Суд дозволив забудовувати національний парк

Святогірський монастир. Фото: www.donetsk.ucrf.gov.ua

Святогірський монастир. Фото: www.donetsk.ucrf.gov.ua

На виконання постанови Господарського суду Донецької обл. Святогірська міська рада має задовільнити зазіхання ТОВ "НДІ безпека дорожнього руху в Донецькі обл." на 15 га заповідних земель під будівництво бази відпочинку. Забудова планується на території національного природного парку «Святі гори», з видом на Святогірський монастир.

Національний природний парк "Святі гори" - природна перлина Донбасу, кандидат до списків «7 природних чудес України» та «7 духовних чудес України». Ще б пак - ріка Сіверський Донець, крейдяні гори, сторічні дуби, глибокі озера. До того ж, на правому березі Сіверського Дінця знаходиться Святогірська Свято-Успінська лавра, перші монастирські печери котрої почали вирубатись у крейдяній скелі з 1625 р.

Багато хто прагне приїхати до Святогірську помолитися, охреститися, відпочити, засмагнути, подихати повітрям тощо. Тому ще з часів СРСР тут створено багато пансіонатів та баз відпочинку, а також санаторій "Святі гори". Непогано на здачі квартир заробляють і місцеві мешканці, яких на автовокзалі з оголошеннями "здам кімнату/квартиру" стоїть не менше, ніж на кримських вокзалах. Звісно, це дуже прибутковий бізнес. Так, схоже, вважає і донецьке ТОВ "НДІ дослідження безпеки дорожнього руху". У 2007 році це ТОВ звернулось до Святогірської міської ради з метою оренди 15 га біля річкової станції в районі Дубового Гаю.

Дубовий Гай - ділянка старовікових дубів площею в 130 га від м. Святогірськ до с. Богородичного, повністю знаходиться в складі національного природного парку (НПП) "Святі гори". Старовікові дуби насаджувались в усі часи існування Святогірської Свято-Успінської лаври, ще починаючи з заснування першого її монастиря в 1625 р. Дубовий гай входить в господарську зону НПП і зону регульованої рекреації. Ділянка, в межах зони регульованої рекреації є частиною екологічної стежки НПП. На території Дубового Гаю ростуть червонокнижні рослини - рябчики шаховий і руський.

В 2007 р. ділянку почали просити в оренду під побудову бази відпочинку. Та міська рада згоди на це не дала, адже будівництво на території НПП "Святі гори" не вписувалося б у вимоги до заповідного режиму. Тому дирекція НПП "Святі гори" не підписала дозволу на таку оренду. Не для того, грубо кажучи, створюють національні парки.

Однак, за час з 2007 р. встиг змінитися директор національного парку, який за сумісництвом є й депутатом міської ради Святогірська. Мабуть, новий директор вирішив більш правильно, ніж його попередник, розцінити статус господарської зони НПП. А господарська зона передбачає, що забудова території можлива з дотриманням збереження особливо цінних природних об'єктів.

І ось 20 серпня 2009 р. ТОВ "НДІ..." знов перейшло до наступу, цього разу через суд. За рішенням Господарського суду Донецької області було задоволено вимогу ТОВ на право укладення договору оренди земельної ділянки. Суд постановив міській раді задовільнити бажання ТОВ - надати 15 га біля річкової станції в оренду під будівництво бази відпочинку родинного типу. При цьому суд керувався лише положеннями Закону України "Про оренду землі", не враховуючи Закон України "Про природно-заповідний фонд" та Земельний кодекс України.

Як роз'яснює Президія вищого арбітражного суду від 27 червня 2001 р. № 02-5/743, передача земельних ділянок до оренди Є ВИНЯТКОВОЮ КОМПЕТЕНЦІЄЮ міських рад, і суди не мають до цього втручатися. І здавалось би, все в руках міської ради. Вона могла опротестувати рішення суду в термін, передбачений законодавством, та робити цього не стала. Більше того, як повідомляє відділ Держкомзему в м. Слов'янську Донецької обл. (лист № 254 від 22 березня 2010 р.), Святогірська міська рада 14 вересня 2009 р. затвердила матеріали вибору місця розташування майбутньої бази відпочинку. Однак, вибір місця ділянки не надавався на погодження відділу Держкомзему у м. Слов'янськ (Святогірськ є містом районного підпорядкування і має погоджувати свої дії з районними органами). До того ж, у своєму рішенні Святогірська міська рада не керується Законом України "Про природно-заповідний фонд".

Цікавим є й те, що Дирекція Національного природного парку "Святі гори" дала Дозвіл на будівництво бази відпочинку сімейного типу за умови збереження червонокнижних видів на території ще до суду. Однак, що цікаво, в Держаному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Донецькій обл. про плани будівництва бази відпочинку на даній території нічого не відомо (що зазначає лист № 11-1196 від 19 березня 2010 р. за підписом начальника Управління ОПНС С.В. Третьякова). Це може значити, що таке тривожне будівництво не проходило Державної екологічної експертизи.

Таким чином, ТОВ "НДІ" вдало замулює очі всім держустановам, користуючись не повним пакетом дозволів від установ і не повним перечнем Законів України.

Громадськість м. Святогірську, а тепер вже - й громадські екологічні організації українського масштабу продовжує відстежувати тривожну ситуацію, що склалась завдяки рішенню суду в НПП "Святі гори".

Джерело: ДОП "Зелене майбутнє"

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...даліПриєднуйтесь!