ДЕРЖАРХБУДІНСПЕКЦІЯ НЕ ПОМІЧАЄ НЕЗАКОННОСТІ БУДІВНИЦТВА ГЕС НА САРАТІ

Всесвітній фонд природи – WWF в Україні неодноразово звертав увагу уповноважених владних органів та громадськості на кричущі порушення законодавства, що супроводжують будівництво малої ГЕС на річці Сарата у Путильському районі Чернівецької області. Це питання розглядалось і на Круглому столі щодо захисту річок і розвитку гідроенергетики, що був організований Чернівецькою ОДА влітку цього року і проігнорований представниками «Новосвіту», який веде будівництво. Висновок Круглого столу був однозначний: гірські річки Буковини мають високу екологічну цінність, туристичний потенціал, природохоронний статус. Тому будівництво на них малих ГЕС є недоцільним як з екологічної і соціальної, так і з економічної точок зору. Але т. зв. «інвестори» не беруть до уваги думку владних органів, екологів, громади. «Зелений тариф», що потече рясним потоком у їхні кишені, дозволить знехтувати усім – природою, червонокнижною рибою, законом, думкою місцевих мешканців.

7 серпня 2015 року Всесвітній фонд природи – WWF звернувся до Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіального управління у Чернівецькій області з приводу незаконності будівництва малої ГЕС на річці Сарата. Адже, на нашу думку, .будівництво ГЕС на Сараті ведеться з серйозними порушеннями чинного містобудівного та екологічного законодавства України та містить ознаки самочинного будівництва

Петро Тєстов - 1 (Custom)

ЗЕА «Новосвіт» проігнорували необхідність отримання дозволу на виконання будівельних робіт шляхом заниження категорії складності об’єкта будівництва. І ГЕС у на Сараті, і ГЕС у на Білому Черемоші на території Яблуницької сільської ради заявлені як об’єкти будівництва ІІІ (третьої) категорії складності. При цьому було проігноровано положення Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорії складності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 557 від 27 квітня 2011 року. Відповідно до цього Порядку, всі ГЕС (включно із малими, міні та мікро ГЕС), належать до до IV і V категорії складності.

Таким чином, шляхом грубого порушення норм чинного законодавства, ЗЕА «Новосвіт» ухилилась від проведення будівельної експертизи для отримання обов’язкового для IV та V категорій складності дозволу на виконання будівельних робіт. Ця експертиза розглядає, серед іншого, питання додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології. На цій стадії проект мав бути відхилений через невідповідність екологічним нормативам. Зокрема, річки Білий Черемош та Сарата включені до складу іхтіологічного заказника місцевого значення «Черемоський», створеного рішенням Чернівецької обласної ради № 171-17/01 від 20 грудня 2001 року. Заказник створено для забезпечення охорони та відтворення цінних видів іхтіофауни, зокрема, марени та лосося дунайського, включених до Червоної книги України. На території заказника заборонена діяльність, що суперечить цілям та завданням положення про заказник і яка може негативно вплинути на стан заповідного об’єкта. Як зазначено у Червоній книзі України, чисельність лосося і марени скорочується внаслідок гідротехнічного будівництва. Отже, має місце порушення норм ст. 11 Закону України «Про Червону книгу України».

Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Всесвітній фонд природи – WWFв Україні звернувся до Державна архітектурно-будівельної інспекції України, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Чернівецькій області, Прокуратури Чернвецької області, Чернівецької ОДА з вимогою вжити заходів для припинення самочинного будівництва, а також недопущення повторення цієї практики у майбутньому (зокрема, щодо проекту ГЕС на території Яблунецької сільської ради), знесення об’єктів за рахунок особи, яка здійснила самочинне будівництво і приведення земельної ділянки до попереднього стану

Натомість, замість проведення перевірки і зупинення самочинного будівництва ДЕРЖАРХБУДІНСПЕКЦІЯ та її Управління у Чернівецькій області надіслали відповіді (Додаток 1, Додаток 2), котрі свідчить про небажання виконувати державні владні функції і зупинити знищення Сарати . Влада в Україні з часів Януковича змінилася, а принципи роботи і кадри, на жаль, ні. «Нічого не бачу і нічого не роблю» – основні гасла так званої «боротьби» Держархбудінспекції України із незаконним будівництвом, порушенням законодавства і державних інтересів. Своєю бездільністю службовці державного органу провокують екологічний і соціальний конфлікт. А знищення річки Сарата триває.

Document-page-001 (Custom)Document-page-002(1) (Custom)

 

 

 

Document-page-001(1) (Custom)Document-page-002 (Custom)Всесвітній фонд природи – WWF в Україні, спільно з іншими учасниками кампанії за збереження природних річок і місцевими громадами, будуть і далі продовжувати боротьбу за те, щоб зберегти наші річки від знищення.

Контакти :

Анатолій Павелко, спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики, Всесвітній фонд природи – WWF в Україні

[email protected]

067 633-36-72

 

Петро Тєстов - 2 (Custom)

Опубліковано у Новини | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *