RSS

українською

СТЕПНОЙ БЮЛЛЕТЕНЬ №14 осень 2003
П.А. Овечко (РЛП “Донецкий Кряж”, Донецкая область)

офіційний сайт

Региональний ландшафтний парк “Донецький кряж” створено рішенням Донецької обласної ради від 29.02.2000 г. № 23/11-254 на території Шахтарського району (Мануйлівський і Степанівський сільські ради) на площі 1599,2 га. Рішенням Донецької обласної ради від 09.11.2000 г. № 3/16-364 кордони парку розширені за рахунок земель Амвросіївського району (Амвросіївський держлісгосп, Благодатненська сільска рада) на 2353 га. Отже, загальна площа парку складає 3952,2 га. Парк створено без виняття земель у землекористувачів.

Спроби обмежити використання території сучасного парку нараховують вже майже 80 років. В 1926 р. було прийнято Постанову ЦК УРСР і РВК УРСР (від 16 червня) “Про оголошення пам’ятками культури і природи ряду цінних природних ландшафтів”, в тому числі був згаданий “заповідник “Саур-Могила” – гора і ліс”. Та лише 15.04.1938 р. Презідіум Донецького облвиконкома постановив: “Оголосити обласною і внести до реєстраційного переліку таку пам’ятку природи і історії, як “Саур-Могила” – гора і ліс”, не вказавши навіть площі, а в 1944 р. виконком Донецької обласної ради оголошує заповідником “Саур-Могилу” площею 30 га.

Територія парку за своєю значущістю унікальна і являє собою одну з дуже небагатьох в Україні ділянок різнотравно-типчаково-ковилового степу з байрачними лісами в дельтах балок і ділянками лісових культур у степу (результат степового лісорозведення), що зберіглась. Це часточка безмежного колись “Дикого поля”, над котрим височить легендарна, овіяна історією Саур-Могила. З висоти смотрового майданчику очам відкривається неповторний пейзаж Донецького кряжу з мозаїкої степових ділянок, байрачних лісів, сельгоспугідь і сіл, що загубились річковими долинами.

Щорічно тисячі людей приходять сюди, щоб віддати шану пам’яті героїв-звільників Донбасу, які пали в роки другої світової війни. Багато історичних подій пов’язано з цима місцями. Починаючи з давніх часів тут змінювали один одного найрізноманітніші народи – киммерійці, скіфи, сармати, гуни, авари, болгари, хозари, печеніги, половці, монголи, кримські татари. В той час проходив тут шлях, котрим гнали невільників. Дике поле бачило великі подвиги запорізьких казаків в битвах за свою Україну.

Проходили сторіччя, рослинний і тваринний світ території змінювався під впливом господарської діятельності людей. Все менш диким ставало “Дике поле”. Коли в 1856 р. археологами частково була розкопана Саур-Могила, Т.Г. Шевченко дуже переживав з цього приводу, шкода було цих недоторканих місць. Та найьільш руйнівного удару зазнав степ в період інтенсивного розвитку сільського господарства, коли до орного оберту почали вводити первинні степові ділянки. Після розорювання почалась активна водна і вітрова ерозія. Щоб зупинити її, стали засаджувати лісом неугіддя, штучно створюючи приярові лісові насадження. Та при цьому під заліснення були пущені і степи Донецького кряжу на виходах гірських порід.

В результаті такої бездумної, злочиннлї діяльності були загублені незаймані степи з їх багатим видовим складом, багатьма ендемічними видами. Щезло багато видів рослинного і тваринного світу, не вийшло і вирастити ліс. Лише в делтах балок шумлять байрачні ліси, що складаються з дубу і ясеня. Та ростуть ці ліси там, де їх посадила мати-природа.

Багата і різноманітна флора і фауна парку. Флористичний список нараховує близько 500 видів рослин, з котрих 46 ендемічних і близько 20 занесені до Червоної книги України. Це такі види, як тюльпани Шренка, змеєлистий і дубровний, піон тонколистий, близько 10 видів ковили, волошка донецька, карагана скіфська. В байрачних лісах можна побачити диво – квітку рябчик руський. Багатий набір ранньоквітнучих рослин, що так прикрашають весняний степ: шафран сітчатий, брандушка, адоніс весняний, три види хохлаткі, проліска сибирська, простріл чорніючий, птахомлічник, гіацінтік Паласа, декілька видів ірисів і багато інших видів. Унікальності території надають редкісні рослинні суспільства, занесені до Зеленої книги України – формації ковили Графа, ковила вузьколиста, мигдаль низький і інші.

В межах парку і на прилеглих територіях виявлено більш 80 видів птахів, серед котрих 5 включені до Червоної книги України. Лише тут, вперше після тривалої перерви, в Донецькій області відзначено гніздування огаря. Вірогідно, гніздує тут курганик, полевий лунь і орел-карлик (спостерігались в гніздовий період). Серед птахів, які тут гніздуються, – ще ряд видів, котрі рідкісні для фауни региону. Це кам’янка-танцівниця, польовий коник, луговий лунь, середній дятел, перепелятник, чеглок и інші. Такі великі представники орнитофауни, як дрофа і степовий журавель-красавка, відзначені на прольоті, але через фактор занепокоєння не гніздують. В плані їх збереження необхідним заходом було б розширення території парку за рахунок приєднання прилеглих територій.

Різноманітна і мисливська фауна: ратичні (лось, кабан, косуля), пушні (заєць-русак, лиса руда), пернаті (фазан, куріпка сіра, декілька видів водоплавних, дозволених до відстрілу). Зустрічається вовк, точна чисельність котрого в парку не встановлена.

