RSS

українською
Національний природний парк “Кінбурнська коса”

Серед об’єктів, котрі варто відвідати, Кінбурнський півострів (Кінбурнська коса) займає особливе місце. Важкопрохідні піски стали природною перепоною для цивілізації, тому тут можна побачити таку дику природу, про яку ніде в Європі навіть і мріяти не доводиться! Ну хіба що в особливо віддаленних куточках Карпат. А Кінбурн знаходиться на півдні Миколаївської області (Україна). З одного боку омивається Чорним морем, з іншої – Дніпро-Бузьким лиманом.

Саме на Кінбурні ви побачите, як полюють вовки, як відпочивають у тіні дерев дикі коні разом зі своїми кониками… Як йде на нерест риба – спина до спини – поспішаючи принести на Землю нове життя. Звісно, під час нересту лов риби заборонений. Та в інший час рибалка досить успішна – з причалів на «морському» і «лиманному» боках півострова чи з човнів міссцевих мешканців. А який бичок на заході сонця, якщо ловити зі споруд закинутого мідійно-устричного комбінату в Ягорлицькій затоці! Між іншим, мідії досі живуть тут, їх можна набрати, зайходячи у воду до пояса. А ось вздовж кримського узбережжя мідії майже перевелися. Так що – поспішайте встигнути!

На Кінбурні є більше 20 км. морського піщаного пляжу, все ще вільного від баз відпочинку, барів і крамниць. Духм’яні соснові ліси у грибний сезон повні маслят і зеленушек, а знаючи потрібні місця, можна зібрати і чимало білих грибів.

До нас не дійшла інформація, коли вирубали широколистяні ліси, що суцільно вкривали Кінбурн і всю низину Дніпра. За описами грецького історика Геродота, у V ст. до н.е. у низинах Дніпра існувала відома Гілея – країна лісів. На Кінбурні дивом вціліли декілька ділянок тих самих реліктових лісів. Найбільш відомі з них – яр Волижин ліс і Ковалівська сага.

У Волижиному лісу збереглися багатовікові дуби. Є думка, що під одним з цих дубів (а конкретно – під найстарішим велетнем) О.С. Пушкін і написав відоме «У лукоморья дуб зелёный…». Адже поет був у засланні у цих краях, а інших старих дубів у нас на півдні, біля самого моря, і у той час вже не було.

Ковалівська сага – цікавий феномен Кінбурну. З літнього зною гарячих пісків ви потрапите до прохолодного болотяного лісу, зарослого папороттю. Приховані стежини ведуть сюди, до надійного укриття від ворожого ока і навколишнього світу. За місцевою легендою, тут на деякий час знайшов пристаніще батько Махно зі своїми воїнами.
Мілководна і солона Ягорлицьк затока – краще місце для купання дітей. Спокійна, тепла, кристально чиста вода. Піщаний пляж вкриває м’якими подушками камка морська. Місцеві мешканці використовують її в якості утіплювача, роблять матраси і подушки. Цю унікальну водну рослину археологи знаходили у курганах тисячолітньої давнини – час не руйнує її, а лише відбілює.

У Кінбурну бурхливе історичне минуле. Крім страшних легенд про кроваві битви скифів і сарматів, ви знайдете тут залишки стоянок і поселень, датованих V ст. і навіть II тис. до н.е.! Та краще за все збереглися пам’ятки початку Київської Русі VIII-X ст. н.е.

А який тут Степ! Духм’яний, різнокольоровий, безкраїй! Справжній Дикий Степ!
Справжнє багатство Кінбурну – багато різноманітних озер. В основному солоних, але зустрічаються і прісні. В одних – зовсім мілководних і гарячих – можна побачити лише маленьких актиній, що норовять піймати Вас за пальця. До інших через природні протоки приходить на нерест риба.

Є озера, котрі і у спеку вкриті «ожеледью». Це сіль – «біле золото», котру у давні часи везли звідси небезпечними шляхами чумаки.

Є і лікувальні багнові озера. Обмазування багном і прогрівання кісточок на сонці перетворюється на веселу розвагу, одночасно укріплюючи здоров’я.

Ще одне багатство Кінбурну – птахи. Найрізноманітніші, у тому числі дуже рідкісні, наприклад, рожеві пелікани, що повернулися сюди після 80-річної відсутності.

Розтташуватися на Кінбурні можна у будинках місцевх мешканців, котрі наввипередки прропонують свої готельні послуги за скромними цінами, чи у декількох комфортабельних готелях у Покровці і Римбах, вже за нескромними цінами.

Потрапити на Кінбурн можна на катері з Очакова чи автобусом Миколаїв-Геройське. У Геройському дорога з твердим покриттям закінчується, далі – військовий УРАЛ-позашляховик. Є ще маршрутівки, щоправда, інколи пасажирам доводиться визволяти їх з полону пісків. Можна – власним транспортом через Херсонську область. Однак будьте обережні: тут дуже часто спрацьовує приказка «Чим крутіше джип, тим далі бігти за трактором». Особливо у літню суш. Якщо знати дорогу, можна і на звичайній машині проїхати. Якщо не знаєте – то й джип може не врятувати. Всюди піски, дуже швидко утворюється глибока колія від вантажівок і тракторів. Тому дороги тут постійно мігрують.

Побувайте на Кінбурні! Тут людина як ніде належить собі, а весь світ з його тривогами і турботами безкінечно далекий…
Ми організовуємо походи-екскурсії Кінбурном будь-якого формату: від простих 2-4-денних походів півостровом до тематичних багатоденних екскурсій у супроводі спеціаліста-біолога. Можливо проживання у сільських будинках, або у наметах (що дешевше і романтичніше, а також дає велику свободу пересувань).

Щоб прийняти участь у пішому поході Кінбурном – відправьте заявку на адресу, вказану нижче, чи подзвоніть. У заявці необхідно вказати свої ПІБ, email, телефон, кількість чоловік (якщо ви не один), назва походу і дату його початку. Я з вами зв’яжусь і ми вияснимо інші деталі.
Андрій Кравчік.

Пишіть і дзвоніть, буду радий відповісти на всі питання:
e-mail: uagoodlife@gmail.com
(096) 502-91-11 (Київстар)
(063) 161-47-89 (Life)
(094) 94-38-031 (Інтертелеком)
(0512) 71-50-31 (м. Миколаїв)

Источник: http://goodlife.org.ua/ru/hiking/nikolaev/140-kinburn