Ющенку не дають спокою букові ліси

Тема зміни правил рубок в Карпатах наразі є досить популярною після масштабних повеней в західному регіоні. На жаль, вона стала розмінною монетою для чергового протистояння Ющенка та Тимошенко. Однак, цього разу наш гарант вчинив занадто необачно, не врахувавши всі "за" та "проти".

"Ющенко попросил КСУ спасти леса Карпат от Тимошенко"

Буковий лісСегодня в Конституционный Суд Украины поступило конституционное представление Президента Украины Виктора Ющенко относительно соответствия Конституции Украины (конституционности) пункта 11 Правил рубок главного пользования в горных лесах Карпат.

Как сообщает ЛІГАБізнесІнформ, данные правила были утверждены постановлением Кабинета Министров Украины "Об утверждении Правил рубок главного пользования в горных лесах Карпат" N929 от 22 октября 2008 года.

Согласно Регламенту Конституционного Суда Украины, конституционное представление передано на изучение в Секретариат КСУ».

http://www.lesovod.org.ua/node/3116

Наштовхнувшись в Інтернеті на це повідомлення, мене охопило відчуття радості. Невже сталося?! Нарешті держава провадить цілеспрямовану політику на захист нашої нещасної природи та недобитого лісового господарства. Адже нещодавно підписано два Укази про створення національного природного парку «Нижньодністровські плавні» та розширення Луганського природного заповідника, дано добро на створення ще близько 50 природних заповідників та національних парків. Невже остаточно заборонять промислові рубки у Карпатах? Хоча здавалося б, при чому тут Конституційний суд до лісів?

Однак, як потім виявилося, я поспішила зі своїми позитивними висновками. Розберімось. По-перше, подивимось ту постанову, проти якої виступає наш гарант. Отже, 22 жовтня 2008 року постановою №929 «Про затвердження правил рубок головного користування у гірських лісах Карпат» (далі Постанова) у відповідь на жахливі липневі події у Карпатському регіоні, Кабінет Міністрів України затвердив нові, менш жорсткі по відношенню до лісу, правила рубок. Здавалося б, усе чудово. Відкривши постанову і той 11 пункт, який так зненавидів Президент, читаймо: «проведення рубок в букових лісах в період з 1 травня по 30 вересня забороняється».

З позицій сталого природокористування – дуже слушний пункт. Травень – вересень – це якраз найбільш «вологий» період в Карпатах. І дитині зрозуміло, що рубка у буковому лісі, коли найбільша кількість опадів і земля просто їде з-під ніг після найменшого дощу (той хто був у Карпатах, не дасть мені збрехати) – це чистісіньке варварство. Однак, група туристів ніщо порівняно з тисячами дерев, які тягнуть за собою величезну масу ґрунту. А ми всі прекрасно знаємо, якою технікою користуються наші лісники та як вони потім розправляються зі залишками вирубування. І який це гарний стимул для ерозії, зсувів, паводків та ін.. Якщо хтось забув або не знає, можна освіжити собі пам’ять або просвітитись за допомогою цих публікацій: http://h.ua/story/67633/ та http://h.ua/story/67850/. Було б цікаво знати, хто підказав дописати цей пункт до Постанови, безумовно, це зробила людина розумна.

Постає питання, що ж спонукало Президента, який є нашим гарантом (зокрема, гарантом безпеки) звернутись до Конституційного суду щодо такого обдуманого пункту під номером одинадцять.

Поясненням цього стала стаття-реакція лісників на дану Постанову. Не буду її переказувати, її можна прочитати тут. Хотілося б її трошки прокоментувати. Так, зокрема в цій статті говориться, що заборона рубок буку з травня по вересень призведе до «зменшення числа платежів до бюджетів та фондів на 65,6 млн гр». В той час, як на ліквідацію наслідків повені лише у м. Чернівці у 2008 році потрібна державна субвенція у розмірі 156 млн грн. (зміни до бюджету на 2008 р.). Наголошую на тому, що ця сума передбачається лише на ремонт доріг, відновлення тепло-, електро-, газопостачання та ін., не враховуючи суми компенсацій постраждалим сім’ям. При чому це лише одне місто. Треба зазначити, що Чернівецька та Івано-Фанківська області – це найбільш постраждалі регіони. На жаль, в мене немає даних щодо повної суми, яку довелось виділити з бюджету України на ліквідацію наслідків та виплату конпенсацій постраждалим для всіх західних регіонів. Однак, я думаю, число витрат перевалило за міліард гривень.

Цікаво, де більше країна втратить, якщо ще додати сюди загибель людей, яку не можливо обрахувати ніякими грошима?

Я не даремно заговорила про повінь. Ліс є важливим фактором регулювання балансу води у природі. Як відомо, значна частина карпатських схилів засаджена монокультурою смереки (ялини). Хоча випаровування за весняно-літній період 1 га ялинового лісу складає 2240 т, а букового лісу – лише 2070 т треба враховувати, що ці числа приведені для зрілих лісів. Перший тип лісу є неприроднім для нижнього гірського поясу. Це спричинює часті хвороби смерекових монокультур та їхнє масове всихання. Тому, ялинові посадки не можуть функціонувати в повній мірі та не затримують воду, що також є вагомою причиною страшних наслідків останніх повеней. В такому разі, цінність букових масивів підвищується стократно. Наразі, в Карпатах залишилось не так вже багато масивів, де зростають природні букові ліси та, навіть, відновленні букові ділянки не часто трапляються в цьому регіоні.

Звичайно, що бук має цінну товарну деревину. Тому, така реакція лісників на 11 пункт Постанови пояснюється тим, що через нього майже на півроку перекривається «кранік» вивезення необробленої деревини до Європи. А тут ще і криза споживання. Зазначу, що лісова галузь у нас збиткова, дотаційна та орієнтована на експорт, переважає первинна обробка деревини, в той час, як вторинно оброблені матеріали переважно імпортуються до нас. При чому, лісники не сплачують експортне мито. Якраз прекрасне середовище для «чорних» заробітків, за рахунок яких й живуть лісники. Звичайно, що змінювати вони нічого не хочуть. Тому, замість того, щоб розвивати альтернативні варіанти розвитку лісового сектора (збирання грибів, ягід, туризм), як з’ясувалося, вони навіть дрова за кордон продають (http://www.lesovod.org.ua/node/3090).

Стає незрозумілим, у який спосіб Ющенко збирається рятувати ліси від Тимошенко, коли якраз виходить навпаки. Хоча з Віктором Андрійовичем давно все зрозуміло – для нього це системно. Чи можливо я помиляюсь? Може Президент хоче взагалі заборонити рубку бука? Однак для людини, яка спочатку створює національний парк «Голосіївський» (після 20-річної боротьби), а після цього підписує Указ про скорочення його площі, начебто, «из благих побуждений», віддати букові ліси в ненажерливу пащу «лісових господарів» не проблема. А, можливо, в цьому випадку треба ще згадати відоме ім’я голови Секретаріату Президента Віктора Балоги, який є негласним «царем» Закарпатської області. Ми ж знаємо, за рахунок чого заробляють капітали всі вищі посадові особи в карпатському регіоні…

Джерело: pryroda.in.ua/dop-kyiv

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...далі



Приєднуйтесь!