На території парку мешкають види комах, занесені до Червоної книги України, які всюди підлягають охороні (усач-хрестоносець, жук-олень, бабка красуня-дівчина, метелики поліксена і подалірій). У складі ентомофауни парку відзначені види, що охороняються в рамках Бернської конвенції (членом которої Україна є з 1999 р.).

Все перераховане і дає підстави казати про унікальність природи РЛП “Донецький кряж” для сучасної України. Сусідство обширних степових ділянок і не менш обширних байрачних лісів як раз і обумовлює значне видове різноманіття флори і фауни парку.

Розораність території Шахтарського району складає 72,2 %. Близько 27 % залишаються нерозораними, хоча і тут проводились роботи з покращення природних сінокосів і пасовиськ. Природного, первинного степу на території парку зберігається 8-10 % загальної площі, а в Україні в цілому – всього 1 %. Степові ділянки зазнають перевипасу худоби. Внаслідок надмірного антропогенного навантаження на природні ландшафти степ деградує – зменьшуєтся чисельність і збіднюється видовий склад рослинного і тваринного світу. Якщо 15-20 років тому на території сучасного парку можна було зустріти (в осінньо-зимовий період) стада лосів, кабанів, косуль, то в останні роки лось щез зовсім, інколи зустрічаються окремі особі кабана і косулі.

Створення РЛП “Донецький кряж” було необхідно для порятунку того, що залишилось від біоррізноманіття цих місць і, потенційно, для майбутнього його відновлення. Парк забезпечує оптимальну координацію охорони і регулювання використання природних ресурсів. Основне завдання, покладене на парк, – збереження цінних природних ландшафтів, об’єктів рослинного і тваринного світу, і, в той самий час, – створення умов для організованого туризму, відпочинку і інших видів рекреації в природних умовах, з дотриманням режиму охорони заповідних природних комплексів і об’ектів.

В цьому – одео з основних протирічь РЛП. Все більше людей прагне виїхати на природу. В останні роки в Україні знаходить розвиток зелений туризм. Відпочинок на природі, зустріч з дикими тваринами на свободі, а не у клітках або вольєрах зоопарків, залишають незабутнє враження. Побачити в природному середовищі великана-лося, грацийну косулю або дику свиню зі смугастими малюками – мрія багатьох, хто прагне “на природу”. Та спершу треба створити умови для нормальної життєдіяльності диких тварин. Перш за все, необхідно виключити фактор занепокоєння. Треба, щоб людина з її “благами” цивілізації рідше з’являлась в угіддях, особливо в період розмноження тварин.

Зокрема, на території природно-заповідного фонду не має допускатися такий вид рекреації як полювання. В тому вигляді, в которому існує полювання на Донбасі – це поголовне знищення всього живого в природі. Контроль за дотриманням Закону України “Про мисливське господарство і мисливство” відсутній. Мисливські господарства очолюють люди, які не мають спеціальної освіти, але які вміють мітко стрілятя. Вся робота ОРХ зводиться до вбивства, а не до відновлення мисливської фауни. Тому не випадково, що саме за останні роки начисто вибиті браконьєрами лосі, кабани, косулі. Та чисельність мисливської фауни, котра надається у звітах, викликає сумніви, адже чим більш висока чисельність буде показана, тим більші ліміти мисливське господарства отримає на відстріл того чи иншого виду. Мисливство і охорона природи – речі несумісні. Природні парки мають стати територіями відновлення, на котрих би відновлювалась мисливська фауна.

Непоправної шкоди природним комплексам наносить і “дикий туризм”, коли  унікальними степовими ділянками роз’їздять автомобілі, під колесами котрих гинуть рослини і тварини, не кажучи про покинуті палаючі багаття, зрублені дерева, залишене сміття, розорені гнізда, намірено вбиті плазуни.

Певну проблему являє і меморіальний комплекс “Саур-Могила”. Побудувавши його в пам’ять про Велику Вітчизняну війну, влада забула про велично розкинутий степ. Колись курган був суцільно вкритий ковиловим степом, але через непродумане і неконтролюєме відвідання мемориалу вона деградує, схили все більш вкриваються сорною рослинністю.

Майбутнє парку ввижається в його інтеграції до екологічної мережі України. В країні діє Програма формування національної екологічної мережі (затверджена Законом України “Про програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки” від 21.09.2000 р.). Екомережа розуміється як єдина територіальна система природних ландшафтів, що вимагає особливої охорони. РЛП “Донецький кряж” також включений до цієї програми і входить до третього широтного (степового) коридору запланованої мережі. В перспективі передбачається розширення території парку до 10 тис. га. Проведення ряду біотехнічних заходів (в тому числі призупинення або заборона спортивного полювання) дозволяє в найближчі роки збільшити поголів’я диких ратичних, що зробить парк більш цікавим для туристів.

В регіональному масштабі необхідні екологічні коридори для збереження мигруючихтварин. Тварини у своїх міграціях не знають державних кордонів. І як раз в Донбасі створення такої системи коридорів передбачає вихід на міждержавний рівень, оскільки і целинні степи, і байрачні ліси продовжуються на територію Росийської Федерації (Ростовської області). РЛП “Донецький кряж” міг би зиграти тут роль ядра регіональної экомережі.

Контакт:
Овечко Петро Авакумович, директор,
Регіoнальний ландшафтний парк “Донецький кряж”
вул. Крупської,1-А м. Шахтарськ Україна 86200

Тел.: (06255) 42 204