Дністровський парк оживе

Необхідно довести до логічного завершення процес створення на території Тлумацького й Городенківського районів де-юре й де-факто Дністровського регіонального ландшафтного парку (РЛП) — так вирішили на спільному засіданні депутатських комісій з екологічних питань Львівської, Тернопільської й Івано-Франківської обласних рад, яке відбулось, у відпочинковому комплексі «Перлина Придністров’я» на Городенківщині і в якому взяли участь керівники найвищих представницьких органів трьох регіонів.

Правда, такому рішенню передував драматичний прецедент. Голова постійної депутатської комісії з питань екології, раціонального природокористування, рекреації та розвитку туризму Івано-Франківської обласної ради Андрій Троценко поставив було питання руба про ліквідацію РЛП. За його словами, рішення 18-літньої давності про його створення не принесло жителям сіл, що ввійшли до майже 20 000-гектарної природоохоронної зони, нічого, крім «додаткового» головного болю. Адже свого часу до складу парку, окрім прибережної зони Дністра, кам’янистих місць, кар’єрів, ярів, чагарників тощо, ввійшли і землі сільськогосподарського призначення. В результаті виникла проблема з набуттям права власності на ті ділянки, якими користуються громади сіл, але які належать до парку. Проблематично для селян і отримати земельну ділянку під житлове будівництво чи для зведення гостинної садиби, щоби зайнятися підприємництвом у зеленому туризмі.

Крім того, досі не винесено в натурі межі заповідної території, немає й відповідного документа, який би регламентував діяльність ландшафтного утворення — на черговій сесії обласної ради, що відбулася 16 липня 2010 р., відклали розгляд проекту рішення «Про затвердження Положення про Дністровський регіональний ландшафтний парк» як такого, що його прийняття могло б завдати чималої шкоди селянським господарствам, які опинилися на його території.

Про потребу вирішення цих та інших спірних питань говорили й керівники Городенківської районної ради — Богдан Кобилянський і Тлумацької РДА — Василь Сенів, котрий зокрема слушно зауважив, що у створенні РЛП «ми сказали тільки «а» й більше нічого не зробили». Тож, як заявив голова івано-Франківської обласної ради Олександр Сич, за підсумками засідання, буде створено робочу групу, яку очолить його заступник Остап Дзеса і яка вивчить усі ті проблеми й подасть на розгляд сесії обласної ради пропозиції як щодо їхнього врегулювання, так і стосовно впорядкування взагалі діяльності Дністровського РЛП й ефективного його функціонування надалі.

Власне, депутати розглянули питання про спільні завдання й заходи щодо збереження природних екосистем і розвитку туризму в Дністровському каньйоні, який проліг територією не лише Тлумацького й Городенківського районів Івано-Франківщини, ввійшовши до ландшафтного парку на їхніх теренах, а й Тернопілля. І, до речі, наші сусіди вже створили на своїй частині цього унікального берега ріки національний природний парк. На Прикарпатті ж наразі до цього не дійшло — досі існує лише РЛП, хоч івано-франківське Придністров’я не менш унікальне й державно значуще, ніж тернопільське. За словами директора Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва Василя Парпана, котрий доповідав на засіданні, другого такого природоохоронного об’єкта в світі немає. Адже тут збереглися певні види флори ще з третинного періоду. Вже й не кажемо, що тут розташований і один із чотирьох етнографічних регіонів області — Покуття з його неповторною автентикою...

Отже, у співпраці з тернополянами буде розроблено й нове положення про Дністровський РЛП і створено адміністрацію парку. А загалом депутатські комісії двох областей окреслили коло питань, які необхідно здійснити, аби в перспективі на території вздовж усього 250-кілометрового каньйону, що проліг також Буковиною і Хмельницькою та Вінницькою областями, діяв єдиний національний природний парк з єдиною управлінською структурою. Львів’яни, які поділилися з присутніми своїм досвідом в організації належної роботи таких утворень, підтримали той проект. Загалом вирішено створити координаційну раду з участю голів трьох обласних рад, яка напрацьовуватиме відповідну правову й організаційну базу для того.

Члени депутатських комісій також узяли до уваги й пропозицію заступника начальника головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій, начальника управління туризму івано-Франківської ОДА Наталії Гасюк про необхідність створення єдиної міжобласної програми розвитку туризму в межах Дністровського каньйону, де, за її словами, відпочинкова індустрія поки що розвивається «неорганічно, неорганізовано, самотужки». Вирішено скоординувати роботу і зі збереження екосистем у цій зоні, і з розв’язання проблеми забруднення берегів ріки, з облаштування належних під’їзних шляхів, місць відпочинку для туристів тощо.

Василь Мороз, galychyna.if.ua

 
Автор

Природа України – це спроба створити унікальний інтернет-ресурс, який би став епіцентром інформаційного середовища у сфері охорони природи та екології; виконував би роль головного новинарного та енциклопедичного джерела для всіх, хто небайдужий до своєї рідної української природи та землі; об’єднав би усіх зацікавлених та задіяних у сфері охорони довкілля у своєрідну соціальну мережу та став би осередком проведення всеукраїнських кампаній на захист природи ...далі



Приєднуйтесь!