«Захищайте дерева, а не паркани!»

7 червня зусиллями громадськості та правозахисників було звільнено з-під арешту семеро молодих природоохоронців, затриманих 6 червня після акції громадянської непокори.

Упродовж 2 років громадяни висловлюють у своїх листах-зверненнях до влади свою рішучу незгоду з будівництвом на території парку «Супутник» (у Солом’янському районі столиці). За словами місцевих мешканців, під час побудови комплексу було знищено близько 50 дерев та порушено ряд статей чинного законодавства.

Ось вони, звільнені воїни!

6 червня відбувся офіційно зареєстрований мітинг протесту проти забудови парку, який перетворився на акцію громадянської непокори. «Пряма дія» розпочалася зненацька. Кілька молодих людей блискавично почали ламати паркан навколо забудови. До них миттєво приєдналася решта присутніх. Усе відбувалося цілком організовано. Міліціонери, які від самого початку наглядали за порядком, намагалися захистити майно забудовників. Однак динаміка протестних сил вже дійшла точки кипіння, і правоохоронці мусили зайняти очікувальну позицію.

Драматичні події продовжилися одразу після акції, за межами парку. Міліціонери арештували одразу цілий гурт протестуючих, які відокремилися від основної маси пікетувальників і таким чином вийшли з-під її захисту. П’ятеро з затриманих виявилися громадянами Росії, які прибули на Європейський соціальний форум, що організовувався для обміну досвідом між громадськими організаціями країн Європи. Причетність затриманих до акту повалення паркану офіційно не підтвердилася.

Наступного дня об 11 годині біля Солом’янського відділення МВС України зібралися журналісти та представники громадськості. Близько 12 години на місце прибула адвокат та правозахисник Тетяна Монтян, яку не допускали до затриманих близько 40 хвилин. Таким чином були порушені права затриманих на спілкування з адвокатом, гарантовані Конституцією та законами України. Заступник начальника райвідділу відмовився давати пояснення щодо цих порушень.

Паралельно велися переговори між правозахисником, членом правління Інституту «Республіка» Володимиром Чемерисом та Міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком.

Нарешті після прибуття начальника Солом’янського відділення МВС Олександра Якимчука Тетяну Монтян було допущено до спілкування з затриманими, а п’ятьом представникам преси була надана можливість поставити питання по справі начальнику відділення. Останній кваліфікував поведінку людей на акції протесту як «погром». Якимчук зазначив, що пікетувальників затримано по ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення – «злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції…».

Начальник міліції заявив журналістам, що затримані відмовляються давати свідчення щодо організаторів протестної акції, які, на думку Якимчука, надавали цим юнакам накази повалити паркан. В той час як Тетяна Монтян спілкувалася з затриманими, до відділення прибула Уповноважений Верховної ради з прав людини Ніна Карпачова.  Вона поспілкувалася з начальником відділення та висловила думку про те, що дії протестуючих 6 червня були цілком виправдані. Ніна Карпачова заявила, що знищення дерев та парків - «зелених легень Києва» є неприпустимим. Омбудсман дорікала начальнику, що у той час як у районі некомплект працівників міліції до 15%, він посилає людей на захист парканів довкола незаконних забудов. «Ви краще б захищали дерева, а не паркани», - сказала пані Карпачова, демонструючи начальнику міліції припис прокурора щодо незаконності цієї забудови. Омбудсман говорила також і про те, що люди доведені до відчаю ущільненою забудовою, і тому їхні занадто емоційні дії цілком виправдані.

Після спільних зусиль правозахисників та громадськості близько 17:00 затримані отримали свободу. Як повідомила адвокат Тетяна Монтян, у процесі переговорів Карпачової з Якимчуком затриманих потай відвезли до суду, де кожному з них було виписано штраф у розмірі 136 гривень.

Тетяна Монтян розповіла також і те, що затриманих утримували у «нелюдських умовах» та засудила практику міліції тримати громадян під вартою у непристосованих для цього приміщеннях.

Близько 17:00 усіх затриманих учасників акції звільнили. Вони стверджують, що працівниками МВС насильства до них застосовано не було.

Відео акції:

http://www.youtube.com/watch?v=5w_JW1fDRsM

http://www.youtube.com/watch?v=QOF9nATO1S0

http://www.youtube.com/watch?v=0VpBvcw5hg0

Андрос Олег

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...даліПриєднуйтесь!