У Львові захисники річок прийшли до суду з човном і веслами

13 травня, біля приміщення Львівського господарського апеляційного суду відбувся мирний пікет проти спорудження у Карпатах міні-гідроелектростанцій.

На події побувала репортер ZIK-стрім Олена Маляренко.

Сьогодні у суді розглядалася справа щодо міні-ГЕС у селі Дземброня на Івано-Франківщині, яку там фактично спорудили, але досі не прийняли в експлуатацію. За словами організатора пікету, керівника ГІ «Чорногірське братство» Ярослава Садового, ділянку для будівництва цієї гідроелектростанції було надано незаконно, а, окрім того, труба міні-ГЕС прокладена не біля річки, а прямо в її руслі.

Як зазначають пікетувальники, боротьба зі спорудженням міні-ГЕС на гірських річках триває ще з 2011 року. Загалом у Карпатах мають намір побудувати понад 390 таких електростанцій. Для цього біля річок прокладатимуть труби завдовжки 3-8 км, куди «заганятиметься» вода (за технологією – не більше 25% від кількості води всієї річки), яка подаватиметься на генератор і вироблятиме електроенергію. Однак, коли міні-ГЕС будують на невеликому потічку, він майже повністю потрапляє в трубу, відповідно, русло пересихає, і все живе гине, навіть не зважаючи на наявність спеціальних рибоходів.

Протестуючи проти обміління гірських річок, на пікет активісти принесли одномісний човен для сплаву (каяк) та весла до нього.

«Ми часто сплавляємося річками, організовуємо змагання з водного туризму, тож на власні очі бачимо, що відбувається в Карпатах. На річці Смотрич у селищі Цибульків два роки тому за дамбою вода взагалі зникла. Тобто тепер однаково: чи сидіти у каяку на кам’яному руслі Смотрича, де у мене за спиною був би бетонний монстр – гідроелектростанція, чи на асфальті біля суду. Але краще я посиджу трохи тут, може чогось доб’ємося. А як буде треба, то і на сходах Міненерго чи ще якихось там управлінь покатаємось своїм човном, бо іншого виходу в нас немає», – пояснив керівник туристичного клубу «Манівці» Тарас Білошицький.

Щоправда, категоричну незгоду з будівництвом міні-ГЕС в Карпатах поділяють далеко не всі. Під час акції біля суду окремі активісти висловлювали і протилежну думку.

«Україні треба досягти енергетичної незалежності, у договорі про асоціацію з ЄС чітко зазначено, що внаслідок реформування енергоринку наша держава повинна отримувати до 22% електроенергії від зеленої енергетики, зокрема від діяльності Карпатських міні-ГЕС – до 4%», – ствердував голова громадської організації «Зелене світло зеленій енергетиці» Ярослав Шевчук.

Опубліковано у Новини | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *