Міністр пропонує нардепам самим розбиратись з малими ГЕС у Карпатах

Міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко відповів на звернення народного депутата Ігоря Луценко, в якому міністра просили розібратись у питанні будівництва малої ГЕС на р.Черемош в с.Розтоки Косівського району Івано-Франківської області.

Зокрема, в своєму листі, Міністерство екології та природних ресурсів «поділяє занепокоєння ситуацією, яка склалась на гірських річках Карпатського регіону, відзначає необхідність зваженого підходу до питання їх будівництва і вважає, що рішення щодо такого будівництва мають прийматись в кожному конкретному випадку з урахуванням потенційних екологічних ризиків і наслідків на підставі аналізу фінансово-економічної доцільності такого будівництва». Також міністерство згідно, що економічний ефект від розвитку рекреаційного потенціалу Карпатського регіон , зокрема розвитку санітарно-лікувального етнографічного та зеленого туризму, може виявитись значно більшим ніж від реалізації електроенергії, виробленої малими ГЕС.

Але при цьому жодних конкретних дій ані щодо проблемного об’єкту в с.Розтоки на р. Черемош, ані щодо малих ГЕС взагалі міністерство не робить і не пропонує. Посилаючись на неможливість дій з боку Державної екологічної інспекції внаслідок мораторію на проведення перевірок, який дійсний до початку червня 2015 року.

« З одного боку, Міністерство згоджується з позицією громадськості, що ситуація з будівництвом малих ГЕС є проблемою. З іншого боку, нічого не робить. Це нагадує «занепокоєність», яку ми регулярно чули під час Майдану та АТО від закордонних дипломатів.  Ми вимагаємо від міністерства перестати самоусуватись від проблеми будівництва малих, міні та мікро ГЕС, і в найстисліші терміни розпочати працювати в складі робочої групи, яка формально була створена в червні 2014 року, проте жодного разу навіть не збиралась! Також Ігор Шевченко є членом Кабінету Міністрів України і,при бажанні може сприяти отриманню дозволу від Кабміну на проведення перевірок малих гідроелектростанцій», – розповідає еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Тєстов Петро. – Ми не виступаємо проти всіх малих ГЕС в принципі, ми виступаємо за прозорі критерії щодо їхнього будівництва .І за негайне припинення спорудження малих гідроелектростанцій , там де їх бути не повинно! – додає еколог.»

«Насмішкою виглядає пропозиція Міністерства екології та природних ресурсів провести нові громадські слухання та провести додаткову екологічну експертизу. При чому просять це зробити народного депутата Ігоря Луценко та активістів, а не тих, хто будує малу ГЕС в с. Розтоки – ТОВ «Косівгідроенерго». Її спорудження поставить під загрозу популяції риби в р.Черемош та її притоках, а особливо унікального ендеміка Карпат червонокнижного лосося дунайського. Виникає питання, навіщо цимвзагалі займається департамент охорони природних ресурсів Міністерства екології, якщо він перекладає свою роботу на громадськість?» – обурюється заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

Довідка :

Громадськість неодноразово, починаючи з березня 2011 року ,пробувала звернути увагу Міністерства екології та природних ресурсів на проблему будівництва малих ГЕС на річках України, в тому числі і за рахунок проведення акцій пікетування. Проте жодних конкретних дій на захист річок міністерство на протязі минулих 4-ох років не вчинило.

Зокрема, 20 червня 2014 року в приміщенні Міністерства екології та природних ресурсів України відбулась міжвідомча нарада з питань будівництва малих ГЕС на гірських річках Карпатського регіону за участю громадськості та компаній, які здійснюють будівництво об’єктів малої гідроенергетики.

За результатами наради було вирішено створити  ініціативну робочу групу за участі зацікавлених сторін для вироблення практичних кроків вирішення проблем.

Проте жодного засідання робочої групи так і не відбулось, незважаючи на неодноразові звернення представників громадськості до відповідних співробітників департаменту охорони природних ресурсів Міністерства екології та природних ресурсів України.

Малу ГЕС на Черемоші в с. Розтоки планує будувати ТОВ “Косівгідроенерго”.  Згідно з проектом, потужність ГЕС складе 3420 кВт і  вироблятиме вона 13,48 млн кВт на рік. Природоохоронці неодноразово повідомляли про чисельні порушення законодавства при будівництві цієї ГЕС http://pryroda.in.ua/miniges/chy-buty-richtsi-cheremosh/, а згідно інформації народного депутата минулого скликання Олександра Бригинця в бік місцевих активістів, які виступають проти спорудження ГЕС, лунали неодноразові погрози з боку забудовників.

 

В додатку – відповідь Міністра екології та природних ресурсів Ігоря Шевченко на звернення щодо будівництва малої ГЕС в с.Розтоки

 

2-178 від 26.03.15 Мінприроди на 3-78 стор1 2-178 від 26.03.15 Мінприроди на 3-78 стор2.jpeg 2-178 від 26.03.15 Мінприроди на 3-78 стор3.jpeg 2-178 від 26.03.15 Мінприроди на 3-78 стор4.jpeg

Опубліковано у Новини | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *