Дружина охорони природи «Зелене майбутнє» звертається до Міністерства охорони навколишнього природного середовища (Мінприроди) з вимогою не погоджувати рубки головного користування (промислові рубки) на території чотирьох областей – Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької.
Адже, згідно з чинним законодавством, матеріали рубок в обов’язковому порядку погоджуються з Мінприроди.
Не дивлячись на порівняно велику площу лісів у Карпатському регіоні, лісистість тут не досягає оптимуму. Однак, не зважаючи на це, зараз у Карпатах працює близько 700 лісопилок. Це, звичайно, негативно впливає на довкілля. Підтвердженням цього є недавня повінь.
Громадяни також можуть приєднатись до звернення. Далі подано текст листа, який потрібно надіслати від себе поштою.
ДОДАТОК
Міністру охорони навколишнього природного середовища України Філіпчуку Г.Г.
Звернення
Щодо заборони рубок головного користування у Карпатському регіоні
Я,________________________________________________________________________, звертаєюсь до Вас, згідно з положеннями ст. 34 Конституції України, статей 9, 33, 35, 47 Закону України „Про інформацію”, ст. 9 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, Міжнародною конвенцією „Про доступ до інформації, участь громадськості в прийнятті рішень і доступ до правосуддя по питаннях, що стосуються навколишнього природного середовища” (Оргуська конвенція).
Відповідно до рішення Ради національної безпеки та оборони України «Про реалізацію органами виконавчої влади заходів, спрямованих на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації природного характеру в зонах надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях Вінницької, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей», яке затверджено Указом Президента №826/2008) від 10.09.2008 р. Кабінету Міністрів України дано доручення вжити невідкладних заходів щодо перегляду розрахункових лісосік на заготівлю деревини в порядку суцільних рубок головного користування в гірських лісах Карпат.
Я цілком підтримую подібну ініціативу, оскільки стан справ ведення лісового господарства у Карпатському регіоні залишається незадовільним. Карпати знищувались хижацькими рубками фактично до 90 – х років ХХ сторіччя і тому зараз не можуть виконувати в повній мірі своєї захисної функції. Можливо, рівень лісозаготівлі і відповідає науково обгрунтованим нормам за офіційними даними. Однак, разом з тим це здійснюється у жахливий для лісу спосіб – у вигляді суцільної рубки або поступової (в результаті схил все одно залишається оголеним) – після цього не залишається нічого живого. Такі види рубок повністю знищують видове біорізноманіття флори та фауни, схил після цього не здатний утримувати воду, що призводить до підтоплення та утворення селей .
Наукова розрахункова лісосіка враховує лише рубки головного користування, однак є й інші види рубок, які не погоджуються з органами Мінприроди. Так, відповідно до Санітарних правил у лісах України санітарні рубки дозволяють провадити навіть на території заказників і господарських зон національних природних парків та регіональних ландшафтних парків без погодження .
Крім того, розробку лісосік все частіше проводять приватні компанії, які повністю нехтують природоохоронним законодавством, враховуючи низькі суми штрафів.
У зв’язку з цим. прошу Вас, як орган уповноважений захищати та зберігати оточуюче середовище :
– заборонити суцільні та поступові рубки у Карпатському регіоні як такі, що мають найбільший негативний вплив на ліси;
– не затверджувати суцільні та поступові рубки в науково-розрахунковій лісосіці на 2009 рік у Карпатському регіоні;
– погоджувати всі види рубок з органами Мінприроди у Карпатському регіоні;
– збільшити суми штрафів за порушення лісового законодавства.
Відповідь прошу надіслати______________________________________________.
З повагою,
_________________________
_________________________