RSS

Територія Караларського степу дуже багата в археологічному відношенні. Тут відоме поселення епохи бронзи. Надзвичайно різноманітні пам’ятки античного часу та раннього середньовіччя, що охоплюють період з VI ст. до н.е. по VІ-Х ст. н.е. Представлені практично всі типи та види поселень, характерних для античної епохи: маленькі містечка (мис Зюк), багаті укріплені садиби (Чокрацький мис), храмово-господарські комплекси або факторії (Генеральске-західне), городища-укріплення (Золоте-східне, Генеральське-східне, Куль-Тепе та ін.), невеликі садиби поруч із сторожовими вежами (Пустинний беріг), неукріплені села (Кашара та др.), святилища сільської місцевості, маяки, колодязі. Зафіксовані сліди селищ ранньосередньовічного часу, невеликі фортеці та укріплені табори перших віків нашої ери. В ході вивчення античних пам’яток вже отримано багатий матеріал: фрагменти написів, сотні графіті, більш як 1500 амфорних клейм, близько 2 тисяч монет. Поряд з тим знайдено унікальні, різноманітні та численні могильники та некрополі. В результаті їх дослідження було отримано надзвичайно цінний матеріал.

Є також пам’ятки епохи пізнього середньовіччя (ХVI-ХVШ ст.), декілька десятків засипаних колодязів та унікальні ділянки цілини із слідами давніх земельних наділів (район узбережжя). Ряд об’єктів може бути музеєфікованим за відповідного правового режиму усієї території.

Вказана територія має також велике значення, як місце подій великої Вітчизняної війни. Так, на західному березі озера Чокрак відбувся запеклий бій морських піхотинців старшого політрука І.А. Тесленко за німецьку батарею, яка не давала спокою нікому на захопленому ними плацдармі в районі м. Зюк. Вночі, десантники непомітно перейшли по кризі Чокрацьке озеро і несподівано навалилися на гітлерівців. В результаті гармати було захоплено. В цьому бою політрука Тесленко тричі поранило. Цьому воїну було першим з вояків, що билися за Керч присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Коли навесні 1942 р. на Керченському півострові розігралася трагедія Кримського фронту, значна маса радянських військ не встигла відійти до Керчі та була притиснута до Азовського моря, де частина з’єднань билася до самого захоплення Керчі. Починаючи з 1943 р. в Багеровських каменоломнях та сусідніх виробках діяв партизанський загін, який відрізнявся особливою активністю, за що отримував порції газів та постійну увагу карателів.

Таким чином, узагальнення фондових матеріалів та даних експедиційних спостережень дозволяє розглядати територію проектованого національного парку «Караларський степ» та прилеглих територій як виключно цінну в науковому, природоохоронному та соціокультурному відношеннях територію, що потребує комплексної охорони.