Заробити на… знищенні річок?

Екологи вимагають розробити державні критерії, які б регулювали спорудження малих ГЕС на карпатських водоймах. Без них — приватні компанії будують їх там, де хочуть, навіть на заповідних територіях

Природоохоронці в черговий раз шлють листи до Міністерства екології та природних ресурсів. Цього разу просять захистити карпатські річки, де продовжується незаконне спорудження малих гідроелектростанцій. Експерти кажуть, що досі в Україні немає критеріїв, які б регулювали будівництво ГЕС у Карпатах, а спорудження станцій часто-густо розпочинається без наукових оцінок, і будують їх на територіях, що належать до природно-заповідного фонду або особливо цінних земель.

• До категорії особливо цінних природних територій належить річкова долина річки Білий Черемош, що забезпечує водою Чернівці та прилеглі населені пункти. Тут же живе найбільша в Україні популяція карпатської форелі. Якщо спорудження гідроелектростанцій на річці продовжиться, екологи попереджають, що регіон отримає проблеми з водопостачанням, а чисельність форелі значно скоротиться. Забороняти ставити ГЕС на річках, звісно, ніхто не буде, бо це розвиток відновлювальних джерел енергії. А з іншого боку, експерти просять робити це виважено та з розумом. Тому від Мінприроди вимагають якнайшвидше розробити критерії спорудження ГЕС.

Бо зараз ситуація така, що закони, котрі регулюють це питання, розходяться у тлумаченнях. Якщо в одних нормативних актах одна й та сама територія входить до екомережі, то в інших — ні. А від цього залежить, де і що можна будувати. Існуючі ж накази та розпорядження Державної екологічної інспекції мало хто виконує. Так, з квітня до середини травня екоінспекція забороняє проводити будь-які господарські роботи на водоймах, оскільки у цей час триває нерест риби. Однак підприємці продовжують будівництво ГЕС на Білому Черемоші та інших карпатських річках.

• «Наприклад, у селі Сарата, що на кордоні з Румунією, нині триває будівницто ГЕС навіть під час нересту. Це село вважається майже недоступним, там стоїть до десятка хатин, а доїхати туди джипом можна лише у хорошу погоду. Тому знаючи, що ніякі екоінспектори не будуть перевіряти річку, інвестори продовжують будівництво станції, — пояснює експерт «Дружини охорони природи» Петро Тєстов. — Зараз тенденція така, що ГЕС будуються у заборонених місцях, з порушенням законів. Місцевій громаді обіцяють робочі місця або гроші на ремонт школи, таким чином компанії отримують від людей дозволи, а потім виявляється, що сусіднє село, що знаходиться нижче по течії, лишається без чистої води. А буває так, що місце, де вже будується ГЕС, незабаром буде включатись до території національного парку».

• Активісти розповідають, що дозволи видавались колишньою владою, тому поки нове керівництво не взялось за цю проблему, інвестори поспішають завершити розпочате. Чому ж так вигідно будувати ГЕС на гірських річках? Фахівці кажуть, що це не так турбота про розвиток відновлювальної енергетики, а бажання отримати хороші прибутки. Бо електроенергія, вироблена на ГЕС, продається за так званим «зеленим» тарифом, тому коштує удвічі більше, ніж, приміром, отримана на атомній станції. І вклавши у будівництво гідроелектростанції кілька мільйонів, через кілька років інвестор отримає у рази більші прибутки.

Схожа громадська кампанія за порятунок річок вже була у 2012 році. Тоді активісти домоглися результатів — у Міністерстві екології та природних ресурсів переглянули законність появи карпатських ГЕС, і деякі з них так і не з’явились. Тож нині екологи знову вимагають від Мінприроди призупинити будівництво усіх гідроелектростанцій — доки не будуть напрацьовані критерії їхнього спорудження.

• «Якщо в Європі будується ГЕС, то це робиться так, щоб не завдати шкоди туристичній галузі, з урахуванням експертних оцінок, з численними обговореннями. І виходить так, що ГЕС забезпечує електроенергією місцеві об’єкти, а в нас вони будуються, щоб заробляти на зеленому тарифі, — коментує Петро Тєстов. — Дозволи на їхнє будівництво видають управління державного архітектурно-будівельного контролю, але реально ніхто не контролює це будівництво. Якщо станція споруджується на межі двох областей, то за зону будівництва ніхто не хоче брати на себе відповідальності».

• Якщо активістів не почують, вони обіцяють масштабні акції протесту і в Києві, і в регіонах. Та поки діалог з новою командою Мінприроди неконструктивний. Принаймні, на офіційні запити активістів з приводу будівництва ГЕС відповідей наразі немає.
Інна ЛИХОВИД, «День»
Рубрика:
День України
Газета:
№78, (2014)

Опубліковано у Новини | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *