Пошук поховань ніколи не входив і не входить до напрямків діяльності дружин. Але для всього є виключення, тим паче коли мова йде про видатних, на жаль забутих природоохоронців, які своєю працею створили підгрунтя для нашої діяльності, і яким ми маємо завдячувати за врятовану природу.
Микола Васильович Шарлємань – гордість української природоохорони і зоологічної науки. Народився він у 1887 році у Кременчузі, втім життя його було пов’язане з Києвом. Будучи орнітологом, Микола Васильович брав участь в організації першого в царській Росії Київського орнітологічного товариства імені Кесслера, яке, крім наукової діяльності, почало займатись природоохороною. В товаристві Шарлємань очолює секцію охорони природи. За часів Української народної республіки науковець бере активну участь у спеціальній природоохоронній комісії, яка домогається припинення рубки вікового Голосіївського лісу, що майже сторіччя по тому стане національним природним парком.
Революційні події не спинили видатного вченого; у 1919 р. він бере участь у заснуванні Зоологічного музею АН УРСР, де працює по 1941 рік. А очолюючи вже секцію охорони природи при Сільськогосподарському науковому комітеті УРСР, домагається заповідання Асканії-Нової та працює над забороною весняного полювання (що досі дозволене в Білорусі!). Шарлємань долучився до створення щонайменше чотирьох заповідників – крім вищезгаданої Асканії, це Канівський заповідник, заповідники “Конча-Заспа” та “Гористе”. По жорстокій іронії долі, два останніх заповідника було згодом скасовано і знищено – перший елітною забудовою, другий – водами Київського водосховища… За його ініціативою було створено 400 пам’яток природи, піднімаються питання про заповідання поліських лісів на Житомирщині та місць проживання бобрів.
“Мудре царство Шарлєманя” – називає Конча-Заспу відомий поет Максим Рильський. З 1924 по 1932 Шарлємань очолював цей заповідник, і, перебуваючи в надзвичайно скрутному становищі, опікується плавнями Дніпра, бореться з браконьєрами та продовжує вести пропагандистську діяльність, знімаючи фільми про її природу. Принциповість вченого і природоохоронця підвели його під вал сталінських репресій і цькувань…
Під час Великої Вітчизняної Війни Микола Васильович не евакуюється і не дозволяє розграбувати колекцію зоомузею. Потім, до кінця своїх днів, він був зацькований за те, що лишився в окупованому Києві. Це завадило йому працювати на провідних постах і просувати природоохоронні ідеї. Втім, він продовжує опікуватись Конча-Заспою, домогаючись повернення їй заповідного статусу, а також займатись охороною старих дерев, історичних місць Києва, а також працювати з юнатами.
Вже вийшовши на пенсію, Микола Васильович з точки зору зоолога аналізує “Слово о полку Ігоревім”, а також фрески на Софії Київській, працюючи над працею “Природа і люди Київської Русі”. Але видати він її вже не встиг. Помер Шарлємань 29 квітня 1970 року.
Так як про місце поховання в Інтернеті була лише одна згадка на Вікіпедії – Звіринецьке кладовище, ми вирішили встановити наскільки це правда. Але виявилось, що в архіві кладовища відсутня фамілія видатного вченого! Знайти бюст вченого на кладовищі допоміг всезнаючий директор кладовища, який, керуючись свою пам’яттю і везінням, відшукав могилу.
Як і варто було очікувати, вона виявилась зовсім занедбаною, а надпис на могильній плиті ледь помітний
Втім, ми були раді що нам вдалося віднайти для історії могилу видатного діяча. Те, що її немає в архіві, можна пояснити лише конфліктами вченого з радянською владою. Але ніхто не забутий, ніщо не забуте! І тепер нам залишається на майбутнє привести могилу до ладу і внести фамілію Шарлєманя до архіву кладовища, щоб місце поховання не лишалось таємницею за сімома замками і люди знали, де спочиває справжній герой природоохоронної справи України і Радянського Союзу.
Спасибо за ваши дела и статью.
Сразу заинтересовался его книгой “Природа и люди Киевской Руси”.
Оказывается, издал её В.Е.Борейко в 1997 году. Скачать можно по ссылке: http://ecoethics.ru/priroda-i-lyudi-kievrusi/
Здравствуйте!
Именно сегодня я тоже захотела найти сведения о могиле Николая Шарлеманя,так как занимаюсь вопросом создания музея Киевского зоопарка, и поскольку Шарлемань имел непосредственное отношение к созданию и развитию Киевского зоопарка, то ваша информация будет очень полезна для меня. Спасибо Вам большое.
С уважением
Елена