Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області на звернення щодо неприпустимості знищення залишків степів повідомляє наступне.
Кіровоградська область розташована в досить широкій смузі переходу лісостепової зони України у степову. Відповідно до цього північна частина області відноситься до Лісостепу, південна – до північного Степу України.
Територія області складає 2458,8 тис. га або 4,07 % території України, з яких сільськогосподарські землі – 2039,8 тис. га.
Високоякісні родючі грунти сприяли розвитку на Кіровоградщині багатогалузевого сільського господарства. Внаслідок екстенсивного землеробства сільськогосподарська освоєність та розораність території суші області досягла 83,0 та 71,7 відсотка відповідно.
При цьому показник лісистості області становить лише 7,4 %, що значно нижче від оптимального.
Тому, на виконання Указу Президента України від 4 листопада 2008 року № 995 “Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів і зелених насаджень” з метою збільшення лісистості території області до науково обгрунтованого рівня (10-11 %), поліпшення стану і збереження існуючих, а також створення нових зелених насаджень видано розпорядження голови обласної державної адміністрації від 5 грудня 2008 року № 1061-р “Про заходи щодо збереження та відтворення лісів і зелених насаджень в області”, яким, зокрема, передбачено збільшити площу лісових насаджень шляхом залісцення у 2009 – 2015 роках деградованих, малопродуктивних, техногенно забруднених земель, земель у прибережних захисних смугах та земель запасу.
Проведення зазначених заходів дозволить збільшити площу лісових насаджень області на 31 тис. га.
У той же час показник заповідності області (відношення площі ПЗФ до території області) складає лише 1,2 %, тоді як в Україні він становить 4,94 %, а в країнах Європейського Союзу в середньому близько 10 %.
На даний час мережа природно-заповідного фонду області становить 183 заповідні території та об’єкти загальною площею 29,1 тис. га. З них 26 природно-заповідних територій та об’ єктів мають статус загальнодержавного значення, решта 157 – місцевого значення.
За умов що склалися, одним з напрямків розширення мережі природно¬заповідного фонду області є надання статусу заповідних територій та об’ єктів саме степовим природним комплексам, збереженим у первісному стані: ділянкам у ярах, балках, долинах річок, на крутосхилах тощо.
Проте, заліснення нових територій може привести до знищення природного біорізноманіття, зокрема, залишків степів, які є місцями збереження генофонду тваринного і рослинного світу.
Зважаючи на це, з метою недопущення знищення залишків степів, при розгляді матеріалів щодо передачі під заліснення земельних ділянок, зайнятих природними степовими комплексами, планується залучати фахівців Кіровоградського обласного еколого-експертного центру “Довкілля” для визначення цінності зазначених ділянок та наявності на них рідкісних ізникаючих видів рослин і тварин, що знаходяться під охороною.
На даний час розглядається питання щодо можливого фінансування проведення зазначених робіт.