Cемінар «Сучасний стан територій природно-заповідного фонду Київщини та перспективи його розвитку»
11 липня 2012 року в приміщенні Оргуського центру відбувся семінар «Сучасний стан територій природно-заповідного фонду Київщини та перспективи його розвитку», організований Національним екологічним центром України в рамках проекту ««Громадській контроль та підтримка розбудови мережі заповідних територій Київської області, як ключових територій національної екомережі України», що реалізований Національним екологічним центром України, в ході реалізації спільної програми Міністерства хорони навколишнього природного середовища України та Міністерство сільського господарства, природи та якості продовольства Нідерландів.
Природно-заповідний фонд (ПЗФ) Київщини складає близько 4% від площі області, що є одним з найменших показників серед областей України. При цьому Київська область є однією з найбільш забезпечених природними територіями областей України. Відносно багатьох ділянок вже підготовлені наукові обгрунтування щодо їх заповідання. Проте процес створення багатьох проектованих ПЗФ зустрічає масу перепон.
На превеликий жаль, в повній мірі не виконуються задачі, поставлені у галузі ПЗФ на державному рівні, зокрема в Указах Президента України N 838/2005 ввід 23.05. 2005 року “Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні”, No. 1129/2008 від 1.12.2008 «Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об’єктів», N 611/2009 14.08.2009 року “Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні” та рішеннях Комітетських слухань на тему “Природно-заповідний фонд України: стан та перспективи розвитку” які відбулись у Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 12 травня 2008 року, керуючись пунктом 7 статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»:
У семінарі взяли участь представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області, департаменту заповідної справи Мінприроди України, постійної комісії з питань екологічної політики Київської обласної ради, районних державних адміністрацій, Інституту ботаніки ім. .М.Г. Холодного НАН України, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Міжвідомчої лабораторії наукових основ заповідної справи, Національного ботанічного саду НАН України, Національних природних парків «Голосіївський» та «Двурічанський», Національного екологічного центру України, Київського еколого-культурного центру, Дружини охорони природи м. Києва, Студентського братства, Державної екологічної академії післядипломної освіти, регіонального ландшафтного парку «Кременчуцькі плавні» та МГО «Екологічна гвардія».
На семінарі прозвучали виступи:
Костюшин В.А. Загальні проблеми розвитку та функціювання ПЗФ України та проект «Громадській контроль та підтримка розбудови мережі заповідних територій Київської області, як ключових територій національної екомережі України»
Василюк О.В. Огляд проблем об’єктів ПЗФ Київщини
Борейко В.Є. Техніка заповідання вікових дерев
Плига А.В. Проблеми лісових заказників
Коломицев Г.О. Презентація веб-сайту
Норенко К.М. Перспективи розвитку ПЗФ Київщини
Учасники семінару вважають, що:
– робота в галузі заповідної справи на території Київщини є недостатньою; більшість державних органів виконавчої влади місцевого самоврядування не цікавляться заповідною справою і не проявляють ініціативи;
– наукова громадськість та заклади освіти не скеровують молодих науковців та студентів на дослідження територій ПЗФ;
– місцеве населення має низьку поінформованість про території ПЗФ та низький рівень культури поведінки на землях ПЗФ;
– держава не забезпечує наявність у вільному доступі повної інформації про території ПЗФ та з’ясування їх дійсного стану.
– настав час централізувати та мобілізувати зусилля науковців та громадськості, а також органів державної влади у справі розвитку мережі ПЗФ.
Протягом 2 тижнів відбуватиметься збір пропозицій учасників до резолюції семінару та запрезентованого учасниками проекту розпорядження Київської ОДА по розвитку заповідної справи в області.