Ландшафтний заказник місцевого значення «Цезарівський»

Район:

Заказник займає площу 475 га та розташовується в межах ДП «Макарівське лісове господарство» Ніжиловського ліснисництва – квартали 2, 13, 14, 22, 23, 24, 25, 33 в адміністративних межах Ніжиловицької сільської ради Макарівського району. Землекористувачем є ДП «Макарівське лісове господарство».
Заказник є своєрідним природним комплексом, де на підвищеннях розміщуюються ліси, а в зниженнях – болота. В залежності від геоморфологічної будови території розміщується її рослинний покрив. Плакорні ділянки займає лісова рослинність, обводнені зниження займають болота евтрофного типу, вище у рельєфі розміщуються болота еумезотрофного та мезотрофного типу (сфагнові). На екотонних смугах між лісом і болотом розміщуються чорновільшанники. Найбільші площі займають ліси, які представлені середньовічними сосново-дубовими та дубовими насадженнями, а також мішаними угрупованнями і більш молодими посадками корінних порід. Ділянки сосново-дубового лісу характеризуються густим деревостаном, у якому домішку становить береза, у другому ярусі зростє граб. У розрідженому підліску відмічається ліщина. Трав’яний покрив утворюють бореальні та неморальні види. На підвищених ділянках переважає веснівка дволиста, у зниженнях – молінія голуба. Ділянки дубових лісів представлені тут асоціаціями дубового лісу ліщинно-рідкотравного. Ділянки соснових лісів, що оточують болота, заболочені, в трав’яному покриві домінує чорниця та молінія голуба. Тут відмічене зрозтання плайна колючого – виду, занесеного до ЧКУ. Болота тут різні за площею. Найбільші з них – Зубареве, Моховате, Гранне. За рослинним покривом переважають осокові та високотравні евтрофні болота. Серед осокових поширеними є угруповання осоки омської, осоки пухирчастої. Трапляються невеликі ділянки по краях боліт з домінуванням осоки чорної. Тут виявлено зростання рідкісної осоки, занесеної до ЧКУ – осоки Буксбаума. Серед високотравних угруповань переважають ценози рогозу вузьколистого, менші площі займають угруповання очерету. Мезотрофні болота представлені осоково-сфагновими ценозами. Серед осок домінують пухнастоплада та здута. В обводнених мікрозниженнях рясно зростає вовче тіло болотна. Серед представників фауни відмічаються дикі свині і лосі.
(Джерело: Наукова характеристика проектованого ландшафтного заказника «Цезарівський» у Макарівському районі Київської області)

Статті про територію ПЗФ: Андрій Плига. Заповідними стежками Київщини. Макарівщина

Результати обстеження



Обстеження проведене 24.07.2011

“Тут розміщено кілька обширних боліт – Зубареве, Моховате та Гронне, що утворюють систему Жаб’ячих боліт. В серце заказника нам вдалося пробратись по невисокому насипу, що мабуть колись мав стратегічне значення, так як пролягає суворо з півночі на південь через усі болота. Зараз по ньому пролягає розбита лісовозами грунтова дорога, яку нам перетнула чорна гадюка, яка, сама того не бажаючи, на кілька хвилин стала зіркою фотокамери. Ідучи грунтовкою, проминувши болота, ми потрапили у справжнє дубове царство. Виявилося, що великі площі поміж болотами досі вкриті старезним дубовим лісом, під яким навіть у найлютішу спеку прохолодно. Дуже ймовірно, що десь тут мешкають чорні лелеки, адже тут все поруч: і болота, де вони здобувають здобич, і старезні дуби, де вони будують гнізда. Але годі думати про те, щоб зараз знайти гнізда: густі зелені крони надійно приховують лісові таємниці. Тільки десь в густій лісовій напівтемряві чутно легенькі кроки: то боязно прямує сторожка козуля…

Але чи довго ще ми будемо свідками дій цього лісового зеленого театру? Серед дібров вже є кілька лисин старих, заростаючих вирубок. На превеликий жаль зараз ніхто не може гарантувати, що зелені велетні не поїдуть завтра в Румунію чи Туреччину, щоб завтра повернутись на Батьківщину диваном чи кріслом. Вся надія зараз лягає на компетентність керівництва лісгоспу, якому має вистачити свідомості і розуму лишити ці прекрасні ліси для прийдешніх поколінь.”

Андрій Плига. Заповідними стежками Київщини. Макарівщина

***

Обстеження проводились дворазово протягом травня-червня 2014 року А.Плигою. Порушень не виявлено. Природоохоронні щити присутні.

У 2015 році Андрій Плига провів обстеження рубок в об’єкті з часу його створення і до 2014
року. На території заказника “Цезарівський” 22,6 га.
http://texty.org.ua/pg/news/editorial/read/59939/
http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59871/

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind