх десь викопують (можливо, при цьому проріджують інші насадження, зроблені кілька років тому). По-друге, такі сосни при пересадженні в такому віці майже повністю всихають через пошкодження кореневої системи, деревця легко висмикуються з піску.
Доцільність таких дій не зрозуміла. Але, якщо подивитись у звітування лісгоспа, ми побачимо там фінансування поновлення лісового покриття та інших господарських робот. Чудовий спосіб “відмивання грошей”! Спочатку можно продати ліс з вирубки, а потім заощадити на висадженні нових дерев, проріджуючи насадження. Наші висновки підствердило спілкування з працівником лісгоспу “Білоозерське”. Чоловік стверджує, що безконтрольні вирубки, а разом з ними і полювання, почались з прихода на посаду директора ДО “Лісове господарство “Білоозерське” було призначено Лупину Ігоря Івановича. Тоді ж лісове господарство перетворилось на мисливське господарство губернатора Черкаської області Сергія Тулуба. Лупина, не маючий профільної освіти, губернатор Тулуб та наближені до них особи фактично знищили “Білоозерське”. З великого поголів’я копитних у “Білоозерському” лишились тільки мисливські вежі, розкидані по всій території для вістрілу тварин та пастки для їх відлову.
Тепер НПП “Білоозерський” потребує десятки років для повернення у відповідний його статусу. Чи поновляться його лісові та тваринний світ – залежить від адміністрації парка та державної підтримки. Але 18 березня, саме в день нашого обстеження, НПП “Білоозерський” отримав нові проблеми: директором став Віктор Шарапка, по свідченням працівників “некомпететна, непорядна людина з корупційними зв’язками у політичних колах” (детальніше: http://pryroda.in.ua/zapzf/na-dyrektora-biloozerskoho-natsionalnoho-parku-pryznacheno-neprofesionala-scho-ranishe-buv-zvilnenyy-cherez-profneprydatnist/).
Поки екологи проводили обстеження лісового господарства, група зоозахистників разом з журналістами навідались до маєтка на території нацпарку і знайшли у його складі вертолітний майданчик та клітки з амурськими тиграми й бурими ведмедями. (детальніше: http://www.radiosvoboda.org/content/article/25301895.html).
Текст і фото: Дарія Ширяєва
Чи прокладені екостежки в даному НПП?
Ні, в даному НПП, на жаль, повністю відсутня інфраструктура нацпарку: адміністрація, екостежки та інше… Замість всього цього там наявні рубки і мисливські вишки. А Державне управління справами, якому підпорядкована територія, не визнає її об’єктом природно-заповідного фонду.
Підкажіть, а чи є законними встановлені мисливські вишки?
Ruslan Porokhonchuk, ні, бо це територія національного природного парку, а там взагалі заборонено полювання.