Паперовий заказник

Для чого створюються лісові заказники? Ясна річ, для охорони лісу, скаже пересічна людина. А на запитання, що мається на увазі під охороною, кожна здравомисляча людина відповість – заборона рубати ліс. Бо будь-яке знищення лісу – чи то під будівництво, чи то під меліоративний канал, чи то на дрова – розуміє під собою вирубування дерев. Але, на жаль, більшість лісників думає інакше, що рубка лісу в промислових цілях (чи то з «оздоровчою» метою – т.з. санітарні рубки) не суперечить позиції охорони лісу.

Ось і маємо рубки в заказниках, що не заборонені охоронною грамотою заказника. Трагізм ситуації в тому, що самі лісники і прописують цей охоронний режим, згідно чинного законодавства. Так, якщо ми хочемо заповісти ліс від вирубки, і, оголошуючи його заказником, прописуємо в охоронній грамоті заборону всіх видів рубок, ми не в змозі проконтролювати затвердження цієї заборони. Бо погоджують охоронну грамоту лісники, які, само собою, проти заборони рубки на заповідних територіях.

І ось знову трапилась подібна історія. Нами було підготовлено наукове обґрунтування створення лісового заказника «Черненський» на Київщині, в Дніпровсько-Деснянському міжріччі.  Там, в лісах навколо болота Видра, зберігся унікальний дикий світ, населений рідкісними рослинами і тваринами з Червоної книги. Головний фактор, що сприяє зникненню цих видів – саме вирубка, що позбавляє лісових рослин і тварин місця для існування.  І в обґрунтуванні ми зазначили необхідність заборони рубок на території заказника. І врешті решт, 21 жовтня 2010 року на сесії Київської обладміністрації було винесено рішення про створення на території Вищедубечанського лісгоспу нашого заказника «Черненський» площею 3134 га! Це була наша маленька перемога – 30 квадратних кілометрів заповідного лісу!

Але ми не знали охоронний режим, затверджений в заказнику. І у відповідь на наш запит до обласного держуправління екології ми отримали копію охоронної грамоти заказника «Черненський», в якій ні слова не було сказано ні про заборону рубок головного користування, ні про заборону санітарних рубок! Так, в охоронній грамоті йдеться про заборону проведення меліоративних робіт, про заборону забудови території та про інші без сумніву корисні та правильні заборони, але – панове! – головна причина зникнення багатьох лісових видів – це саме промислові та санітарні вирубки! Таким чином заказник, що мав бути порятунком для рідкісних видів, став пустою формальністю! Якою прикриватимуться лісники, звітуючи в офіційних документах про їхню турботу до природи, про збільшення площі природно-заповідного фонду і т.д.  І тим самим підвищуючи свій авторитет в очах багатьох людей, які не знають нюанси, та домагаючись змоги отримати міжнародну сертифікацію і отримати ширший вихід на міжнародні  ринки! І на спроби створити новий заказник, керівництво лісгоспу відповідатиме, що в них вже є заповідний ліс (аж 30 квадратних кілометрів!) і не має жодного сенсу заповідати більше лісу!

Ось таке лицемірство зі сторони наших лісників. Лицемірство, яке в нашій лісовій галузі стає державною політикою.

Фото 1. Рубка в Черненському заказнику.

Опубліковано у Ліси | Теґи: , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Паперовий заказник

  1. Сповіщення: Лісники донищують історичне обличчя країни

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *