Результати робочої наради щодо продовження роботи над створенням мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні
3 листопада 2017 року в Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулася нарада, під час якої був обговорений план подальших дій по проектуванню мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні, а також пропозиції ініціативи «Emerald Natura-2000 in Ukraine» щодо включення до мережі 70 нових територій, описаних в книзі «Залучення громадськості та науковців до проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні» (з якою можна ознайомитися за посиланням https://goo.gl/tCezVD).
У нараді взяли участь представники Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Мінприроди, МБО «Екологія-Право-Людина», Фундації Природнa Спадщинa, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена та БО «Інтерекоцентр».
Під час наради було з’ясовано наступне:
У 2018 році відбудеться лише 1 міжнародний біогеографічний семінар – з оцінки достатності мережі Емеральд (Смарагдової мережі) України для збереження видів птахів із Резолюції №6 Бернської Конвенції, оскільки після першого туру біогеографічних семінарів з оцінки достатності мережі Емеральд для охорони видів та оселищ, що пройшли у 2015-2016 роках, база даних мережі Емеральд України була доповнена лише по видам птахів (за інформацією БО «Інтерекоцентр»). Read the rest of this entry »
Вийшла друком книга «Залучення громадськості та науковців до проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні».
Вийшла друком книга «Залучення громадськості та науковців до проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні».
Дякуємо всім, хто долучився до її видання!
Текст книги підготовлений авторами повністю на волонтерській основі.
Книга узагальнює інформацію про основні засади проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі); включає аналіз її проектування в Україні; містить першу версію «тіньового списку» територій, які пропонується громадськістю для включення у Мережу та пропозиції щодо організації подальшої роботи по формуванню Мережі.
Робота по проектуванню Мережі, може поєднати зусилля сотень зацікавлених науковців і громадських активістів, тому книга також містить інструкції для науковців та експертів, що бажають долучитись до подальшого проектування Мережі в Україні. Також, книга містить розділ про досвід Польщі у формуванні «тіньового списку» територій Натура 2000 та опис прикладів, яким саме чином мережа Натура 2000 дозволяє охороняти природу в Польщі.
Видання стане помічником для кожного, хто вболіває за охорону природи в Україні та бажає долучитись до проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі).
Книга є доступною на ліцензії Creative Commons «із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 Міжнародна» (CC BY-SA 4.0). Поширення електронної версії книги вітається:https://www.researchgate.net/publication/320444960_Zalucenna_gromadskosti_ta_naukovciv_do_proektuvanna_merezi_Emerald_Smaragdovoi_merezi_v_Ukraini
Друкована версія книга розповсюджуватиметься під час навчальних семінарів з проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі), що пройдуть у листопаді цього року у 9-ти містах України (слідкуйте за анонсами подій на цій сторінці).
Книгу видано в рамках польсько-українського проекту «Залучення громадських організацій і науковців у створення «тіньового списку» територій мережі Емеральд в Україні», що реалізується Фундацією Природна Спадщина (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze) та Міжнародною благодійною організацією «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ). Проект співфінансується Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії». Read the rest of this entry »
Анонс: навчальні семінари з проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі)
Запрошуємо всіх зацікавлених взяти участь в навчальних семінарах з проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в одному з дев’яти міст України (Київ, Львів, Харків, Одеса, Тернопіль, Ужгород, Миколаїв, Херсон, Дніпро).
Організатори: Фонд Природна Спадщина (Польща) та МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ, Україна)
Семінари будуть присвячені наступним питанням:
1. Засади проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі).
2. Проектування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні у 2009-2016 роках та її аналіз .
3. Участь громадськості та науковців у проектуванні мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні.
4. Розробка «тіньового списку» територій, які пропонується включити до мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні.
5. Обговорення:
a. залучення експертів до рецензування наявних пропозицій «тіньового списку» територій, які пропонується включити до мережі Емеральд України;
b. створення регіональних робочих груп з проектування мережі Емеральд та подальшої роботи з розробки «тіньового списку» територій, які пропонується включити до мережі Емеральд України.
В Києві, Львові, Харкові та Одесі буде проведено додаткові лекції на теми:
6. Фонди, до яких українські біологи можуть подавати проекти для отримання фінансування на польові дослідження.
7. Підготовка проекту з польових досліджень на прикладі Rufford Small Grants.
Лекторами в різних містах виступлять д.б.н. А. Куземко, к.б.н. М. Перегрим, екологи ЕПЛ к.г.н. К. Полянська, О.Василюк, учасники розробки першого етапу «тіньового списку» мережі Емеральд О. Марущак, Д. Ширяєва. Read the rest of this entry »
Завершився проект з дослідження поширення «емеральдівських» видів риб у річках
2 жовтня 2017 відбувся звітний семінар по результатам проекту “Польові дослідження по видам риб в Україні”, присвячений дослідженню рибного населення малих річок рівнинної частини України (Полтавщини та Сумщини), а також гірських річок Львівщини та Закарпаття. Метою проекту був збір актуальних даних по іхтіокомплексам річок для проектування в їх долинах перспективних об`єктів мережі Емеральд (Смарагдової мережі).
Семінар зібрав співробітників МБО “Екологія-Право-Людина”, представників WWF в Україні, студентів ННЦ “Інститут біології та медицини” КНУ ім. Тараса Шевченка, співробітників Національного науково-природничого музею НАН України та Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена, Фундації Природна Спадщина (Польща). Read the rest of this entry »
Відбулася експертна зустріч в Кабінеті Міністрів
на тему “Внесення змін до законодавства з метою наближення до Оселищної та Пташиної директив ЄС”. В зустрічі взяли участь представники Департаменту з питань заповідної справи Мінприроди, науковці, представники обласних державних адміністрацій, зв’язок між якими забезпечував телеміст між Києвом, Львовом, Харковом, Дніпром, Полтавою, Вінницею та Черніговом. Розглядався проект Закону України “Про збереження природних оселищ та видів природної фауни і флори європейського значення в Україні”.
Зустріч мала загальний та ознайомчий характер. Більшість областей висловилася за те, щоб не приймати окремий закон, а внести правки у вже існуюче законодавство. Питання були про фінансування заходів прописаних в законі, списки видів та оселищ, менеджмент плани, процедурні питання, також представники мисливців з Чернігова були стурбовані тим, що вовк і рись будуть охоронятися, їх популяція може збільшитися й вони становитимуть загрозу життю і здоров’ю людей. Були пропозиції розписати в законі відповідальність за нанесення збитків видам та оселищам. а також детальніше розписати зобов’язання ОДА. Зазначено, що будуть конфлікти при створені спеціальних природоохоронних територій.
Під час зустрічі постійно наголошувалося на співпраці, що в подальшому має реалізуватися.
пряма трансляція https://www.youtube.com/watch?v=mqMcdmszuz8
Науково-практичний семінар «Мережа НАТУРА 2000 як інноваційна система охорони рідкісних видів та біотопів в Україні»
В Оргуському центрі при Міністерстві екології та природних ресурсів України 15 лютого 2017 р. відбувся науково-практичний семінар «Мережа НАТУРА 2000 як інноваційна система охорони рідкісних видів та біотопів в Україні».
В рамках роботи семінару було розглянуто наступні питання:
1. Класифікація біотопів як попередня умова їх інвентаризації для створення мережі НАТУРА 2000 / Смарагдової мережі України.
2. Методологія створення об’єктів НАТУРА 2000 / Смарагдової мережі України.
3. Юридичні аспекти подання та функціонування об’єктів НАТУРА 2000 /Смарагдової мережі України.
4. Залучення громадськості до обговорення питання створення об’єктів НАТУРА 2000 / Смарагдової мережі України.
5. Рідкісні види та біотопи, що входять до списку Директиви 92/43ЄЕС та Резолюції 4 Бернської конвенції: огляд основних знахідок та повідомлень про території, перспективні для заповідання.
Обговорення проходило у вигляді виступів та круглого столу. За результатами роботи семінару буде видано збірку матеріалів.
Розпочалась розробка законодавтва про оселища в Україні
Розпочась дводенна робоча зустріч з доопрацювання законопроекту “ПРО ЗБЕРЕЖЕННЯ ПРИРОДНИХ ОСЕЛИЩ ТА ВИДІВ ПРИРОДНОЇ ФАУНИ І ФЛОРИ, ВАЖЛИВИХ ДЛЯ ЄВРОПИ”.
Засідання Робочої групи з охорони природи
13 грудня в Міністерстві екології та природних ресурсів відбулося засідання Робочої групи з охорони природи.
Після вступного слова заступника міністра екології з питань євроінтеграції Кузьо Миколи Степановича досвідом Європейського Союзу з імплементації Пташиної Директиви поділився Ктібор Коцман, представник відділу охорони природи Генерального директорату з довкілля Європейської Комісії. Про стан виконання вимог Угоди з ЄС в секторі «Охорона природи» доповів голова Робочої групи, директор Департаменту з питань заповідної справи Мінприроди Іваненко Ігор Борисович. Read the rest of this entry »
Emerald Network of areas of nature conservation interest
Відео Posted on Updated on
Круглий стіл спільно з Проектом APENA
Під час роботи круглого столу планується розглянути проект переліку оселищ (біотопів) за додатками І Оселищної Директиви (Директива Ради 92/43/ЄЕС про збереження природного середовища існування, дикої флори та фауни, зі змінами та доповненнями, внесеними Директивами 97/62/ЄС, 2006/105/ЄС та Регламентом (ЄС) 2003/1882), та відповідно до Резолюції 4 (1996) Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція), обговорити основні проблеми, що пов’язані з ідентифікацією цих оселищ (біотопів), окреслити подальші кроки з формування єдиної бази даних оселищ (біотопів). Круглий стіл планується провести у форматі неформальної дискусії. Read the rest of this entry »