Лісовий заказник місцевого значення “Гайдамацьке болото”

Район:

Об’єкт займає площу 751 7а та знаходиться в межах Жеревського лісництва кв. 20 (всі виділи); кв. 34 (всі виділи); кв. 35 (всі виділи); Обуховецького лісництва кв. 57 (всі виділи); кв. 58 (всі виділи); кв. 59 (всі виділи); кв. 60 (всі виділи); кв. 51 (всі виділи); кв. 52 (всі виділи); кв. 53 (всі виділи); кв. 54 (всі виділи); кв. 44 (всі виділи); кв. 45 (всі виділи); кв. 46 (всі виділи) ДП «Іванківське лісове господарство» в адміністративних межах Розважівської та Обуховецької сільських рад Іванківського району. Оголошено рішенням Київської обласної ради V скликання від 02.04.2009р. №447-24-V.

В рослинності урочища поєднуються два головні типи. В перший ярус мішаних сосново-дубових лісів входить сосна, до неї домішуються дуб черешчатий та подекуди дуб північний. В другому ярусі зростають клен татарський, ясен, горобина, черешня, черемха та ірга. Багатим є чарарниковий ярус: тут поєднуються чорна і червона бузини, ліщина, свидина криваво-червона, крушина ламка та жорнір проносний. Тут поширені сон широколистий, що занесений до Додатку І Бернської конвенції, сон лучний та плаун колючий, що занесені до ЧКУ. Поширена тут також перстач білий, цінна лікарська рослина, плайн булавовидний, конвалія травнена, що запропоновані до включення в Червоний список Київської області. Рослинність верхових боліт та їх периферії , що зберігає в майже непорушеному стані унікальну болотяну флору Полісся, що суцільна зникла внаслідок суцільної осушувальної меліорації. Широке поширення тут мають сфагнові верхові болота. Наявні відомості про зростання тут рідкісних для Київщини сфагнових мохів, а також рідкісних рослин, як росичка, бобівник трилистий, образки болотяні, теліптеріс болотяний. А також верба чорнична, що занесена до ЧКУ. На плесах боліт існують популяції трьої видів комахоїдних рослин з роду пухирчатка, що рекомендовані до внесення в Червоний список Київської області. Тту також виявлено цінну популяцію рідкісної червонокнижкної орхідеї – пальчатокорінника Фукса. Це єдине достовірне місцезростання виду на Київщині.

В заказнику поширені 10 видів амфібій та 6 видів плазунів. З них прутка ящірка, болотяна черепаха, веретільниця та трав’янв жаба, що охороняються Додатком ІІ Бернської конвенції. Тут поширена також рідкісна червнонокнижна змія мідянка. Птахи представлені великим різноманіттям горобиних, також трапляється тут 6 видів дятлів, серед яких жовна, найбільший дятел у Європі. Особливу цінність становлять популяції денних та нічних хижих птахів: сови сіра, вухаста, болотяна, сич хатній, а також яструб великий та чоглок. Усі ці птахи охороняються згідно Додатку ІІ до Бернської конвенції. З осілих птахів велику цінність становлять гніздуючі тут лелека чорний та орлан-білохвост. На території об’єкту періодично трапляються зальоти рідкісних червонокнижних хижаків: підорлик малий, змієїд та шуліка. З ссавців тут мешкають лось, рудий олень, козуля європейська, свиня дика, сірий заєць, бобер, ласка, великий і лісовий вовчки, бурозубка середня, їжак білочеревий, занесені до ЧКУ норка європейська, борсук, видра, а також дрібні мишовидні гризуни. Об’єкт входить до зони поширення рідкісних видів кажанів, серед яких вечірниця мала та нічниця ставкова, які охороняються ЧКУ. Регулярними є заходи рідкісної червонокнижної рисі. З комах тут поширені махаон, жук-олень, вусач великий дубовий західний, вусач мускусний,бражник дубовий, ведмедиця Гера та ведмедиця-хазяйка, що занесені до ЧКУ.

Тутешня місцевість має давню назву – «Гайдамацьке болто», пов’язану з тим, що під час визвольного руху на Київщині у ХVIII ст. загони гайдамаків ховалися від переслідувань на териорії великих болотяних масивів. Пізніше ці місця стали надійною базою для партизанських загонів.

(Джерело: Обгрунтування створення ландафтного заказника місцевого значення «Гайдамацьке болото». укладачі В.А.Костюшин, О.В.Василюк, І.Ю.Парнікоза, І.П.Сіренко)

Результати обстеження



Обстеження проводились дворазово протягом травня-червня 2014 року А.Плигою. Порушень заповідного режиму не виявлено, природоохоронні щити присутні.

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind