Протягом останніх місяців активізувалось будівництво малих ГЕС в Карпатах. Цинізм ситуації в тому, що будівельні роботи тривають під час періоду нересту риби,всупереч всім заборонам. Спільними зусиллями громадськості та державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області вдалось тимчасово призупинити будівництво малої ГЕС в с.Голошино на р.Білий Черемош. Але ділки не збираються відмовлятись від ідеї знищити річку,розраховуючи поновити роботи після завершення періоду нересту. А ЗЕА «Новий світ», яке будує ГЕС на р.Сарата в с.Сарата Путильского району Чернівецької області навіть не призупинило роботи на час нересту, незважаючи на наявність наказу державної екологічної інспекції у Чернівецькій області про припинення всіх господарських робіт на водоймах області.
Національний екологічний центр України звернувся до Івано-Франківської ОДА та Міністерства екології та природних ресурсів України з проханням зупинити будівництва ГЕС, але навіть не отримав офіційної відповіді на свої запити. Також непокоїть відсутність офіційної позиції Міністерства та ОДА щодо проблематики малих ГЕС..
Нагадуємо, що дозволи на будівництво видавались колишньою владою без врахування думки громадськості, і тому ділки, боячись справедливого та законного їх аналізу та перегляду, вирішили провести будівельні роботу у максимально стислі терміни.
Проти будівництва ГЕС виступають органи місцевого самоврядування, екологічні та туристичні громадські організації,національні природні парки, місцеві громади.
Малі ГЕС на р.Білий Черемош та її притоках призведуть до повного вимирання карпатської форелі, затоплення порогів вище ГЕС та обміління русла нижче, чим знищать туристичний потенціал долини р.Білий Черемош і лишають місцеве населення можливості заробляти на екологічному,спортивному та зеленому туризмі та поліпшити завдяки цьому соціально-економічне становище депресивного регіону. Також це ставить під питання якість води і екологічну безпеку всіх населених пунктів,які використовують воду р.Черемош для водопостачання,зокрема м.Чернівці.
Малі ГЕС жодним чином не вирішують питання соціально-економічного становища місцевих громад чи питання енергонезалежності, бо створюють лише декілька робочих місць, а вся їх рентабельність побудована на корупційно високому розміру «зеленого тарифу», яким їм компенсовується за рахунок державного бюджету.
Тому, ми звертаємося до Міністерства екології та природних ресурсів України з вимогою негайно і комплексно підійти до питання будівництва малих ГЕС в Карпатах і :
1) тимчасово призупинити будівництво ВСІХ малих гідроелектростанцій в Карпатах
2) затвердити критерії спорудження малих ГЕС в Карпатах, заборонити проектування та будівництво на особливо цінних річкових ділянках
3) питання подальшої долі тих ГЕС, які знаходяться в стадії будівництва, вирішити за результатами роботи спеціальних комісій на місцевому рівні
У випадку ігнорування вимог громадськість обіцяє повернутись до широкомасштабних акцій протесту як у Києві, так і в регіонах!
Тєстов Петро, ДОП м.Києва, 095 255 33 22
Звичайно, на фоні загального зменшення річних сум опадів у Карпатах, малі ГЕС у такому виконанні знищують річкові екосистеми. Портібно переглядати політику т.зв. “зеленого тарифу”, який гробить природу.
Сповіщення: Дримбо-тур на «Памірі» | МапаКосів